Data modyfikacji:

Charakterystyka posadzki anhydrytowej. Wady i zalety

Wybór odpowiedniej posadzki zawsze jest trudny, szczególnie dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z budową lub remontem. Wybierając materiały wykończeniowe do domu lub mieszkania, należy mieć na uwadze przede wszystkim ich odpowiednią jakość. W zakresie wylewek do wyboru mamy betonowe lub anhydrytowe. Dzisiaj skoncentrujemy się w szczególności na tych drugich. Dowiedz się, jakie są wady i zalety posadzki anhydrytowej.
posadzka

Funkcje posadzki anhydrytowej

Wylewka anhydrytowa i w zasadzie każdy inny rodzaj wylewki, ma za zadanie stanowić podłoże pod posadzkę w przyszłym domu. Jest to ostatnia warstwa, na którą kładzie się później panele, płytki lub parkiet. Chociaż nie jest widoczna na co dzień dla mieszkańców domu, jej odpowiedni wybór jest bardzo ważny, ponieważ wpływa ona na właściwości termoizolacyjne i akustyczne podłogi. To od wylewki zależy to, czy podłoga będzie prosta oraz czy płytki będą się jej trzymać. Wylewka dociąża również warstwy folii lub styropianu pod spodem.

Wady i zalety posadzki anhydrytowej

Wśród niewątpliwych zalet posadzki anhydrytowej wymienia się między innymi to, że:
• wylewka anhydrytowa jest posadzką samopoziomującą się,
• jest bardzo wygodna w stosowaniu, ponieważ tworzy równą, gładką warstwę,
• jest niesamowicie wytrzymała i elastyczna,
• ma doskonałe parametry związane ze ściskaniem i zginaniem, znacznie przekraczające potrzeby standardowego domku jednorodzinnego,
• o wiele szybciej schnie niż inne rodzaje wylewek,
• jest bardzo odporna na różne czynniki niszczące i nie kurczy się podczas schnięcia,
• w większości przypadków nie wymaga dodatkowego robienia dylatacji, czyli szczelin w budynku, które mają za zadanie ograniczać odkształcenia termiczne, przenosić obciążenia czy zmniejszać wpływ wstrząsów,
• nie ma potrzeby zbrojenia jej, jak w przypadku wylewek cementowych,
• grubość wylewki anhydrytowej może być mniejsza, niż w przypadku innych wylewek, • jest lżejsza, dlatego poleca się ją w szczególności tam, gdzie nie chcemy nadmiernie obciążać konstrukcji,
• posadzka tego rodzaju dobrze przewodzi ciepło, zatem nadaje się na ogrzewanie podłogowe,
• dobrze wypełnia przestrzeń np. pomiędzy rurkami od ogrzewania podłogowego.
Wadą posadzki anhydrytowej jest to, że nie powinno się stosować jej w miejscach o dużym poziomie wilgoci, np. na tarasach czy balkonach albo w piwnicach. Wiele osób także niechętnie odnosi się do stosowania jej w łazienkach.Chociaż istnieje możliwość ominięcia tych trudności, wykonując dodatkowo izolację przeciwwilgociową, jest to utrudnienie. Zasadniczą wadą, która zniechęca wiele osób do zastosowania tego rodzaju wylewki, jest jej cena.

Wylewka anhydrytowa – cena

Cena wylewki anhydrytowej zależy od tego, na jaką jej grubość się zdecydujemy. Koszt wylewki anhydrytowej stosunkowo cienko wylanej to kwota pomiędzy 20-25 złotych, natomiast w przypadku nieco grubszej warstwy wylewki będzie to około 25-45 złotych. Chociaż, jednorazowo jest to wyższy koszt, niż w przypadku wylewki cementowej, to jest to inwestycja, która zwraca się, szczególnie kiedy stosujemy ją równocześnie z ogrzewaniem podłogowym. Mimo wszystkich zalet posadzki anhydrytowej warto wybierać znanych, renomowanych producentów mieszanek do wylewek, ponieważ mogą się one różnić od siebie pod względem jakości i składu. Mieszanka anhydrytowa słabej jakości może utracić swoje właściwości samopoziomujące albo nie być tak wytrzymała, jak powinna.

Kiedy robić posadzkę anhydrytową?

Na posadzkę anhydrytową należy zdecydować się wtedy, kiedy chcemy jak najszybciej zakończyć budowę. Jej wykonanie jest od dwóch do trzech razy szybsze niż w przypadku pozostałych rodzajów wylewek. Jest ona świetnym wyborem również wtedy, kiedy jej przyszłym użytkownikom zależy na wysokiej jakości wykorzystywanych materiałów, a także wręcz oczywistym wyborem w sytuacji, w której wykorzystywane jest ogrzewanie podłogowe.

Jak dbać o świeżo wylaną posadzkę?

Wylewka anhydrytowa schnie około 3 dni. W tym czasie nie należy po niej chodzić ani wystawiać jej na ekstremalne warunki, związane chociażby z temperaturą. Po okresie schnięcia można zacząć wietrzyć pomieszczenie, a następnie przejść do szlifowania i wygrzewania wylewki. Dobrze jednak jest rozpoczynać ten proces od niskich temperatur, które będziemy stopniowo zwiększać, co dobę o 5 stopni Celsjusza, aż do uzyskania temperatury około 50 stopni. Kiedy posadzka będzie już sucha, obniżamy temperaturę w taki sam sposób.

Szlifowanie wylewki anhydrytowej

Po wylaniu wylewki anhydrytowej czasami zdarza się, że trzeba zeszlifować jej wierzchnią warstwę, która składa się z resztek spoiwa siarczanowo-wapniowego. Często nazywa się ją również mleczkiem anhydrytowym. Pełni ono ważną funkcję w schnięciu i wiązaniu się wylewki. Żeby jednak dowiedzieć się, czy szlifowanie jest konieczne, nie wystarczy subiektywna ocena wyglądu posadzki. Należy zrobić test badający odporność posadzki na wyrywanie lub zwilżanie. Czy szlifowanie posadzki można pominąć? Po procesie szlifowania, jeśli ten był konieczny, należy bardzo dokładnie odkurzyć powstały pył. Wiele osób zastanawia się, czy szlifowanie posadzki można pominąć. Taki pomysł wynika najczęściej z tego, że jest to usługa dodatkowo płatna, albo nie bardzo wiemy, jak się za to zabrać. Niestety, jeśli wylewka wymaga szlifowania, nie można pominąć tego kroku, ponieważ później pojawią się problemy z odspajaniem się płytek lub paneli. Szlifowanie można wykonać kilka dni po wylaniu wylewki szczotką. Jeśli chcemy zastosować szlifierkę, lepiej odczekać nieco dłużej.
Autorka: Patrycja Wojas