Data publikacji:

Dlaczego pralka nie wiruje? Możliwe przyczyny

Twoja pralka przestała odwirowywać wodę w trakcie prania? Pierwsze, co w takiej sytuacji przychodzi na myśl, to poważna awaria i konieczność oddania sprzętu do serwisu. Jednak spokojnie – gdy pralka nie wiruje, nie zawsze oznacza to, że się zepsuła. Przyczyna może być błaha, dlatego zwykle problem można rozwiązać samodzielnie. Sprawdź, dlaczego pralka nie wiruje.

dlaczego pralka nie wiruje

Gry pralka nie wiruje, nie panikuj

Pranie zaczęło się jak zwykle – załadowałeś pralkę, dodałeś detergent, wybrałeś właściwy program i uruchomiłeś urządzenie. Niestety, pralka nie wiruje, wskutek czego ubrania po zakończeniu cyklu są przesiąknięte wodą. To dość częsta sytuacja, która może pojawić się na każdym etapie użytkowania sprzętu.

Zanim w nerwach zaczniesz szukać numeru gwarancji i kontaktu do serwisu, ochłoń i przeczytaj nasz poradnik. W większości przypadków niewirująca pralka to nic strasznego – problem można rozwiązać w kilka minut.

Dlaczego pralka nie wiruje?

Problem z wirowaniem i odprowadzaniem wody nie zawsze oznacza, że pralka jest poważnie uszkodzona. Zwykle wiąże się to z drobnymi usterkami w obrębie pojedynczych elementów urządzenia. W niektórych przypadkach winni jesteśmy sobie sami!

Pralka nie wiruje – przyczyna może tkwić w bębnie

Bardzo częstym powodem, dla którego pralka nie wiruje, jest obecność elementu odzieży lub innego przedmiotu w bębnie pralki. Dokładnie sprawdź, czy nie zaklinowała się w nim spinka, guzik, zagubiony klucz lub urwany zamek błyskawiczny. Takie drobiazgi mogą blokować bęben pralki. Na przyszłość pamiętaj, aby przed praniem opróżniać kieszenie!

Pralka nie wiruje przez zapchany filtr

Gdy pralka nie wiruje, jednym z pierwszych podejrzanych powinien stać się filtr pompy odpływowej. Ten element pralki należy regularnie czyścić, najlepiej raz w miesiącu. Jeśli zdarzyło ci się o tym zapomnieć, istnieje możliwość, że został on zatkany, np. zagubioną skarpetką lub parą majtek. Tę usterkę bez problemu wyeliminujesz sam.

  • Filtr pompy odpływowej znajduje się u dołu pralki. Odkręć zabezpieczającą go listwę.
  • Pod pralkę podłóż płaskie naczynie (po odkręceniu filtra wypłynie z niego dużo wody).
  • Ostrożnie wysuń filtr i usuń z niego przyczynę kłopotu – zgubiony element odzieży.
  • Zamontuj filtr i listwę z powrotem.

Aby uniknąć wpadania małych elementów garderoby do filtra, przed praniem umieść je w specjalnej siatce.

Uszkodzenie szczotek węglowych silnika

Gdy pralka nie wiruje, warto sprawdzić stan szczotek węglowych silnika. Ich awarię rozpoznasz bardzo łatwo – jeśli działają prawidłowo, po zakręceniu bębnem szybko zatrzyma się on samoistnie. Jeśli szczotki są uszkodzone, bęben będzie kręcił się przez dłuższy czas.

Szczotki węglowe silnika pralki zaleca się wymieniać regularnie, aby uniknąć problemów z wirowaniem. Ponadto ich sprawna praca wpływa na wydajność urządzenia i optymalne zużycie energii. Możesz spróbować wymienić je samodzielnie – w internecie znajdziesz wiele filmików instruktażowych. Jeśli jednak nie masz żyłki do majsterkowania, zostaw to profesjonaliście – pralka uszkodzona wskutek napraw na własną rękę starci gwarancję!

Pralka nie wiruje, tylko buczy? To pasek napędowy

Najpoważniejszą awarią, której objawem jest zaprzestanie wirowania, jest uszkodzenie paska napędowego. To najważniejszy element odpowiadający za ruch wirowy. Jeśli pralka nie wiruje, mógł się przesunąć lub w najgorszej sytuacji – zerwać. Podobnie jak w przypadku uszkodzonych szczotek, problem z paskiem objawia się nieograniczonym ruchem bębna po zakręceniu nim.

Stan paska napędowego możesz sprawdzić samodzielnie (oczywiście po uprzednim odłączeniu sprzętu od źródła prądu). Jeśli po prostu się zsunął, umieść go na właściwym miejscu. Jeśli został zerwany, polecamy skorzystać z pomocy serwisu AGD.



Autorka: Joanna Stanuch