Data modyfikacji:

Jaka prasa do oleju? Ślimakowa czy ręczna?

Jaka prasa do oleju jest najbardziej funkcjonalna? To pytanie najbardziej nurtuje osoby, które chcą samodzielnie tłoczyć olej. Tylko dlaczego mamy to robić samodzielnie, skoro możemy zakupić już gotowy produkt w sklepie? Przede wszystkim dlatego, że nasz świeży domowy wyrób jest znacznie zdrowszy. By uzyskać zamierzony efekt finalny w postaci zdrowego złocistego tłuszczu roślinnego, powinniśmy wybrać optymalne urządzenie do jego tłoczenia. Do wyboru mamy dwa rodzaje pras do oleju: ręczną oraz ślimakową. Zobacz, jakie mają wady i zalety.

prasa do oleju

Dlaczego warto kupić prasę do tłoczenia oleju?

Jaki olej do smażenia wybrać? Lekarze i dietetycy od lat zachęcają do spożywania olejów naturalnych. Mogą one zapobiegać wielu chorobom, z którymi zmaga się cywilizacja XXI wieku. Posiadają także wiele składników odżywczych oraz kwasy z grupy Omega 3, Omega 6, a nawet Omega 9.

Jakie warunki trzeba spełnić, by taki tłuszcz uzyskać? Do tego nam najlepiej posłuży prasa do tłoczenia oleju na zimno. Olej taki musimy tłoczyć w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Powinniśmy też pamiętać, że z wykorzystaniem takiego wyrobu nie należy zbyt długo zwlekać, a przechowywać jedynie w lodówce. Olej ten bowiem bardzo szybko się utlenia i w efekcie jełczeje. Tym samym nie nadaje się on już do spożycia.

Ręczna prasa do tłoczenia oleju na zimno

Domowe ręczne prasy do oleju mają jeszcze wielu zwolenników, choć powoli wychodzą one już z użycia. Ich największą zaletą jest przede wszystkim niska cena zakupu. Nie zużywają one energii elektrycznej, przez co możemy je zestawić grupie urządzeń nie tylko tanich w eksploatacji, ale również tych przyjaznych środowisku. Prosta i trwała konstrukcja sprawia, że takim w prasie tej jest niewiele elementów, które mogą się zepsuć.

Niestety prócz zalet, takie prasy do oleju na zimno mają także swoje wady. Jedną z nich jest mała wygoda. Do ich użytkowania potrzebujemy wkładać dużo siły. Nasza prasa powinna być także zamocowana na mocnym stole i nie zawsze nadaje się do tego blat kuchenny. Jedną z popularniejszych wyciskarek tego typu jest KING HOFF KH 1424. Jest zbudowany z wysokiej jakości żeliwa, co gwarantuje jego trwałe użytkowanie, a dzięki prostej budowie łatwo nam jest go wyczyścić.

Prasa ślimakowa do tłoczenia oleju na zimno

Prasa ślimakowa jest zdecydowanie wygodniejsza od ręcznej. Jest to urządzenie mechaniczne zasilane prądem elektrycznym. Powoduje to, że do tłoczenia oleju nie musimy wkładać wiele siły. Niewielki rozmiar oraz waga sprawiają, że prasę można spokojnie wykorzystać w warunkach domowych. Jej zewnętrzny wygląd niewiele różni się od innych sprzętów AGD, dzięki temu może stać jednym z urządzeń codziennego użytku.

W stosunku do ręcznego odpowiednika prasy ślimakowe do tłoczenia oleju na zimno mają kilka wad, m.in. wysoką cenę, droższą eksploatację, trudniejsze czyszczenie i mniej trwałe użytkowanie. Jednym z popularniejszych urządzeń tego typu jest YODA YD-ZY-02AS. Jest to domowa prasa do tłoczenia oleju na zimno m.in. z wszystkich rodzajów ziaren, od dyni począwszy, poprzez słonecznik, orzechy, rzepak na sezamie kończąc. Warto także zwrócić uwagę na prasę naszego rodzimego producenta ALFA PP.

Jaką prasę do oleju wybrać?

Jaka będzie najlepsza prasa do oleju? Opinie zawsze w tej kwestii będą podzielone. Wszystko zależy od nas samych oraz zasobności naszego portfela. Zapewne dla użytkownika, który ceni sobie luksus i wygodę, pierwszym wyborem będzie ślimakowa domowa prasa do tłoczenia oleju na zimno. Ktoś, kto ceni naturę czy tradycję, pozostanie przy ręcznym urządzeniu. Najważniejsze, aby prasa tłoczyła olej na zimno, a nie ciepło. Tylko wtedy będzie on najbardziej wartościowy i zdrowy.

Autor: Bartłomiej Beniamin