Data publikacji:

Primer kwasowy czy bezkwasowy? Który wybrać?

Primer to preparat, którego przeznaczeniem jest zwiększenie przyczepności masy hybrydowej, żelowej lub akrylowej do powierzchni paznokcia. Do niedawna można było spotkać się z nim niemal wyłącznie w salonach kosmetycznych; dziś primer w swoim kuferku może mieć każda miłośniczka domowego manicure. Jednak który wybrać: primer kwasowy czy bezkwasowy? I czym się od siebie różnią?

paznokcie

Co to jest primer?

Przy manicure ważne jest nie tylko to, jakie lakiery hybrydowe czy żelowe wybierzesz, ale także jak przygotujesz płytkę. Primer do paznokci to środek, który działa na płytkę odtłuszczająco oraz odwadniająco. Silnie zakwasza naturalne pH paznokcia, dzięki czemu lakiery hybrydowe, akrylowe oraz żelowe trzymają się na nim znacznie lepiej. Ponadto primer zapobiega powstawaniu nierówności i „bąbli”.

Primer często bywa mylony z bazą pod lakier, jednak trzeba pamiętać, że są to dwa różne kosmetyki. Primer po nałożeniu na płytkę paznokciową błyskawicznie odparowuje, pozostawiając po sobie jedynie lekko błyszczącą warstwę. Dopiero po jego aplikacji przychodzi czas na nałożenie lakieru bazowego.

Kto powinien używać primera do paznokci?

Primer do paznokci powstał z myślą o kobietach, którym zależy na bardzo trwałym manicure. To preparat, po który warto sięgać przede wszystkim przed ważnymi okazjami. Primer znacznie przedłuża trwałość lakieru hybrydowego, żelowego i akrylowego, a także może okazać się przydatny w trakcie wykonywania zdobień.

Rodzaje primerów do paznokci

Podstawowy podział primerów wyróżnia produkty kwasowe i bezkwasowe. Obydwa rodzaje bez problemu zakupisz w internetowych drogeriach sprzedających profesjonalne produkty do manicure. Który z nich okaże się lepszym wyborem: primer kwasowy czy bezkwasowy?

Primer bezkwasowy

To produkt z niską zawartością kwasu metakrylowego, którego celem jest zakwaszenie płytki paznokciowej. W bezkwasowych primerach często występuje również octan etylu, który pozostawia po sobie lekko lepką warstwę, do której lakier łatwo się przyczepia.

Primer kwasowy

Zawiera wysokie stężenie kwasu metakrylowego, przez co silnie odwadnia i wytrawia płytkę paznokciową. Już po jednej aplikacji można zauważyć, że jej powierzchnia staje się sucha i matowa. Primer kwasowy to silnie działający produkt, który tworzy w płytce mikroskopijne wgłębienia, dzięki którym lakier utrzymuje się lepiej.

Primer kwasowy czy bezkwasowy? Który wybrać?

Najpopularniejszym wyborem pozostaje primer bezkwasowy, który gwarantuje świetną przyczepność lakierów, a jednocześnie jest bardzo delikatny dla płytki paznokciowej. Niskie stężenie kwasu nie powoduje łamliwości i przesuszenia płytki, nawet przy częstym używaniu. Primer kwasowy spełni twoje oczekiwania, jeśli posiadasz normalną płytkę paznokciową, bez tendencji do silnego przetłuszczania.

Primer bezkwasowy może być wykorzystywany również w trakcie wykonywania zdobień. Przyda ci się m.in. do odbijania folii transferowej lub zabezpieczenia brzegu paznokcia podczas aplikacji błyszczących pyłków.

Primer kwasowy, choć działa znacznie silniej, może osłabiać płytkę paznokcia, zwłaszcza przy regularnym stosowaniu. Ponadto może oddziaływać drażniąco na oczy oraz skórę i przyczyniać się do powstawania uczuleń. Współcześnie primer kwasowy polecany jest niemal wyłącznie kobietom, które ze względu na problemy hormonalne wyróżniają się tłustą płytką paznokciową wymagającą solidnego przygotowania do manicure.

Jak aplikować primer do paznokci?

Primer należy nakładać na oczyszczoną, suchą płytkę paznokciową. Nigdy nie aplikuj go na skórę!

Autorka: Joanna Stanuch