Data publikacji:

Nie tylko Word. Najlepsze edytory do pisania tekstu

Wielu z nas poproszonych o podanie nazwy komputerowo edytora tekstu w pierwszej kolejności wskaże Worda, będącego częścią pakietu biurowego Office. Nie jest to niczym nadzwyczajnym, bowiem oprogramowanie Microsoftu obecne jest na rynku od kilkudziesięciu lat, w trakcie których stało się de facto standardem dla milionów przedsiębiorstw oraz użytkowników PC. Na Wordzie świat się jednak nie kończy i przy odrobinie wysiłku bez problemu znajdziemy wiele interesujących (i co ważne darmowych) zamienników popularnego programu, oferujących zbliżoną funkcjonalność. Poznajmy zatem najlepsze z nich.
najlepsze eytory do pisania tekstu

Czemu warto postawić na alternatywę dla Worda?

Dla każdego użytkownika edytorów tekstu idealny program będzie oznaczał coś innego. Osoby piszące dużo i często doceniają bogactwo dodatkowych narzędzi, w tym skuteczny słownik, wychwytujący jak największą liczbę błędów ortograficznych i literówek.
Wielu użytkowników docenia też opcje multimedialne, ułatwiające kompleksowe formatowanie tekstu, w tym wklejanie elementów graficznych i eksportowanie gotowego pliku np. do formatu pdf. Inni z kolei wolą mały i szybki program, który nie będzie zanadto obciążał zasobów komputera.
Alternatywne edytory tekstu oferują często wiele niszowych narzędzi i funkcji, których nie znajdziemy w oprogramowaniu Microsoftu. Mają one często bardziej przejrzysty i prostszy w obsłudze interfejs, który dodatkowo szybko można skonfigurować do indywidualnych potrzeb.
Swoich fanów mają też bardzo minimalistyczne zamienniki, które skupiają się tylko na kilku podstawowych opcjach edytora tekstu, porzucając cały zbędny balast zaawansowanych narzędzi. Świetnie sprawdzają się one do robienia szybkich notatek lub bardziej technicznego pisania (np. edytowania plików systemowych).

Podstawowy problem z zamiennikami Worda

Omawiając temat alternatywnych edytorów tekstu, nie można nie wspomnieć o jednej z ich największych wad, a więc kompatybilności z Wordem. Jest to ważne, zwłaszcza jeżeli wykorzystujemy program w pracy.
Ponieważ pakiet Office dominuje w większości biur oraz firm, możemy natknąć się na pewne przeszkody, wynikające z niemożliwości poprawnego zapisania tekstu w pliku z rozszerzeniem Worda. Często po odczytaniu przygotowanego tekstu w programie Microsoftu zauważamy, że zmianie uległo formatowanie, krój czcionki, a także straciliśmy dodatkowe informacje, takie jak komentarze lub historię edycji. Niestety decydując się na alternatywy, musimy pogodzić się tymi niedogodnościami, jeżeli pracujemy w otoczeniu zdominowanym przez użytkowników Office’a.

Polecane edytory tekstu

Poniżej zebraliśmy listę popularnych edytorów tekstu, które stanowią świetną alternatywę dla Worda. Kilka z nich możemy zainstalować z pełnym pakietem biurowym, stanowiącym konkurencję dla Office’a, pozostałe to jednak samodzielne aplikacje.

Libre Office

Jedna z najpopularniejszych darmowych alternatyw dla Worda oraz pakietu biurowego Office, który oparty jest na licencji open source. W edytorze tekstu znajdziemy większość funkcji dostępnych w oprogramowaniu Microsoftu, w tym rozbudowaną polską autokorektę. Narzędzie pracuje z wszystkimi najczęściej wykorzystywanymi formatami plików.

Google Docs (Dokumenty Google)

Następna alternatywa dla Office’a, do której mają całkowicie darmowy dostęp wszyscy właściciele konta Google. Obsługa programu odbywa się całkowicie z poziomu przeglądarki internetowej, a pliki zapisywana są w chmurze na dysku Google. Jedną z najciekawszych funkcji programów jest możliwość jednoczesnej edycji i umieszczania komentarzy w tekście przez kilka osób jednocześnie, co sprawia, że idealnie sprawdza się on podczas pracy grupowej.

Apache OpenOffice

OpenOffice to kolejny na liście całkowicie darmowy pakiet biurowy, który oferuje kompleksowy edytor tekstu, posiadający cały gamę najczęściej wykorzystywanych narzędzi i funkcji. Program pracuje z wszystkimi najpopularniejszymi formatami plików.

FocusWriter

Minimalistyczny edytor tekstu z bardzo czytelnym i prostym w obsłudze interfejsem, dzięki któremu możemy w całości skupić się na pracy. Jest to narzędzie idealne dla osób kreatywnych. Twórcy chcieli oddać w nim wrażenie pracy z maszyną do pisania (możemy nawet włączyć dźwięk symulujący odgłos jej klawiszy). W programie brakuje z tego powodu zaawansowanych opcji formatowania tekstu. FocusWriter ma też unikalną funkcję pozwalającą włączyć dzienne cele napisanych znaków.

Notepad++

Kolejna minimalistyczna propozycja. Program jest rozbudowaną wersją klasycznego notatnika systemu Windows. Narzędzie jest lubiane przez programistów i informatyków, pozwala bowiem na wygodne pisanie kodu oraz edycję plików konfiguracyjnych. Pozwala też użytkownikom na tworzenie własnych makr.

Zoho Writer

Sieciowy edytor tekstu ułatwiający wydajną pracę projektową w grupach. Program obsługujemy całkowicie z poziomu przeglądarki internetowej, a pliki zapisujemy w chmurze. By rozpocząć edycję, wystarczy pobrać odpowiednie rozszerzenie oraz założyć konto na oficjalnej stronie.

WPS Office Writer

Rozbudowany edytor dostępny zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji. Jest on wyposażony we wszystkie narzędzia niezbędne do pracy z różnymi rodzajami plików. W bezpłatnej wersji otrzymujemy 1 GB wolnego miejsca w chmurze na przechowywanie danych. Możliwość eksportu plików do formatu pdf oraz grafik oferuje jednak wyłącznie edycja premium. Warto dodać, że program można pobrać także na urządzeniach mobilnych.
Zdjęcie: Envato Elements