Data publikacji:

Przebarwienia po trądziku. Jak z nimi walczyć?

Przebarwienia po trądziku to powszechny problem u osób z cerą problematyczną i trądzikową. Po stanach zapalnych na skórze pozostają widoczne plamy w ciemniejszym kolorze, które bardzo często wymagają dużo cierpliwości i czasu, aby całkowicie się ich pozbyć. Co stosować na przebarwienia po trądziku? Zobacz, jak z nimi walczyć!

przebarwienia po trądziku

Przebarwienia po trądziku – skąd się biorą?

Jak wyglądają przebarwienia po trądziku? Najczęściej mają kolor od jasnoróżowego do brązowego. W przeciwieństwie do blizn są płaskie i mają okrągły kształt. Przyczyną takiego wyglądu jest cieńsza i bardziej wrażliwa tkanka, która ulega zrośnięciu po wygojeniu się stanów zapalnych.

Wbrew pozorom przebarwienia potrądzikowe nie są problemem wyłącznie u nastolatków w okresie dojrzewania. Równie często pojawiają się u dorosłych. Ich przyczyną może być ekspozycja na promienie słoneczne bez odpowiedniej ochrony, niewłaściwa pielęgnacja, wyciskanie krost, a nawet stosowanie niektórych leków. Na pojawienie się przebarwień po trądziku wpływa również zaburzenie procesu melanogenezy – jeśli do tego doszło, to po kroście pozostanie widoczny ślad na skórze.

Jak zapobiegać przebarwieniom potrądzikowym?

O wiele lepszym sposobem na przebarwienia na twarzy po trądziku jest zapobieganie ich powstawaniu niż walka z widocznymi już śladami po krostach. Co może ci w tym pomóc? Zdecydowanie jest to fotoprotekcja, czyli stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej o faktorze SPF wynoszącym przynajmniej 50. Jeśli chcesz uniknąć przebarwień potrądzikowych, to stosuj go codziennie, przez cały rok, i to bez względu na pogodę.

Dobrym pomysłem jest również unikanie wyciskania i rozdrapywania wyprysków czy stanów zapalnych. Jeśli robisz to w domu, to nie tylko ryzykujesz powstawaniem przebarwieniami, ale także namnażaniem bakterii. To z kolei powoduje pogorszenie trądziku i roznoszenie zmian na inne partie twarzy.

Co na przebarwienia po trądziku? Wypróbuj te składniki aktywne

Jeżeli chcesz rozpocząć walkę z przebarwieniami na twarzy po trądziku, to zacznij od skompletowania kolekcji odpowiednich kosmetyków. Pamiętaj, że nie zauważysz od razu różnicy – leczenie przebarwień może zająć nawet wiele miesięcy, jednak warto uzbroić się w cierpliwość.

Jednym z najlepszych pomysłów jest zainwestowanie w krem lub serum na przebarwienia po trądziku zawierające witaminę C, i to zarówno w czystej postaci (kwas askorbinowy), jak i jej pochodne. To antyoksydant, który nie tylko wspomaga walkę z widocznymi plamami na skórze, ale także chroni ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Świetnym wyborem jest krem rozjaśniający przebarwienia lub serum na dzień z witaminą C w składzie. Jeśli zdecydujesz się na jeden z wymienionych kosmetyków, to obowiązkowo stosuj ochronę przeciwsłoneczną.

Co jeszcze działa na przebarwienia po trądziku? Strzałem w dziesiątkę jest niacynamid, czyli witamina PP lub B3. Substancja aktywna hamuje transport melaniny, jednocześnie przyspieszając gojenie się stanów zapalnych. Jeżeli chcesz zacząć stosować serum lub krem z niacynamidem, to nigdy nie łącz ich w jednej rutynie pielęgnacyjnej z kosmetykami zawierającymi kwas askorbinowy.
Skuteczny w walce z przebarwieniami po trądziku jest również retinol, czyli pochodna witaminy A. To jeden z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych składników aktywnych, który może również pochwalić się wielowymiarowym działaniem.

W czym tkwi sekret retinolu? Substancja aktywna przenika do naskórka, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny i stymulując proces odnowy komórek. Dzięki temu wspomaga walkę nie tylko z przebarwieniami potrądzikowymi, ale także zmarszczkami i trądzikiem.

Do innych składników aktywnych, które rozjaśniają przebarwienia po trądziku, zaliczamy arbutynę, mącznicę lekarską czy lukrecję. Szukaj ich w kremach rozjaśniających i serach wyrównujących koloryt.

Najlepsze kwasy na przebarwienia na skórze

Jak jeszcze możesz pozbyć się przebarwień? Znakomitym wyborem jest wprowadzenie do pielęgnacji kwasów, które nie tylko usuwają widoczne już zmiany, ale także chronią przed powstawaniem kolejnych. Możesz stosować je w domu lub w gabinecie, korzystając z wyższych stężeń substancji aktywnych.

Jeśli zaczniesz kurację kwasami, to pamiętaj o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim stosuj krem z filtrem. W przeciwnym razie narażasz się na powstawanie kolejnych przebarwień i przyspieszasz starzenie się skóry. Dodatkowo zapoznaj się dokładnie z instrukcjami producenta i sprawdź, jak często stosować peeling kwasowy czy serum na przebarwienia z kwasami.

Na tym nie koniec. Najlepszym i najbezpieczniejszym pomysłem jest ograniczenie się do jednego kwasu w rutynie pielęgnacyjnej. Nadmiar może powodować podrażnienie i przesuszenie skóry. Obowiązkowo sprawdź także, czy stosowanie innych kosmetyków nie wyklucza używania kwasów.

Kwas azelainowy

Kwas azelainowy to zdecydowanie numer jeden w walce z przebarwieniami, i to nie tylko tymi po trądziku. Substancja aktywna działa rozjaśniająco i przeciwzapalnie. Dodatkowo ma właściwości depigmentujące, dzięki czemu jest szczególnie polecana dla cery trądzikowej.

Kwas ferulowy

Inną propozycją jest kwas ferulowy, który działa przeciwzapalnie i kojąco, zmniejsza widoczność przebarwień i zaczerwienień, a do tego nawilża cerę. Na liście jego zalet znalazło się również pobudzenie odnowy skóry poprzez syntezę włókien kolagenowych i elastynowych.

Kwas glikolowy

Z przebarwieniami na twarzy po trądziku poradzi sobie również kwas glikolowy (z grupy AHA), który ma wielokierunkowe działanie. Z jego pomocą możesz walczyć z niedoskonałościami, wygładzić skórę i małe zmarszczki, a także złuszczyć martwy naskórek. Kwas glikolowy ujednolica również koloryt cery.

Możesz również wypróbować kwas salicylowy i progronowy, które delikatnie złuszczają martwy naskórek, stopniowo rozjaśniając przebarwienia.

Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku

Jeśli nie chcesz inwestować w nowe kosmetyki, które usuną pozostałości po stanach zapalnych, to możesz wypróbować też domowe sposoby na przebarwienia po trądziku. Choć nie będą one tak skuteczne, jak produkty do pielęgnacji i zabiegi w gabinecie kosmetologicznym, to pomogą ci w delikatnym rozjaśnieniu świeżych plam po krostach.

Jednym z nich jest stosowanie oleju lnianego lub różanego. Zarówno jedna, jak i druga naturalna formuła ma właściwości regenerujące, które wspierają gojenie się stanów zapalnych i widocznych przebarwień. Równie dobrze działa olejek sandałowy, który może pochwalić się działaniem rozjaśniającym i wyrównującym koloryt.

Innym sposobem na walkę z przebarwieniami po trądziku jest domowy tonik z ogórka, który działa kojąco na stany zapalne, jednocześnie rozjaśniając cerę. Wystarczy przygotować sok ze startego ogórka i regularnie aplikować go na twarz przy pomocy wacika lub dłoni. Możesz także przelać go do butelki z atomizerem i spryskiwać skórę rano i wieczorem po oczyszczaniu.
Autorka: Katarzyna Wendzonka