Data modyfikacji:

Przeproteinowanie włosów

Dbanie o włosy wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Wielu z nas, aby poprawić kondycję włosów, sięga po odżywki i maski o działaniu regeneracyjnym, co może doprowadzić do przeproteinowania włosów. Zobacz, co to jest i jak je rozpoznać.

przeproteinowanie włosów

Przeproteinowanie włosów: co to jest?

Przeproteinowanie włosów to po prostu dostarczenie im zbyt dużej dawki protein. Najczęściej jest to efekt stosowania kosmetyków, takich jak maski czy odżywki, o bogatej zawartości składników odżywczych. Rezultat takich działań jest odwrotny do zamierzonego efektu: zamiast zdrowych włosów mamy matowe i puszące się kosmyki.

Przeproteinowanie włosów: jak rozpoznać?

Najczęstszym i pierwszym objawem przeproteinowania włosów jest nagłe i znaczne pogorszenie wyglądu pasm. Włosy nie wyglądają zdrowo, nie są lśniące. Zamiast tego są matowe, suche, bardzo lekkie – przypominają siano. A do tego wszystkiego dochodzi ich puszenie się.

Innym objawem jest nadmierne wypadnie pasm, które jest efektem łamania się włosów. Przeproteinowane włosy nie są elastyczne, stając się tym samym wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, takiej jak czesanie czy mycie. Objawem może być także rozjaśnienie włosów.

  • Włosy niskoporowate – na powierzchni włosów tworzy się gruby film obciążający pasma. Powstają strąki, a włosy znacznie szybciej się przetłuszczają.
  • Włosy wysokoporowate – są silnie przesuszone, stają się suche, sztywne, odbarwione.

Przeczytaj także: Naturalne szampony do włosów: ranking

Przyczyny przeproteinowania włosów

Przeproteinowanym włosom dostarczyliśmy więcej protein, niż tego wymagały. Pierwszym odruchem, gdy chcemy odbudwać włosy, jest skorzystanie z najlepszej odżywki do włosów, szamponu czy maski z keratyną czy proteinami. Takich kosmetyków lepiej nie stosować codziennie, a w cyklach, zachowując kilku-, kilkunastodniowe odstępy czasu.

Najważniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami. Proteiny odbudowują włosy, humektanty je nawilżają, a emolienty zabezpieczają przed utratą nawilżenia i produktów odżywczych z wnętrza włosa.

Przeproteinowanie włosów: co robić?

Zacznij od oczyszczenia włosów. Najlepszym szamponem będzie ten z SLS czy SLES. Stosuj szampon kilkukrotnie, np. przez tydzień, aż zobaczysz poprawę. Po tym okresie używaj szamponu z SLS zamiennie (np. raz na tydzień) z szamponem naturalnym.

Jak przywrócić równowagę włosom? Przydatne będą kuracje nawilżające i natłuszczające. Przeproteinowanie włosów warto zwalczać regularnym olejowaniem. Po każdym myciu nawilżaj włosy, np. stosując aloes na włosy czy najlepszą maskę do włosów zawierającą d-pantenol.

Pamiętaj o regularnym podcinaniu końcówek (wystarczy 2-3 cm). Przeproteinowanie może wysuszyć końcówki i sprawić, że będą się one puszyć.

Jak nie doprowadzić do przeproteinowania włosów?

Prostym i skutecznym sposobem na to, aby uniknąć przeproteinowania włosów, jest niestosowanie produktów proteinowych podczas każdego mycia. Zrezygnuj również z korzystania serii proteinowych podczas jednego mycia, np. szamponu, odżywki i maski z keratyną.

Równowaga PEH

Skrót PEH pochodzi od pierwszych liter trzech grup składników aktywnych. Proteiny wypełniają ubytki włosa. Emolienty to substancje tłuszczowe tworzące okluzję na powierzchni włosa. Humektanty to składniki nawilżające. Aby dbać o dobrą kondycję włosów, należy zachować odpowiednie proporcje w stosowaniu tych trzech składników w kosmetykach do włosów.

Domowe sposoby na przeproteinowane włosy

Do domowych sposobów na przeproteinowane włosy należy olejowanie włosów (czyli stosowanie emolientów). Olej dobierz do stopnia porowatości swoich kosmyków.

Możesz także postawić na kosmetyki DIY, które głęboko regenerują włosy. Zobacz nasze propozycje przepisów.

  • Maska z żelatyną – do 1/4 szklanki gorącej wody dodaj dwie łyżki żelatyny, a gdy ostygnie, jeszcze łyżkę dowolnego olejku. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na włosy, owiń je folią i ręcznikiem. Pozostaw na minimum pół godziny.
  • Maska z jogurtem naturalnym – 6 łyżek jogurtu wymieszaj z jednym żółtkiem. Nałóż na włosy na minimum 30 minut. Ta maska proteinowa świetnie je wzmocni.
  • Maska z bananem – dwa dojrzałe banany rozgnieć i wymieszaj z dwiema łyżkami miodu i łyżką oleju kokosowego. Mieszankę nałóż na włosy, owiń folią i ręcznikiem.
  • Maska z awokado – rozgnieć jedno dojrzałe awokado i dodaj do niego dwie łyżki mleka kokosowego oraz łyżkę dowolnego oleju. Nałóż na włosy, owiń folią i ręcznikiem. Odczekaj minimum pół godziny.
Autorka: Natalia Werbolewska