Data modyfikacji:

Ranking fotelików samochodowych 0-13 kg

Fotelik samochodowy 0-13 kg to obowiązkowe wyposażenie samochodu podczas jazdy z dzieckiem. Dobry fotelik powinien być dopasowany do wzrostu i wagi malucha, a także zapewniać mu wygodę i bezpieczeństwo. Jaki model wybrać? Zobacz nasz ranking fotelików samochodowych 0-13.

fotelik samochodowy 0-13

Fotelik samochodowy 0-13: ranking

Szukasz dobrego modelu fotelika do auta? Zastanawiasz się, jaki fotelik samochodowy kupić Inspiracją będzie nasz ranking fotelików 0-13, w którym znajdziesz popularne wśród rodziców modele.

Jaki fotelik 0-13 z rankingu?

Jak wybrać idealny fotelik dla noworodka i niemowlaka? Podczas tworzenia rankingu fotelików samochodowych 0-13 wzięliśmy pod uwagę następujące elementy:

  • rozmiar fotelika,
  • obudowa – powinna być solidna, sięgać ponad główkę dziecka, a po bokach powinny być osłony,
  • wkładka redukcyjna,
  • pasy bezpieczeństwa,
  • budka,
  • opcja wpięcia do stelaża wózka,
  • rączka,
  • tapicerka.

Foteliki 0-13 kg z rankingu są idealne dla dzieci do osiągnięcia wagi 13 kg lub 15. miesiąca życia. Pamiętaj, że fotelik samochodowy dla niemowląt musi być montowany tyłem do kierunku jazdy! Najlepiej wybrać foteliki samochodowe montowane za pomocą bazy montażowej, która zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo dziecku.

Ranking fotelików 0-13. Fotelik od pierwszych dni życia

Fotelik samochodowy 0-13 kg to obowiązkowy zakup dla dziecka podróżującego autem. Foteliki 0-13 kg z rankingu zapewniają maluchowi pozycję półleżącą. Pamiętaj o tym, że dłuższe przebywanie w takiej pozycji jest niezdrowe dla kręgosłupa. Podczas dłuższej podróży rób więc częste przerwy. Innym rozwiązaniem jest wybór modeli z opcją rozłożenia do pozycji leżącej.

Zobacz także nasze propozycje z rankingu fotelików 0-18

Jaka zamontować model z rankingu fotelików samochodowych 0-13?

Ważne jest, aby montować foteliki tak mocno, jak to tylko możliwe. Po zamontowaniu fotelika nie powinniśmy być w stanie nim poruszyć.

Przy montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy zwrócić uwagę na wysokość pasów barkowych uprzęży, które powinny wychodzić z oparcia fotelika na wysokości ramion. Kupiłeś model z płynną regulację wysokości uprzęży? Pasy uprzęży powinny wychodzić poniżej linii ramion dziecka.

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Od ilu lat dziecko może jeździć na podstawce? Zalecane jest przewożenie w foteliku dziecka mającego poniżej 150 cm wzrostu. Dopuszczalna jest jazda dziecka powyżej 135 cm wzrostu bez fotelika, jeśli ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu bezpiecznej pozycji.

Osobna regulacja dotyczy przewozu trójki dzieci w jednym (pięcioosobowym) samochodzie. W sytuacji, gdy nie jest możliwy montaż trzech fotelików, dziecko powyżej 3. roku życia może podróżować bez fotelika, w zapiętych pasach. Przepis ten nie dotyczy samochodów siedmio- i dziewięcioosobowych.

Przewożenie dziecka poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu poza fotelikiem jest to niezgodne z prawem, a tym samym może skutkować grzywną w wysokości 150 złotych oraz 6 punktami karnymi. Taki sam mandat czeka nas za przewożenie dziecka w foteliku zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka.

Kary i mandaty za brak fotelika lub zły montaż

Kara może cię spotkać nie tylko za brak fotelika, ale także za przewożenie dziecka w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją. Za przewożenie dziecka bez fotelika grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat zapłacimy także wtedy, gdy dziecko jedzie w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, ale bez wyłączonej poduszki powietrznej.

Autor: Redakcja Magazynu Ceneo