Gładź szpachlowa stanowi integralny element każdego remontu, w którym wykonujemy prace związane z wykończeniem ścian i sufitów. Choć wybór gładzi szpachlowej nie powinien stanowić dużego problemu, to jednak tylko wysoka jakość produktu pozwoli nam uzyskać pożądany efekt wizualny powierzchni. Do czego przyda się gładź szpachlowa? Jak wybrać odpowiednią gładź? Jakie rodzaje gładzi szpachlowych są preferowane? Warto sprawdzić ranking gładzi szpachlowych.
Zastanawiasz się, jak wyrównać ściany? Gładź szpachlowa to jeden z najważniejszych materiałów, która służy wykończeniu powierzchni ściany i sufitu. W zależności od rodzaju produktu gładź szpachlowa może służyć zarówno wyrównaniu ubytków w ścianie, wyrównywaniu ich struktury czy wypełnianiu pęknięć. Gładź szpachlowa wiąże ścianę i umożliwia świetne krycie farby.
Gładź szpachlowa występuje w różnych typach, które różnią się materiałem, z którego jest ona wyprodukowana. Najpopularniejsze to:
Gładzie szpachlowe mogą zostać wykorzystane we wszystkich pomieszczeniach wewnętrznych i zewnętrznych (szczególnie elewacje). Zobacz wybrane przez nas popularne produkty z rankingu gładzi szpachlowych.
Jaka gładź szpachlowa jest najlepsza? Jak wcześniej wspomniano, na rynku dostępnych jest wiele gładzi szpachlowych, które różnią się od siebie jakością, typem oraz zastosowaniem. By wybór gładzi był optymalny, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą nam osiągnąć najlepszy efekt wizualny na ścianie lub suficie.
Przede wszystkim typ gładzi szpachlowej. Niektóre gładzie (polimerowe i cementowe) są bardzo trwałe i pozwalają na łatwe uzyskanie równej, wytrzymałej powierzchni. Gładzie polimerowe natomiast nie wymuszają na nas dokładnego szlifowania, dzięki czemu wpływa to na redukcję pyłu.
Podczas wybierania produktu z rankingu gładzi szpachlowych warto zwrócić również uwagę na długość schnięcia gładzi. Jeśli zależy nam na szybkim nałożeniu drugiej warstwy i przejściu do następnego etapu wykończenia, sprawdźmy, która gładź schnie najszybciej.
Jakie czynniki są dodatkowo istotne w wyborze gładzi szpachlowej? Paroprzepuszczalność gładzi szpachlowej, a także odporność na warunki atmosferyczne gładzi, co jest niezwykle istotne w przypadku nałożenia jej na zewnątrz budynku. Gładź cementowa świetnie radzi sobie na zewnątrz, podczas gdy gładź gipsowa charakteryzuje się doskonałą paroprzepuszczalnością w pomieszczeniach narażonych na wilgoć.
Przeczytaj także, jaki wałek do gładzi kupić
Wraz z popularyzacją i rozwojem technologii tworzenia materiałów budowlanych, zwiększa się różnorodność produktów, które możemy wybrać do wykończenia naszych ścian. Dlatego też wielu budowlańców i osoby, które zajmują się wykańczaniem wnętrz, zadaje sobie pytanie, co lepsze, sucha gładź w proszku czy mokra, gotowa do nałożenia. Jest to trudne pytanie, a odpowiedź w dużej mierze zależy od naszych preferencji.
Sucha gładź szpachlowa występuje w charakterystycznych 10-20-kilogramowych workach. Są one znacznie tańsze niż mokre gładzie gotowe do nałożeniu zaraz po otwarciu, a duży worek wystarczy do pokrycia naprawdę dużej powierzchni.
Jedyny mankament związany jest z dobraniem odpowiedniej proporcji wody do suchej zaprawy. Na etykiecie producenta występuje bardzo precyzyjna instrukcja, ile gramów gładzi powinna być zmieszana z wodą. Dla wielu osób wykonywanie mieszanki nie stanowi wyzwania, jednak wraz z popularyzacją gładzi szpachlowych na mokro, wiele osób woli zminimalizować nadmiar pracy związany z przygotowaniem gładzi do nałożenia.
Dlatego też większość producentów zdecydowała się zaoferować gotową gładź szpachlową na mokro w pojemniku. Jaka jest największa zaleta takiej gładzi? Zaraz po otwarciu wieczka możemy nałożyć gładź na ścianę. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą spędzać czasu na przygotowanie gładzi z suchego proszku.
Jednak istnieją również pewne wady tego rozwiązania – wyższa cena i mniejsza wydajność takiej gładzi. Jeśli więc cenimy sobie minimalizację kosztów, najlepsza będzie sucha gładź szpachlowa. Gdy priorytetem jest wygoda, gotowa gładź mokra to strzał w dziesiątkę.
To wysokiej jakości gładź szpachlowa, która w bardzo wydajny sposób pozwoli na wygładzenie dużej powierzchni ścian lub sufitów. Gładź marki Śmig to sprawdzony produkt na rynku, który pozwoli nie tylko wyrównać ściany różnego rodzaju, ale też zamaskować łączenia płyt karon-gipsowych. Świetna relacja ceny do jakości pozwala na wykończenie praktycznie każdego pomieszczenia małym kosztem.
Cekol to uznany na rynku producent, który może pochwalić się bardzo dużą liczbą produktów wykończeniowych. Gładź szpachlowa cechuje się wysoką jakością, niską ceną i dużą wydajnością.
Kolejny produkt w rankingu gładzi szpachlowych pozwala na położenie warstwy bez potrzeby mieszania materiału z wodą. Gotowy produkt zaraz po otwarciu może zostać wykorzystany. Choć cena gładzi jest wyższa niż sucha zaprawa, możemy zagwarantować sobie szybkie wykończenie relatywnie dużego pomieszczenia.
Ranking gładzi szpachlowych zamyka gotowa do użycia gładź, która tworzy powłokę oddychającą i paro przepuszczalną. Po wyschnięciu daje idealnie biały kolor ścian.
Autor: Norbert Rukowski