Data publikacji:

Ranking lornetek, czyli jaką lornetkę wybrać?

Zakup lornetki może być podyktowany wieloma przesłankami, najczęściej sięgają jednak po nie miłośnicy dzikiej przyrody i obserwacji ptaków, a także myśliwi. W sklepach znajdziemy lornetki w cenach od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych, wybór odpowiedniego do naszych celów modelu jest więc ogromny i dość trudny. Pomóc może w nim jednak nasz ranking lornetek.

lornetka

Krótka historia lornetek

Pierwsze współczesne lornetki pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku i od tamtej pory towarzyszą człowiekowi w niezliczonych sytuacjach. Ułatwiają chociażby nawigację na morzu, umożliwiają obserwację przeciwnika podczas konfliktów zbrojnych, a także pozwalają wypatrzeć rzadkie gatunki ptaków w lesie.

Na każdą lornetkę składają się dwie osie optyczne, zawierające po sześć lub więcej soczewek oraz dwa pryzmaty. Poza tym wyposażone są w skuteczny mechanizm pozwalający na regulowanie ostrości obrazu w zależności od potrzeb użytkownika.

Producenci oferują ogromny wybór lornetek przeznaczonych do wielu różnych zastosowań. Laicy mogą z tego powodu łatwo się pogubić, zwłaszcza jeżeli nie znają się na terminologii stosowanej przez wytwórców. Przedstawiamy więc krótki ranking popularnych lornetek, a także najbardziej podstawowe informacje na temat ich kluczowych parametrów lornetki. Jaką wybrać?

Najważniejsze cechy lornetek

Zanim przejdziemy do rankingu lornetek, sprawdźmy, jakimi paramterami powinien się charakteryzować dobry model.

Powiększenie lornetki

W nazwie lub w opisie każdej lornetki znajdziemy zestaw dwóch liczb w określonym formacie, np. 10 x 50. Opisują one dwa najważniejsze parametry narzędzia. Pierwszy z nich pozwala zidentyfikować jego maksymalne powiększenie. Jeżeli lornetka dysponuje powiększeniem 12x, to jest w stanie sprawić, że obserwowany przez nią obraz będzie dwanaście razy bliższy niż w rzeczywistości.

Najpopularniejsze lornetki do uniwersalnego użytku, a więc takie, jakie znalazły się w naszym rankingu lornetek, posiadają zazwyczaj dziesięciokrotne powiększenie. Warto podkreślić, że im większy zoom, tym trudniej będzie zachować użytkownikowi stabilny obraz, zawłaszcza gdy trzyma on lornetkę w ręku. Na fakt ten wpływa również wielkość oraz waga sprzętu. Dlatego też przy dłuższych obserwacjach zaleca się stosowanie statywu.

Obiektyw

Drugi parametr liczbowy określa średnicę dwóch przednich obiektywów lornetki, tak więc np. jeżeli wynosi on 40, oznacza to, że soczewka mierzy 40 milimetrów. Im większe będą obiektywy, tym ostrzejszy i bardziej wyraźniejszy obraz otrzymamy. Co więcej, przepuszczają one również więcej światła, dzięki temu obserwowane obiekty są również jaśniejsze. Duże obiektywy wpływają jednak na gabaryty lornetki oraz jej wagę.

Jaka lornetka do obserwacji ptaków?

Obserwacja ptaków to jedno z najpopularniejszych zdań, do jakich wykorzystujemy lornetki, także z naszego rankingu. Do zabawy z ornitologią zalecane są bardziej kompaktowe modele, ze średnicami obiektywów, które nie przekraczają 42 mm. Mniejsze rozmiary ułatwią dłuższe korzystanie z narzędzia wprost z ręki. Ponieważ miłośnicy ptaków chcą uchwycić jak największe detale z dużej odległości, stawiają oni zazwyczaj na lornetki z co najmniej dziesięciokrotnym zbliżeniem.

Sprawdź, jak wybrać teleskop dla początkujących

Ranking popularnych modeli lornetek

Nikon Action EX 10x50 CF

Lornetka Nikon Action EX 10x50 to klasyczna konstrukcja, która gwarantuje niezawodne działanie przez długi czas. Duża średnica obiektywów pozwala na uzyskanie bardzo jasnego obrazu, dzięki czemu narzędzie sprawdzi się podczas obserwacji o zmierzchu lub w nocy.

Powiększenie 10x oferuje dobrą widoczność szczegółów oraz duże pole widzenia. Zaletą modelu są regulowane muszle oczne, a także ergonomiczna gumowana obudowa.

Delta Optical Voyager II 10x50 WA

Kolejna lornetka z rankingu to propozycja firmy Delta Optical. Model 10x50 ma obudowę wykonaną z połączenia metalu z wytrzymałym polimerem. Konstrukcja ta zapewnia jej dużą wytrzymałość na uszkodzenia, a dodatkowo ogumowanie poprawia przyczepność uchwytu. Dzięki obiektywom 50 mm model przeznaczony jest zarówno do zastosowań turystycznych, przyrodniczych, jak i astronomicznych.

Nikon Aculon A211 10x50

Nikon Aculon A211 10x50 to kompaktowa, uniwersalna lornetka z łatwym w obsłudze zoomem, o zakresie powiększenia 10x oraz średnicy obiektywów 50 mm. Jej soczewki pokryte są specjalną wielowarstwową powłoką, pozwalają uzyskać jasny, wyrazisty obraz. Zaletą modelu są także obracane i przesuwane gumowe muszle oczne.

Bushnell Falcon Vari Zoom 10-30X50

Kolejny model w rankingu lornetek oferuje zmienne powiększenie w zakresie 10-30x oraz średnicę obiektywu 50 mm, która przeznaczona jest do wszechstronnych zastosowań. Lornetka charakteryzuje się zwiększonymi rozmiarami oraz układem optycznym typu Porro, który gwarantuje znacznie szersze pole widzenia. Dodatkowo soczewki zostały tutaj pokryte specjalną powłoką antyrefleksyjną.

Zmiany powiększenia są dokonywane za pomocą wygodnej w obsłudze manetki na prawym okularze. Regulacja ostrości odbywa się za pomocą centralnego pokrętła na mostku między tubusami lornetki. Obudowa została stworzona z lekkiego tworzywa i metalu pokrytego gumą.

Delta Optical Discovery 10-22x50

Druga w rankingu lornetka ze zmiennym powiększeniem w zakresie 10-20x. Model przeznaczony jest do użytku uniwersalnego, przyda się więc podczas wypraw ornitologicznych, jak i wycieczek w górach oraz obserwacji przyrody.

Jego obudowa wykona jest z gumowanego aluminium. W komplecie znajdziemy również pokrowiec oraz pasek. O wygodę obserwacji dbają także szerokie muszle oczne.

Autor: Michał Kułakowski