Data modyfikacji:

Ranking szlifierek kątowych

Szlifierka kątowa to bardzo uniwersalne narzędzie przeznaczone do wykonywania wielu czynności podczas obróbki materiałów różnego typu. Może być wykorzystywane do pracy z wieloma rodzajami metalu – w tym stalą węglową, nierdzewną, kwasoodporną i żaroodporną – ale także materiałami budowlanymi. Znajdują również zastosowanie przy obróbce ceramicznych elementów, takich jak terakota czy gresy. Sprawdzają się również podczas prac z kamieniem naturalnym. Jednak jaka szlifierka kątowa jest najlepsza? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

szlifierka kątowa

Dlaczego warto kupić szlifierkę kątową? Do czego służy?

Szlifierki kątowe znajdują zastosowanie przy wielu pracach. Wbrew nazwie, niekoniecznie jest to szlifowana. Najczęściej używa się ich do cięcia różnych twardych przedmiotów, takich jak kamień, beton, metalowe pręty i profile czy kostka brukowa. Wykorzystuje się je także do polerowania lub zdzierania rdzy, pod warunkiem, że będące ich integralną częścią tarcze zostaną zastąpione specjalnymi końcówkami roboczymi.

Ranking szlifierek kątowych

Jaką szlifierką kątową kupić? Rodzaje szlifierek kątowych

Poszczególne szlifierki kątowe różnią się od siebie parametrami, wielkością i funkcjami. Z tego wynika oczywiście ich zastosowanie – mała szlifierka kątowa nie będzie miała dokładnie takich funkcjonalności jak duża.

Istotnym kryterium, na podstawie którego opisuje się te urządzenia, jest rodzaj zasilania. Wyróżnia się szlifierki kątowe akumulatorowe i elektryczne. Czym się od siebie różnią?

Szlifierka kątowa akumulatorowa

Tym, co wyróżnia szlifierki akumulatorowe, jest brak przewodu zasilania. Dzięki temu są bardziej mobilne i zapewniają dużą swobodę pracy. Korzystając z nich, nie musimy mieć stałego dostępu do źródła prądu.

Jednak do wydajnej i długiej pracy wymagają akumulatorów o dużej pojemności. Z tego powodu bywają niewystarczające w przypadku cięcia bardzo twardych i grubych elementów.

Należy także pamiętać, że szlifierki akumulatorowe są znacznie cięższe od elektrycznych. Jest to spowodowane oczywiście obecnością baterii. To z kolei sprawia, że praca z nimi jest bardziej męcząca i może być mniej wydajna.

Szlifierka kątowa elektryczna

Szlifierka kątowa elektryczna musi być stale podłączona do prądu. Jej dużą zaletą jest możliwość ciągłej pracy przez bardzo długi czas – nie ma bowiem konieczności ładowania lub wymiany akumulatorów.

Oczywiście swoboda ruchów i zasięg są ograniczane długością przewodu. Dlatego wiele osób decydujących się na ten rodzaj szlifierek korzysta z różnego rodzaju przedłużaczy. Rozwiązanie to nie jest jednak doskonałe.

Szlifierki elektryczne doskonale sprawdzają się przy różnego rodzaju pracach stacjonarnych. Korzystając z nich, należy jednak pamiętać o dużej ostrożności. Przede wszystkim należy pilnować, by kabel zasilający nie znajdował się w pobliżu tarczy szlifierskiej.

Jaką średnicę tarcz wybrać?

Bardzo ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze szlifierki kątowej, jest średnica tarcz szlifierskich kompatybilnych z danym modelem. Występują one bowiem w bardzo różnych rozmiarach, co przekłada się bezpośrednio na efektywność pracy. Ma również duży wpływ na bezpieczeństwo korzystania z elektronarzędzia.

W przypadku szlifierek jednoręcznych tarcze występują w rozmiarach 115-150 mm. Najczęściej wybierane są te o średnicy 125 mm; rozmiar ten jest uznawany za standardowy.

W szlifierkach kątowych dwuręcznych stosuje się znacznie większe tarcze szlifierskie – ich średnica najczęściej wynosi od 180 do nawet 230 mm. Oprócz średnicy ważna jest także grubość tarczy. Do cięcia wykorzystywane są modele o grubości od 1 do 3 mm. Do szlifowania z kolei używa się tarcz o grubości około 5 mm.

Używanie tarcz we właściwym rozmiarze jest wyjątkowo ważne. W przeciwnym wypadku może dojść do jej uszkodzenia lub nawet pęknięcia, co może być potencjalnie niebezpieczne dla użytkownika narzędzia.

Jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza?

To, jaką szlifierkę kątową wybrać, zależy przede wszystkim od tego, do czego jest potrzebna.

Jednoręczne, małe szlifierki kątowe są narzędziami przeznaczonymi przede wszystkim do użytku domowego, przy niewielkich naprawach i remontach. Z kolei szlifierki dwuręczne są lepszym wyborem w przypadku zastosowań profesjonalnych.

Z pewnością warto wybierać szlifierki kątowe wyposażone w systemy ułatwiające pracę, takie jak regulacja prędkości obrotowej (pozwalająca znacznie poszerzyć zakres prac wykonywanych przy użyciu szlifierki) czy system zapobiegania wibracjom, który ogranicza drgania – znacznie zwiększa on komfort pracy, umożliwiając wykonywanie jej przez dłuższy czas. Warto także wybierać modele posiadające system łagodnego startu. Eliminuje on szarpnięcia, które mają miejsce po włączeniu urządzenia, ułatwiając precyzyjne prace.

Innym elementem, który ma znaczny wpływ na komfort pracy, jest rodzaj włącznika. Na rynku dostępne są szlifierki z włącznikiem łopatkowym (który w trakcie pracy musi być ciągle wciśnięty) lub suwakowym (umożliwiającym pracę bez konieczności jego ciągłego wciskania, a tym samym – nadmiernego obciążania nadgarstka).

Do szczególnie istotnych elementów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszej szlifierki kątowej, należy osłona tarczy. Element ten chroni użytkownika przed rozmaitymi odpryskami, które mogą stanowić duże zagrożenie podczas pracy.

Dodatkowe akcesoria

W zależności od tego, do jakich prac ma być wykorzystana dana szlifierka, należy dobrać do niej odpowiedniego rodzaju tarcze w prawidłowym rozmiarze. Muszą one być dopasowane do różnych materiałów i powierzchni, umożliwiając bezpieczną i efektywną pracę.

Warto także zwrócić uwagę na takie akcesoria jak specjalna szczotka do usuwania rdzy lub elastyczna tarcza przeznaczona do szlifowania dużych powierzchni. Każdorazowo należy jednak pamiętać, że muszą być one przeznaczone do pracy na wysokich obrotach. Stosowanie niewłaściwych akcesoriów jest bardzo ryzykowne – może grozić nie tylko uszkodzeniem szlifierki, ale również stanowić zagrożenie dla zdrowia osoby, która korzysta z urządzenia.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że szlifierka kątowa jest urządzeniem, które można stosunkowo łatwo uszkodzić. Najczęściej ma to miejsce podczas transportu. Z tego powodu dobrze jest wybrać model w zestawie ze specjalnie dopasowaną walizką.

Oczywiście zakup wspomnianych akcesoriów wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Mają one jednak duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz efektywności pracy ze szlifierką. Z tego powodu stanowią ważną inwestycję, która jest po prostu koniecznością.

Najlepsze szlifierki kątowe – podsumowanie

Jak widać, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza. Z pewnością trzeba wziąć pod uwagę zakres prac, jakie mają być wykonywane z jej wykorzystaniem. Sprzęty o dużej mocy raczej nie przydadzą się przy okazjonalnych pracach w ogrodzie lub domowym warsztacie; są jednak niezbędne dla profesjonalistów z warsztatów, firm budowlanych i innych przedsiębiorstw.

Z pewnością warto jednak sięgać po urządzenia sprawdzonych marek, takich jak Bosch, Lund, Milwaukee czy Dendra, które przedstawiliśmy w naszym rankingu. Niezależnie od tego, jakie funkcje będą wykorzystywane, należy zawsze zwracać uwagę na akcesoria oraz dodatkowe opcje i parametry. Dotyczy to zwłaszcza tych, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo użytkownika oraz osób postronnych.

Autorka: Katarzyna Łukaszewska