W jakiej sytuacji można podejrzewać usterkę skrzyni biegów i udać się z nią do mechanika? Przede wszystkim wtedy, kiedy zaobserwujemy któryś z najczęstszych objawów awarii tego podzespołu, czyli wyciek oleju, specyficzne szumy skrzyni biegów, zgrzyt w momencie przełożenia czy wyskakiwanie biegów.
Częstym objawem awarii jest również opór pojawiający się przy zmianie biegów. Należy jednak podkreślić, że wystąpienie takich objawów, a co za tym idzie awaria skrzyni biegów, nie musi oznaczać konieczności jej wymiany na nową. Zazwyczaj wystarczy właściwie przeprowadzona regeneracja, która jest zdecydowanie tańsza. To,> ile kosztuje regeneracja skrzyni biegów, jest jednak uzależnione od kilku czynników, co zostanie wyjaśnione później.
Sprawdź, jakie są objawy zużytych łożysk w skrzyni biegów
Regeneracja skrzyni biegów obejmuje wymianę jej zużytych komponentów, wśród których mogą znaleźć się między innymi synchronizatory, uszczelki, koła zębate, głowice czy też łożyska. Oczywiście każdą zużytą część należy zastąpić fabrycznie nowym elementem, co warunkuje sukces wykonywanej regeneracji.
Regeneracja skrzyń biegów to również inny bardzo istotny proces, za który uważa się regulację luzów oraz naciągi łożysk. Należy dopilnować, czy mechanik wykonał te czynności, ponieważ ich pominięcie sprawia, że cała regeneracja nie ma większego sensu.
W poprzednim akapicie wspomniano, że regeneracja skrzyni biegów polega na wymianie jej zużytych elementów. Jest to niezależne od tego, czy jest to regeneracja skrzyni biegów manualnych czy automatycznych. Jak zatem się do tego zabrać?
W pierwszej kolejności należy przede wszystkim zdiagnozować oraz określić rodzaj usterki. Następny etap obejmuje wyjęcie skrzyni biegów z pojazdu oraz jej rozłożenie na części pierwsze. Demontaż pozwala określi stopień zużycia komponentów oraz wymianę uszkodzonych elementów na nowe. Obowiązkowo należy pamiętać, że w tym przypadku stosuje się jedynie fabrycznie nowe części.
Po usunięciu przyczyny awarii należy złożyć wszystkie elementy w jedną całość oraz zamontować skrzynię z powrotem do auta. Później pozostaje już tylko zalanie jej odpowiednim olejem (zobacz, ile oleju do skrzyni biegów wlać).
Oczywiście należy pamiętać, że regeneracja skrzyni biegów to wymagające zadanie, dlatego chcąc wykonać je samodzielnie, należy posiadać określone umiejętności oraz dysponować odpowiednimi warunkami i niezbędnymi narzędziami warsztatowymi. W innym przypadku pozostaje zlecić tę usługę profesjonalnemu warsztatowi.
Regeneracja skrzyni biegów to wymagająca czynność, która stosunkowo dużo kosztuje. Wiele osób, chcąc poznać faktyczny koszt, szuka takich informacji w internecie, pod hasłem: regeneracja skrzyni biegów cena. W praktyce jednak trudno uzyskać konkretne ceny, ponieważ koszt regeneracji skrzyni biegów uzależniony jest przede wszystkim od stopnia jej zużycia oraz cen nowych podzespołów. Ogólnie szacuje się, że regeneracja manualnej skrzyni biegów może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, a w przypadku skrzyni automatycznej koszt ten będzie wynosił od 5 do 15 tysięcy złotych.
Jak widać, regeneracja skrzyni biegów to kosztowna naprawa, w związku z czym warto o nią dbać. Odpowiedni sposób jazdy oraz szybkie reagowanie na pierwsze objawy usterek pozwoli zdecydowanie wydłużyć żywotność samej skrzyni.