Data publikacji:

Rekuperator ścienny: opinie. Jaki wybrać? Polecane produkty

Rekuperacja to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnej grawitacyjnej wentylacji domów, a także w pewnej części także dla klasycznych klimatyzatorów. Dobrze zaprojektowany i skonstruowany system rekuperacyjny zapewnia skuteczną wymianę powietrza pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem domu, bez potrzeby wietrzenia. Poza tym pozwala także na skuteczne regulowania temperatury, obniżając zimą koszty ogrzewania. W artykule przyglądamy się kompaktowym systemom rekuperacyjnym, zbudowanym w oparciu o rekuperatory ścienne.
Rekuperator ścienny
Rekuperacja to idealne rozwiązanie dla właścicieli domów, ale także mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a nawet w blokach. Pojęcie to wciąż nie jest dość dobrze znane większości osób i często mylone jest z innymi terminami związanymi z budownictwem lub ogrzewaniem. Najprościej ujmując, rekuperacja to aktywna mechaniczna wentylacja wnętrza, która oparta jest o wentylatory na przemian pobierające oraz wydmuchujące na zewnątrz powietrze. Jego strumień dodatkowo przechodzi przez wymiennik ciepła oraz różnego rodzaju filtry, zapewniające stały poziom wilgotności oraz usuwające szkodliwe zabrudzenia, takie jak smog, alergeny, kurz itd.
W poprawnie rekuperowanych pomieszczeniach nie musimy otwierać okien, by zaczerpnąć świeżego powietrza. W lecie bronimy się w ten sposób przed uciążliwymi owadami, a w zimie dodatkowo unikamy nadmiernej ucieczki ciepła.
Uwaga! Warto podkreślić, że w świetle polskich przepisów budowlanych, decydując się na rekuperację, musimy kompletnie zrezygnować z innych metod wentylacji, w tym z klasycznej wentylacji grawitacyjnej.

Rekuperator ścienny – najważniejsze informacje i opinie

Kiedy mowa o rekuperacji powietrza w domu, mówimy o jednym z dwóch dość odmiennych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Pierwszym z nich je rekuperacja centralna. W tym przypadku mamy do czynienia z dość skomplikowanym zamkniętym systemem wentylacyjnym, w którym wszystkie elementy połączone są rurami z jednostką centralną, która podobnie jak klimatyzator pobiera i odprowadza na zewnątrz powietrze przy pomocy zestawu wentylatorów. System taki przygotowuje się na etapie projektowaniu domu, a w przypadku już istniejących budynków wymaga często kompleksowej przebudowy. Koszt tego typu instalacji może wynieść więc – w zależności od kubatury – od kilku do nawet ponad kilkunastu tysięcy złotych. Z tego też powodu wiele osób sięga więc po bezkanałowy rekuperator ścienny.
Rekuperator ścienny, zwany też często kompaktowym, bezkanałowym, pokojowym lub decentralnym, to urządzenie, które jest montowane bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku. Do poprawnego działanie nie musi być one podłączone do systemu wentylacyjnego ani jakiejkolwiek jednostki centralnej.
Konstrukcja rekuperatora ściennego jest względnie prosta. Sprzęt składa się z umieszczonej w ścianie rury, a także dwóch kratek wentylacyjnych. Część znajdująca się wewnątrz domu posiada osłonkę z możliwością regulacji ilości zaciąganego na zewnątrz powietrza. Zewnętrzny wylot jest z kolei zabezpieczony specjalną obudową chroniącą sprzęt przed zmienną pogodą, w tym przed deszczem, wiatrem oraz śniegiem.
Rekuperator posiada dwa wentylatory – jeden odpowiada za zaciągania, a drugi za wydmuchiwanie powietrza. Pomiędzy nimi w rurze umieszczone są różnego rodzaju filtry przeciwkurzowe, których rodzaj i ilość zależy od producenta, a także wymienniki ciepła, w których skrapla się też para wodna. Rekuperator ścienny czerpie energię bezpośrednio z sieci elektrycznej.
Wentylatory rekuperatora działają na przemian. Oznacza to, że przez pewien czas urządzenie pobiera wyłącznie powietrze z zewnątrz albo je z niego usuwa. Dzięki temu zimą zebrane w wymienniku ciepło z ogrzewanego pomieszczenia nie wydostaje się na zewnątrz, ale wraca do mieszkania po zmianie kierunku ciągu. Podobnie sytuacja wygląda latem – system zapobiega wówczas dostawaniu się do wewnątrz skwaru. Dzięki wymiennikowi, w którym skrapla się woda, system zapewnia też stały poziom wilgotność w pomieszczeniu.
Uwaga! Specjaliści zalecają, by w pojedynczych pomieszczeniach montować dwa rekuperatory. Para sprzężonych ze sobą urządzeń zapewnia bowiem optymalne działanie wentylacji. Podczas gdy jedno wydmuchuje powietrze, drugie je pobiera, wzmacniając jego cyrkulacje we wnętrzu.
Rekuperatory są ciche i nawet pracując na najwyższych obrotach, będą ledwo słyszalne. Sprzętem sterujemy zazwyczaj za pomocą pilota, który może obsłużyć naraz nawet jego kilka egzemplarzy. Ewentualnie możemy też zamontować na ścianie fizyczny przełącznik, którym zmienimy ustawienia nawiewu.
Przydatną funkcją urządzeń jest też wbudowany czujnik natężenie dwutlenku węgla oraz wilgotności. Ten drugi przyda się zwłaszcza wtedy, gdy montujemy rekuperator ścienny w łazience – automatycznie zwiększa on wówczas swoje obroty po kąpieli lub prysznicu. Zakup pojedynczego egzemplarz rekuperatora ściennego to wydatek co najmniej 800 złotych, choć najnowocześniejsze modele są często ponad dwukrotnie droższe.
Zdjęcie: RossHelen / Envato Elements