Data publikacji:

Rekuperator ścienny. Co to jest i jaki wybrać?

Rekuperator ścienny to stosunkowo proste urządzenie mogące być skuteczną alternatywą dla klasycznej grawitacyjnej wentylacji domów, ponadto sprzęt może częściowo także spełniać funkcje klimatyzatorów. Sama rekuperacja to proces wymiany powietrza wewnątrz budynku bez potrzeby wietrzenia. Sprzęt pozwala także użytkownikowi na kontrolowanie temperatury w pomieszczeniu dzięki wbudowanemu wymiennikowi ciepła. Przedstawiamy kluczowe informacje na temat budowy i sposobu działania rekuperatorów ściennych, przedstawiając także ich najważniejsze zalety i wady.
rekuperator co to

Rekuperacja centralna i decentralna – jakie są różnice?

Rekuperacja jako pojęcie nie jest praktycznie w ogóle rozpoznawane przez przeciętnego konsumenta, który często myli je z zupełnie niezwiązanymi z nim terminami związanymi z budownictwem lub ogrzewaniem budynków. Stanowi ona jednak interesującą alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej oraz klimatyzatorów. 
Rekuperacja to proces aktywnej i mechanicznej wentylacji budynków, który przeprowadzany jest przez specjalne wentylatory (tzw. rekuperatory) na zmianę wydmuchują one powietrze z wnętrza i zasysają je z zewnątrz. W trakcie procesu jest ono dodatkowo przeprowadzane przez wymienniki ciepła, a także filtry dbające o zachowanie stałego poziomu wilgotności i usuwające szkodliwe zanieczyszczania, takie jak kurz, pył i alergeny. 
Podobnie jak w klimatyzowanych pomieszczeniach, w mieszkaniach z rekuperatorami nie musimy otwierać okien, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Jest to ważne zarówno zimą, jak i latem. W pierwszym przypadku nie musimy wychładzać pomieszczenia, dzięki wbudowanym wymiennikom ciepła. W sezonie letnim chronimy się przed skwarem na zewnątrz, a także uciążliwymi owadami dostającymi się do wnętrza przez otwarte okna. 
System rekuperacji może przyjmować dwie różne formy, w zależności od sposobu jego instalacji i działania. Bardziej kompleksowym rozwiązaniem jest rekuperacja centrala, która przypomina  klasyczną wentylację. Kanały odprowadzające powietrze z poszczególnych pomieszczeń połączone są z jednostką centralną. Centralną rekuperację planuje się na etapie projektowania lub przebudowy budynku, a koszt jej wykonania może wynieść nawet ponad kilkanaście tysięcy złotych.
Znacznie popularniejsze są jednak systemy rekuperacji decentralnej oparte wyłącznie o jeden lub kilka rekuperatorów ściennych. Wpływa na to fakt, że są względnie tanie i łatwe w instalacji. Jak zatem wyglądają i działają te wentylatory?

Rekuperator ścienny – jak działa i jak jest zbudowany?

Rekuperator ścienny, często określany jest też mianem kompaktowego, decentralnego, bezkanałowego lub pokojowego. Urządzenie montuje się w domach jedno- lub wielorodzinnych, w tym także w blokach, w specjalnie przygotowanym otworze umieszczonym w ścianie zewnętrznej budynku. Sprzęt wymaga wyłącznie dostępu do zasilania sieciowego, nie podłączamy go do żadnych dodatkowych przewodów wentylacyjnych.
Na rekuperator składa się specjalna rura umieszczona w ścianie, z obu stron jest zabezpieczona specjalnymi kratkami/osłonkami wentylacyjnymi, które chronią wnętrze przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Osłona umieszczona wewnątrz pomieszczenia wyposażona jest w regulator pozwalający zwiększać lub zmniejszać ilość przepływającego przez nią powietrza. 
Każdy rekuperator ścienny wyposaża się w dwa wentylatory, pracujące w przeciwnych kierunkach, wydmuchując lub zasysając powietrze. Pomiędzy wiatrakami w rurze zainstalowane są wspomniane na wstępie filtry wyłapujące zanieczyszczenia, ich jakość zależy do producenta i modelu posiadanego sprzętu. Towarzyszy im wymiennik ciepła dbający, aby do domu nie dostawało się zbyt chłodne lub gorące powietrze. Poza tym, skrapla się w nim też nadmiar pary wodnej, co pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Wiatraki w rekuperatorze włączają się naprzemian, urządzenie przez pewien czas wyłącznie zasysa lub wydmuchuje powietrze. Za sprawą tego procesu zebrane w wymienniku ciepło z ogrzewanego wnętrza budynku nie wydostaje się niego, wraca natomiast z powrotem po przełączeniu się trybu pracy wentylatora. Sytuacja wygląda analogicznie latem, z tym że powietrze dostające się do mieszkania jest ohładzane. 
Rekuperator ścienny nie jest głośnym urządzeniem, nawet przy ustawieniu najwyższych obrotów wentylatory będą ledwo słyszalne, zwłaszcza jeżeli sprzęt umieszczony zostanie tuż przy suficie. Eksperci z reguły radzą, aby pojedynczych pomieszczeniach zamontować dwa rekuperatory ścienne. Mogą one wówczas działa w sprzężeniu, każdy z nich pracuje wówczas w innym trybie, co przyspiesza cyrkulację powietrza. 
Sterowanie rekuperatorami odbywa się zazwyczaj z pomocą bezprzewodowego pilota, niektóre urządzenia można połączyć z mobilną aplikacją, albo z systemami inteligentnego domu. Alternatywą jest fizyczny panel kontrolny zamontowany na ścianie lub kablu. 

Gdzie najlepiej zamontować rekuperator ścienny?

Urządzenia sprawdzą się świetnie w każdym typie pomieszczenia, szczególnie przydatne będą jednak w miejscach o dużej wilgotności lub gdzie zachowanie stałego poziomu temperatury jest bardzo istotne. Rekuperator ścienny do łazienki jest więc doskonałym rozwiązaniem, szczególnie poleca się modele z wbudowanymi czujnikami dwutlenku węgla i wilgotności, zwiększają one dzięki temu automatycznie obroty w trakcie kąpieli lub prysznica. Rekuperator ścienny przyda się również w kuchniach, zwłaszcza tych o niestandardowym układzie utrudniającym skuteczną wentylację.
Zdjęcie: Envato Elements