Data publikacji:

Remont elewacji - jak się przygotować, co jest potrzebne do remontu elewacji, ile kosztuje?

Remont elewacji domu często kojarzy się z widocznymi spękaniami czy odpryskami. Ale modernizację warto przeprowadzić z kilku powodów, także dlatego, że elewacja jest wizytówką jego mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim ochronę cieplną i tę przeciwko wilgoci. Niezależnie od tego, czy planujemy tylko drobne zabiegi, czy pełną termomodernizację starego domu, powinniśmy się do tego zadania odpowiednio przygotować. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że całość zostanie przeprowadzona sprawnie i bez kłopotliwych niespodzianek.
remont elewacji

Remont elewacji domu – kluczowe aspekty

Przed zaplanowaniem remontu powinniśmy dokładnie sprawdzić stan zewnętrznych ścian. Niekiedy wystarczy tylko skucie tynków, wyczyszczenie i położenie gruntu na powierzchnię. Nierzadko jednak niepozornie wyglądające pęknięcie jest wynikiem uszkodzenia konstrukcji lub niestabilności fundamentów. Jednak to fachowiec powinien ocenić stan elewacji i zaproponować najlepiej dobrane rozwiązania. Wiele zależy również od wieku budynku, ponieważ w przypadku starszych domów kluczowe jest docieplenie, które nie było odpowiednio wykonane przed laty. Ponadto odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja pozwoli nam znacznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie i zapewni odpowiedni komfort cieplny wewnątrz domu.

Kolejnym istotnym problemem jest zawilgocenie ścian zewnętrznych. Jest to zwykle spowodowane niewłaściwą wentylacją pomieszczeń, wilgoci w przewodach spalinowych czy zaniedbaną hydroizolacją łazienki. Obowiązkowo powinniśmy sprawdzić, czy ściany nie mają w sobie wilgoci. Pokrycie warstwą nowego tynku wilgotnego muru może po latach spowodować duży problem. Również w tym przypadku warto to zadanie zlecić fachowcom, którzy za pomocą specjalistycznych urządzeń dokonają odpowiednich pomiarów.

Remont elewacji powinien być także poprzedzony sprawdzeniem stanu orynnowania. Szczelność rur i rynien spustowych pozwoli określić ewentualne dalsze modyfikacje dachu, jeśli planowane ocieplenie będzie obejmowało grubszą warstwę izolacyjną. Ponadto warto również pomyśleć o nadaniu świeżego wyglądu oknom i drzwiom, aby całość spójnie komponowała się z nową elewacją.

Przed przystąpieniem do prac należy również oczyścić elewację z różnego rodzaju zanieczyszczeń. W zależności, czy są to zabrudzenia pochodzenia organicznego, takie jak np. mchy, czy nieorganicznego, jak kurz lub osad, powinniśmy dobrać odpowiednią metodę do ich właściwego usunięcia. W przypadku zanieczyszczeń organicznych świetnie sprawdzą się preparaty chemiczne, natomiast zabrudzenia powstałe w wyniku osadu z powodzeniem usuniemy myjką wysokociśnieniową lub metodą piaskowania.

Remont elewacji – jakie materiały są potrzebne?

Jeśli zależy nam na ociepleniu domu, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, który wykona badanie termowizyjne domu i audyt energetyczny, który pozwoli nam oszacować straty ciepła. Precyzyjnie dobrana grubość ocieplenia nie tylko w pełni spełni swoją funkcję, ale również pozwoli zaoszczędzić koszty związane z zakupem nadmiaru materiału.

Do ocieplania domów najczęściej wykorzystuje się odporny na wilgoć styropian. Dodatkowo taka izolacja znakomicie chroni przed utratą ciepła.
Innym popularnym materiałem jest wełna mineralna, która ma równie korzystne właściwości termoizolacyjne. Niestety, jest nieco mniej odporna na wilgoć niż styropian. W przypadku dostania się do niej wody zachodzi konieczność wymiany materiału na nowy, gdyż może pojawić się pleśń.

Jeśli zależy nam jedynie na odświeżeniu elewacji, a tynk jest w dobrym stanie, to najprostszym sposobem będzie malowanie elewacji domu. Fundamentalną kwestią będzie wybór odpowiedniej farby, która nie tylko zapewni nam trwały kolor na lata i odporność na zabrudzenia, ale także wpływa na przepuszczalność ściany. Kluczową cechą dobrej farby elewacyjnej jest wysoka paroprzepuszczalność. 
Poważniejsze naprawy wymagają odpowiedniego doboru tynku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego materiału, także imitujących drewno czy beton. W przypadku ocieplenia warto zdecydować się na najpopularniejszą metodę BSO, która polega na umocowaniu podłoża płyty przy wykorzystaniu kleju, a następnie utworzeniu podłoża pod tynk z zaprawy klejowej. Na utwardzoną już całość dodajemy środek gruntujący, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność podczas tynkowania.

Przeczytaj także, jaki kolor elewacji do grafitowego dachu wybrać

Jednak tynk nie jest jedynym materiałem, na który możemy się zdecydować podczas remontu elewacji domu. Do wyboru mamy także inne estetyczne materiały. Miłośnicy natury mogą zdecydować się na deski elewacyjne imitujące drewno, wraz z jego unikalną strukturą. Ich niska waga sprawdzi się w praktycznie każdym systemie docieplenia budynków. Minimalistów może zainteresować z kolei wykończenie betonem architektonicznym. Dzięki elastycznej i lekkiej konstrukcji dostępnej w płytach czy rolce również doskonale współgra z różnymi systemami docieplenia. Popularne są także płytki wykorzystywane na fundamentach ścian i we wnękach. Płytki kamienne i klinkierowe zapewniają nie tylko schludny wygląd, ale stanowią także skuteczną ochronę przed uszkodzeniami i ogniem.

Nie bez znaczenia jest także kolor elewacji. Obecnie najchętniej wybierane są barwy, które harmonizują z otoczeniem. Nie zapominajmy również, że niemniej ważny jest stopień nasłonecznienia budynku. Jasne, pastelowe barwy nie tylko będą prezentowały się znakomicie, ale również uchronią budynek przed przegrzewaniem.

Ile kosztuje remont elewacji?

Remont elewacji domu nie ma jednoznacznego kosztu, ponieważ składa się na niego kilka aspektów, takich jak wykorzystana technika, powierzchnia ścian zewnętrznych, grubość ocieplenia, stan techniczny ścian oraz robocizna. Warto jednak oszacować wstępny koszt.

Koszt izolacji w postaci styropianu to wydatek rzędu 20-25 zł/m². Zaprawę klejącą kupimy za około 2 zł/kg.

Łatwo zatem obliczyć, że wstępny koszt w przypadku domu o powierzchni 400 m² kształtuje się na poziomie 11 000 - 15 000 zł. Dodatkowo dochodzi również warstwa gruntująca przed nałożeniem tynku w kwocie około 700 zł, wykonanie elewacji z tynku (od 4 do około 18 zł/ kg w zależności od rodzaju). Przy założeniu, że na 1 m² potrzebujemy około 4 kg tynku, za całość możemy zapłacić od kilku do nawet około 25 000 zł. Całość prac łącznie z robocizną może zamknąć się nawet w około 50 000 zł przy powyższym metrażu.
Autor: Marcin Krawczyk