Data publikacji:

Jaki kolor elewacji wybrać do grafitowego dachu?

Grafitowy lub antracytowy dach cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Inwestorzy decydują się chętnie zwłaszcza na dach z blachy na rąbek stojący, która nadaje budynkowi nowoczesnej formy, a przy okazji jest niedroga w zakupie. Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu będzie najlepszy? Oto nasze propozycje.

jaki kolor elewacji do grafitowego dachu

Dlaczego warto wybrać grafitowy dach?

Przed każdym inwestorem budującym dom stoją te wybory: kolor elewacji, stolarki czy dachu. Który z tych elementów powinien być punktem wyjściowym dla innych, by budynek tworzył spójną całość. Większość osób zaczyna od wyboru koloru tynku, a następnie dobiera do tego pozostałe barwy. Wydaje się to naturalne, ale ma pewien mankament. O ile późniejsza zmiana barwy elewacji jest stosunkowo prosta, wymiana dachu czy okien wiąże się ze znacznie większym kosztem.

Dobrym pomysłem jest więc dobieranie koloru elewacji do tych elementów, które trudniej zmienić: dachu, drzwi, okien czy bramy garażowej. Jeśli lubisz zmieniać i planujesz odmienić oblicze domu za kilka lat, dobrym pomysłem jest wybór neutralnej barwy dachu, która pasuje do wielu kolorów. Achromatyczny, grafitowy dach sprawdzi się w tej roli znakomicie. Podpowiadamy, jakie będą najmodniejsze kolory elewacji.

Jaki kolor elewacji do grafitowego dachu?

Na jakie barwy się zdecydować przy malowaniu elewacji? Oczywistą odpowiedzią na to pytanie jest: inny kolor achromatyczny. Z grafitowym dachem doskonale będą współgrać odcienie bieli i szarości, co jest oczywiste. Biały budynek z grafitowym dachem cechuje się minimalizmem, prostotą i nowoczesnością. Monochromatyczna paleta jest świetną odpowiedzią na wszechobecną pastelozę oraz ociekający kiczem styl dworkowy, pełen żółtobrzoskwiniowych odcieni czy pseudoklasycystycznych dodatków.

Ograniczenie się jedynie do bieli i szarości byłoby jednak zbyt łatwe. Z grafitowym dachem zestawisz całą paletę barw. Punktem wyjściowym może być kolor cegły klinkierowej, która świetnie łączy się z grafitem, a także kolor drewna. Drewniane akcenty na elewacji dodadzą przy okazji ciepła oraz nieformalnego charakteru. Tłem dla drewna mogą być piaskowe lub kremowe tynki, również utrzymane w ciepłym tonie.

Jeśli lubisz intensywne kolory i nie boisz się odważnych projektów, nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po nieoczywiste pomysły. Malinowa lub morska elewacja do grafitowego dachu może być strzałem w dziesiątkę. Kluczem do sukcesu jest jednak to, by dobrać odpowiedni odcień. Pomiędzy nijaką pastelozą a wyjątkowo ciekawym projektem tkwi często cienka linia.

Jeżeli marzy ci się bardzo intensywny, krzykliwy kolor, rozważ połączenie go z bardziej stonowanym, np. białym. Czasem mocno nasycone akcenty mogą dodać więcej charakteru niż jednolita monotonia.

Jesteś na etapie projektowania domu i nie wiesz, na jakie kolory dachu i elewacji się zdecydować? Przeczytaj także, jaki kolor elewacji do czarnego dachu oraz jaki kolor elewacji do brązowego dachu wybrać.

Kolor elewacji domu do grafitowego dachu – niech zagrają dodatki

Kompromisem pomiędzy barwną a neutralną elewacją mogą być kolorowe dodatki. Niech grafitowy dach i jasna (np. biała, szara, kremowa, w kolorze kości słoniowej) elewacja będą jedynie tłem dla stylistycznych akcentów.

Jak nadać budynkowi charakter i koloryt? Możesz zdecydować się na interesujące okładziny, np. drewniane lub kamienne. Świetnie zagrają również kontrastowe okiennice, rynny, rolety czy okucia okien. Przełamanie dużych powierzchni ścian ozdobami nie tylko doda budynkowi stylu, ale i poprawi jego proporcje oraz nada mu lekkości. Świetnym pomysłem na ożywienie domu jest też pokrycie jednej ze ścian zielonymi pnączami.

Które kolory nie pasują do grafitowego dachu?

Jakich kolorów elewacji do grafitowego dachu nie polecamy? Przede wszystkim warto dwa razy zastanowić się przed zakupem żółtego, pomarańczowego czy zielonego tynku. To barwy mocno oparzone, które na dłuższą metę jedynie męczą oko. Trudno także za ich pomocą uzyskać nowoczesny, stylowy efekt.

Odradzamy również bardzo ciemnych elewacji – sprawią, że budynek będzie mocno nagrzewał się latem. Kontrowersyjnym pomysłem są również połączenia o małym kontraście, np. z brązem lub ciemnym fioletem. Choć w wielu przypadkach da się zgrabnie zestawić, w większości przypadków nie będą dobrze wyglądać we własnym towarzystwie.

Autor: Szymon Sonik