Data modyfikacji:

Jaki kolor elewacji wybrać do czarnego dachu?

Elewacja jest jednym z najważniejszym elementów wpływających na estetykę budynku. Barwa, na jaką się zdecydujemy, powinna wpasowywać się w otoczenie i współgrać z elementami konstrukcyjnymi budynku. Dowiedz się zatem, jak wybrać kolor elewacji do czarnego dachu.

domy

Jaki kolor elewacji do czarnego dachu?

Nad kolorem ścian zewnętrznych domu warto się dobrze zastanowić już na etapie jego projektowania. Elewacja jest bowiem wizytówką budynku. Źle dobrana zostanie z nami na wiele, ponieważ jej zmiana związana będzie z dodatkowymi wydatkami. Sięgnięcie po najmodniejsze kolory elewacji to nie wszystko.

Decyzja o kolorze nie jest podejmowana w próżni. Powinien on dobrze pasować do wszystkich elementów konstrukcyjnych, takich jak kolumny, rynny, okna, balkonowe barierki czy drzwi. Najważniejszym z nich jest jednak dach, który często zajmuje większą powierzchnię niż same ściany. Nawet najlepiej wykonany i zaprojektowany dom straci swój urok, gdy dach będzie się „gryzł” lub „zlewał” z resztą budynku. Podpowiadamy, jaki kolor elewacji do czarnego dachu będzie najlepszy.

Czarny dach – jakie kolory elewacji będą najlepsze?

Po czarne dachówki lub blachę dachową sięga się bardzo często. Powodów ku temu jest całkiem sporo. Podobnie jak biel, czerń to neutralny, uniwersalny oraz elegancki kolor, który bez problemu współgra z większością kolorów ścian oraz okien. Po jakie barwy sięgnąć przy malowaniu elewacji?

Najczęściej do czarnych dachów wybiera się białe elewacje. Jest to uniwersalne i najbezpieczniejsze rozwiązanie, oba kolory bowiem idealnie ze sobą kontrastują. Co więcej, jasna biel optycznie powiększa budynek. W przypadku tej opcji dla urozmaicenia wyglądu budynku warto zrezygnować jednak z białych okien, które będą zlewać się ze ścianami. Brązowe, zielone lub szare ramy okienne będą świetnym uzupełnieniem biało-czarnej kompozycji elewacji.

Większość odcieni czerni dobrze współgra także z ciepłymi i łagodnymi barwami, które podobnie jak biel stanowią dobry, choć już nie tak mocny, kontrast dla dachu. W tym wypadku sięgamy po kolory kremowe, piaskowe oraz lekkie i pastelowe żółcie lub pomarańcze.

Przeczytaj także, jaki kolor elewacji do brązowego dachu

Dobrym rozwiązaniem jest także sięgnięcie po typowo neutralne kolory. Mowa tu o różnych odcieniach szarości oraz beżach. Przy takich elewacjach świetnie sprawdzą się białe okna. Nie przesadzajmy jednak ze zbyt ciemnymi odcieniami grafitu. Będą się one bowiem zlewać z dachem. Tak pomalowany dom nie tylko sprawia wrażenie mniejszego, ale także bardziej przytłaczającego.

Nietypowym rozwiązaniem mogą być bardziej intensywne barwy elewacji. Z czarnym dachem możemy połączyć np. zieleń lub róż. Wielu specjalistów odradza korzystania z intensywnych czerwieni oraz ciemnych granatów.

Możemy także eksperymentować z dwukolorowymi elewacjami. Stosując na ścianach kolory o różnej intensywności oraz jasności, możemy wyeksponować niektóre części budynku, takie jak przedsionki czy balkony, a także całe kondygnacje.

Czarny dach pasuje także do rustykalnych elewacji drewnianych oraz nowoczesnych betonowych. Dobrze w jego towarzystwie wygląda również cegła klinkierowa.

Autor: Michał Kułakowski