Narciarstwo to najpopularniejsza dyscyplina sportów zimowych. Po stokach szusować mogą osoby o różnym poziomie umiejętności oraz w różnym wieku. Kupując pierwsze deski, może nas onieśmielić ich ogromna różnorodność w sklepach. Przedstawiamy zatem wszystkie najważniejsze rodzaje nart.
Sporty zimowe nie byłby tym samym bez narciarstwa. Dyscyplina ta, uprawiana od ponad stu lat na całym świecie, wyewoluowała drastycznie od czasów swoich początków, dzieląc się na rozmaite i często bardzo niszowe specjalizacje. Osoby uprawiające każdą z nich korzystają z nieco innych typów nart, które pozwalają im na optymalną i bezpieczniejszą jazdę, nawet w najbardziej trudnych warunkach.
Z powodu ogromnego wyboru modeli w sklepach początkujący, a nawet bardziej zaawansowany narciarz, może mieć spore problemy z wyborem odpowiednich desek. Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy przegląd przybliżający istniejące rodzaje nart.
Rozróżniamy dwa podstawie typy nart – zjazdowe oraz biegowe. Z tych pierwszych korzystamy, zjeżdżając z rożnego rodzaju stoków. Mogą to być zarówno strome górskie granie, jaki miejskie górki rekreacyjne wyłożone igielitem. Po drugi typ desek sięgamy, kiedy mamy zamiar uprawiać wędrówki narciarskie po względnie równym terenie i ustalonych trasach biegowych. Znajdziemy tutaj modele dla sportowców, jak i zwykłych turystów rekreacyjnie podziwiających uroki zimy.
Narty zjazdowe to najpopularniejszy typ nart dostępny na rynku. Korzystają z nich zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, a w sklepach znajdziemy wiele modeli, które stworzone zostały do bardzo konkretnych zadań. Początkujący narciarze w tej kategorii sięgają jednak po uniwersalne narty allround oraz allmountain.
Najczęściej wybierany rodzaj nart zjazdowych. Nadaje się on idealnie dla średnio zaawansowanych narciarzy oraz osób preferujących rekreacyjne szusowanie po zróżnicowanych trasach. Deski mają od 65 do 70 mm szerokości i od 150-170 cm długości. Są łatwe w prowadzeniu, a ich krótki promień skrętu ułatwiający manewrowanie wynosi ok. 11-13 m.
W pełni uniwersalny rodzaj nart, często wybierany przez kompletnych nowicjuszy. Przydatne do jazdy w większości warunkach pogodowych oraz na wielu typach tras. Mają od 75 do 85 mm szerokości, a promień ich szeroki skrętu zamyka się w przedziale 15-20 m.
Narty do jazdy dowolnej i przeznaczone do szusowania poza wyznaczonymi trasami. W sprzyjających warunkach, zakładając je, powinniśmy przygotować się na osiąganie dość dużych prędkości na stoku. Szerokość tych desek wynosi ponad 80 mm, a promień skrętu to co najmniej 18 m.
Narty dla osób preferujących jazdę wyczynową (także na nieoznaczonych trasach), wykonywanie akrobacji, skoków oraz innych sztuczek. Ich szerokość to 70-80 mm, a promień skrętu jest nie mniejszy niż 16 m.
Narty posiadające na brzegach specjalne taśmy z tworzywa sztucznego, które ułatwiają wspinaczkę w górę stoku i zapobiegają przypadkowym upadkom lub ześlizgnięciom. Są lekkie, ich szerokość wynosi średnio ok. 75 mm, a promień skrętu to 15-20 metrów.
Lekkie i miękkie narty stworzone dla początkujących narciarzy, które przeznaczone są do jazdy typowo rekreacyjnej. Odznaczają się dużą stabilnością i bezpieczeństwem. Sprawdzą się jednak głównie na dobrze przygotowanych stokach o niskim stopniu trudności.
Narty zaprojektowane z myślą o miłośnikach bardzo szybkiej i agresywnej jazdy. Używamy ich gównie na dobrze przygotowanych trasach dla zaawansowanych narciarzy, do ich opanowania wymagana jest bowiem świetna technika jazdy, duża siła i doświadczenie. Z tego też powodu sięgają po nie profesjonaliści.
Bardziej zaawansowana konstrukcyjnie wersja nart race. Ich budowa zapewnia większą przyczepność na stoku oraz osiągnięcie maksymalnej szybkości zjazdu. Narty te nie należą do najtańszych i zalecane są jedynie profesjonalistom oraz wyczynowym sportowcom.
Deski zbliżone do nart race. Osiągają one mniejsze szybkości, ale zapewniają bardziej stabilną jazdę w trudnych warunkach terenowych, nie straszne im mocno oblodzone stoki czy twardy śnieg. Ich promień skrętu to ok. 13-17 m.
Specjalistyczne narty sportowe przeznaczone do pokonywania slalomów. Charakteryzują się bardzo krótką konstrukcją, która gwarantuje niezbędną zwrotność, umożliwiając niezwykle łatwe manewrowanie podczas zjazdu przy pomocy ostrych skrętów. Osiągają zazwyczaj szerokość 65-67 mm, a ich promień skrętu wynosi od 13 do 16 m.
Narty sportowe stworzone dla zawodników w Slalomie Gigancie, którego specyfika wymaga szybkiego zjazdu długimi i szerokimi łukami. Deski mają od 65 do 68 mm szerokości. Zakres promienia skrętu wynosi w tym przypadku od 15 do aż 21 metrów.
Na koniec możemy wspomnieć także o nartach lady, które dostępne są w obrębie wymienionych już rodzajów desek. Zostały one zbudowane z myślą o kobietach, są więc nieco krótsze, osiągają mniejszą wagę i wykazują się większą miękkością w porównaniu do standardowych modeli. Często posiadają też unikalne wzory i kolory.
Narty biegowe to specjalistyczne deski przeznaczone wyłącznie do uprawiania biegów oraz wędrówek narciarskich, poza szlakami oraz na wyznaczonych do tego celu trasach.
Są to narty stworzone wyłącznie do poruszania się po z góry przygotowanych trasach, a także bardzo płaskim i ubitym terenie. Składają się z prostej i wąskiej deski nie szerszej niż 49-50 mm z nisko uniesionym dziobem, który w głębokim śniegu będzie się łatwo zakopywał. Buty używane z biegówkami są lekkie i zazwyczaj nieocieplone, wiązania natomiast nie należą do najsilniejszych. Rozróżniamy dwa typy biegówek – wyczynowe (sportowe) oraz rekreacyjne.
Są to narty szersze i cięższe od biegówek z wyżej uniesionymi dziobami. Ich szerokość wynosi od 50 do 70 mm. Właściwości te sprawiają, że są lepiej przystopowane do wędrówek w mniej przyjaznym otoczeniu, a więc poza szlakami w nizinnym oraz lekko pagórkowatym terenie z nieco grubszą warstwą śniegu.
Narty szersze od zwykłych śladówek, które posiadają najmocniej profilowany kształt deski. Ich krawędzie są wzmacniane często metalem, dzięki czemu wykorzystamy je bez problemu podczas jazdy w trudnych warunkach terenowych.