Data modyfikacji:

Rodzaje rolet wewnętrznych i zewnętrznych

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów rolet wewnętrznych i zewnętrznych. Czym się od siebie różnią oraz jakie mają zalety i wady? Znamy odpowiedź! Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy kompleksowy przewodnik po roletach.

Polecamy: Rolety do łazienki

rodzaje rolet

Rodzaje rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne znajdują się już praktycznie w każdym polskim domu. Nie bez powodu – praktyczne osłony okien pełnią funkcję dekoracyjną, jednocześnie zapewniając ochronę przed słońcem. Dodatkowo są bezproblemowe w montażu i wygodne w użytkowaniu. Jakie rodzaje rolet wewnętrznych znajdziesz na rynku? Są to głównie modele dzień i noc, rzymskie i plisy, i to właśnie na nich się skupimy. Oprócz nich producenci oferują mniej popularne rolety woalowe, z falą i bambusowe.

Rolety wewnętrzne dzień i noc

Modele, które kilka lat temu zdobyły popularność i stały się hitem w domach i mieszkaniach Polaku. To idealnie zgrany duet dwóch rodzajów materiału – pasów przyciemniających i transparentnych, których pozycję możesz dowolnie dopasowywać do swoich preferencji. Do wyboru masz rolety wolnowiszące, bezinwazyjne i w kasecie.

Zaletą rolet dzień i noc jest możliwość dopasowywania położenia pasów, dzięki której możesz zarówno rozjaśnić, jak i przyciemnić pomieszczenie. Dodatkowo ich dekoracyjny wygląd świetnie współgra z różnymi wnętrzami, a ich montaż jest praktycznie bezproblemowy. W przypadku wad rolet wewnętrznych dzień i noc najczęściej wymienia się brak możliwości całkowitego zasłonięcia okna.

Rzymskie rolety wewnętrzne

To jedne z najstarszych osłon okien! Czy wiesz, że pojawiły się już w czasach starożytności? Takie modele to połączenie funkcjonalności z dekoracją, którą z pewnością docenią miłośnicy klasycznego stylu. Co istotne, są bardzo podobne do zasłon, jednak montuje się je od boku.

Jakie zalety mają rolety wewnętrzne rzymskie? Zdecydowanie jedną z nich jest bezproblemowe czyszczenie. W przeciwieństwie do pozostałych rodzajów rolet, mogą być one prane. Dodatkowo sprawdzają się znakomicie w mniejszych wnętrzach, nie zajmują zbyt wiele miejsca oraz z powodzeniem zastąpią zasłony – modele rzymskie są krótsze, dzięki czemu nie zasłaniają np. kaloryferów.

Jeśli chodzi o wady rolet rzymskich, to tak naprawdę nie ma ich zbyt wiele. Przeciwnicy podkreślają problemy z dostępnością – większość modeli trzeba szyć na wymiar, co jednak ma również swoje zalety. Dodatkowo takie rozwiązanie jest zawsze widoczne, nawet wtedy, gdy rolety są całkowicie odsunięte.

Rolety wewnętrzne typu plisy

Ostatnim popularnym rodzajem rolet wewnętrznych są plisy. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych typów, charakteryzują się nowatorskim systemem hamującym. To właśnie dzięki niemu możesz odsłaniać je zarówno od dołu, jak i od góry. Po całkowitym zasłonięciu materiał jest pokryty plisami i dobrze zaciemnia pomieszczenia.

Najważniejszą zaletą plisowanych rolet wewnętrznych jest łatwy, bezinwazyjny montaż oraz wygoda użytkowania. Takie modele sprawdzają się znakomicie w każdym wnętrzu, są dostępne w rozmaitych wersjach kolorystycznych, nie prześwitują oraz mogą być wzbogacone o właściwości wyciszające i termoizolacyjne.

Z kolei do wad zaliczamy mniejszą trwałość i podatność na odkształcenia, głównie ze względu na sposób pracy rolet. Dodatkowo plisowane modele nie sprawdzą się w miejscach, w których jest wilgotno.

Rodzaje rolet zewnętrznych

W przypadku rolet zewnętrznych masz do wyboru trzy podstawowe rodzaje – podtynkowe, nakładane i standardowe. Które z nich będą najlepszym wyborem? Poniżej przedstawiamy zalety każdego typu rolet zewnętrznych.

Podtynkowe rolety zewnętrzne

Pierwszym rodzajem rolet zewnętrznych są modele podtynkowe, które cieszą się popularnością ze względu na zapewnianą przez nie doskonałą izolację akustyczną i cieplną. Tego typu produkty są montowane do wnęki nadproża, dzięki czemu gwarantują świetną ochronę przed słońcem, wiatrem czy deszczem.

Najważniejszą zaletą rolet zewnętrznych podtynkowych jest estetyczny wygląd. Dzięki sposobowi montażu skrzynki są niewidoczne. Dodatkowo takie modele gwarantują oszczędność pieniędzy, ponieważ minimalizują straty ciepła.

Do wad podtynkowych rolet zewnętrznych zaliczamy problematyczny montaż, który jest niemożliwy do przeprowadzenia już po wybudowaniu budynku. Oznacza to, że modele instalowane we wnęce nadproża nie sprawdzą się w blokach.

Nakładane rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne nakładane to estetyczny sposób na zasłonięcie okien. Tego typu modele są montowane we wnęce okiennej, jednak wymagają instalacji już na etapie budowy domu lub w przypadku wymiany okien. Z powodzeniem można stosować je w połączeniu z ramami wykonanymi z aluminium, drewna i PCV. Same rolety powstają najczęściej z PCV, które jest wzbogacone o dodatkową warstwę ocieplającą.

Do zalet nakładanych rolet zewnętrznych zaliczamy możliwość połączenia ze stolarką okienną wykonaną z różnych materiałów. Dodatkowo efekt jest estetyczny, a same zasłony nie są tak bardzo widoczne.

A co z wadami? W przypadku nakładanych rolet zewnętrznych są to głównie ograniczone możliwości montażu – instalacja musi być przeprowadzona razem z wymianą okien. Dodatkowo dochodzi do tego wyższy koszt zakupu i zamontowania rolet.

Standardowe rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne w wersji standard to jedno z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzi się zarówno w domach, jak i mieszkaniach w bloku. To modele elewacyjne lub natynkowe, najczęściej wykonywane z wytrzymałego aluminium.

Jakie zalety mają elewacyjne rolety zewnętrzne? Przede wszystkim takie modele mają dość atrakcyjną cenę, która nie obciąży domowego budżetu. Z powodzeniem można zainstalować je wiele lat po wybudowaniu budynku i nie wymagają skomplikowanego montażu.

Jeśli chodzi o wady natynkowych rolet zewnętrznych, to jedną z nich może być niezbyt estetyczny i ozdobny wygląd. Co więcej, po zamontowaniu takiego rozwiązania ściany są bardziej podatne na zabrudzenia.

Autorka: Katarzyna Wendzonka