Data publikacji:

Jakie są rodzaje wina? Które wino na jaką okazję

 Wina stają się w Polsce coraz bardziej popularnym trunkiem. Coraz częściej sięgamy także po ich różnorodne odmiany, chętnie eksperymentujemy i lubimy ucztowanie w ich towarzystwie w gronie przyjaciół czy rodziny. Zaczynasz dopiero swoją winiarską przygodę i chciałbyś poznać najpopularniejsze rodzaje wina? Jeśli odpowiadasz twierdząco, poniższy artykuł jest dla ciebie! Wyjaśniamy nie tylko, czym wzajemnie różnią się od siebie te trunki, ale również jak dopasować wino do dań czy okazji. Zapraszamy do lektury!
rodzaje wina

Rodzaje wina – jak je klasyfikować?

Zastanawiasz się, jakie są rodzaje wina? Zapewne znasz jedną z najpopularniejszych klasyfikacji. Ich szczegółowe omówienie byłoby niezwykle obszerne, dlatego skupimy się na tym, co ułatwi ci wybór smacznego trunku! Najbardziej znany podział na wina dotyczy ich koloru. Wyróżniamy bowiem:
  • wina czerwone, serwowane w temperaturze od 16 do 20 stopni Celsjusza;
  • białe, podawane lekko schłodzone;
  • różowe, również spożywane schłodzone.
Skąd bierze się czerwony odcień? Powstaje on na skutek maceracji i długiego kontaktu trunku ze skórkami owoców. Dotyczy to zarówno wina czerwonego, jak i różowego. Biała odmiana tych alkoholi jest produkowana z białych winogron, nie dochodzi więc do procesu maceracji. Już na podstawie tej pierwszej klasyfikacji można spróbować dobrać rodzaj trunku do konkretnych potraw.

Warto pamiętać jednak, że współczesna etykieta spożywania wina nie jest już tak bardzo restrykcyjna. Powszechnie przyjmuje się jednak, że wina czerwone pasują zdecydowanie do cięższych potraw i mięs. Wina białe i różowe lepiej sprawdzą się do lekkich przekąsek, przystawek, ryb, owoców morza czy deserów.

Wytrawne czy słodkie wino – które lepsze?

Sam kolor alkoholu to jednak jeszcze zbyt mało, by wybrać trunek odpowiadający naszym kubkom smakowym. Czerwone wino samo w sobie jest bardziej głębokie w smaku, białym i różowym odmianom towarzyszy nieco więcej lekkości. To, jak będzie smakować wino, zależy od zawartości cukru przypadającego na litr alkoholu. Mowa tutaj o cukrze resztkowym (lub inaczej – osadowym), który pozostaje w trunku po zakończeniu jego fermentacji. W sklepach czekają więc na nas:
  • wina wytrawne;
  • wina półwytrawne;
  • wina półsłodkie;
  • wina słodkie. Wina możemy klasyfikować na znacznie więcej sposobów. Dla prawdziwych koneserów tych trunków znaczenie ma również podział win ze względu na:
  • zawartość etanolu;
  • jakość (wina stołowe, regionalne, jakościowe);
  • sposób ich spożywania;
  • rodzaj owoców użytych do produkcji trunku;
  • zawartość dwutlenku węgla.
Łatwo można dostrzec więc, że pełna klasyfikacja win uwzględnia bardzo wiele czynników. A to przecież jednak nie koniec! W sklepach półki wypełnione tymi trunkami często podzielone są na kraje pochodzenia alkoholi. Czekają na nas nie tylko wina francuskie czy hiszpańskie! Wybór jest znacznie większy. Czym kierować się więc podczas zakupów? Oczywiście indywidualnymi upodobaniami smakowymi.

Szczepy wina – czy pochodzenie ma znaczenie?

Miłośnicy win bez problemy potrafią wskazać, które regiony winiarskie należą do ich ulubionych! Poniżej przedstawiamy popularne szczepy tych trunków – to właśnie od nich można zacząć swoją winiarską przygodę i poznawać zupełnie nowe smaki oraz aromaty. Warto pamiętać jednak, że część win ma charakter endemiczny i może pochodzić z różnorodnych regionów!
  • Wina francuskie pochodzą przykładowo z regionów, takich jak Bordeaux, Burgundia, Dolina Rodanu, Prowansja, Szampania. Wśród popularnych francuskich win odnajdziemy między innymi Pinot Noir czy burgundzie Chardonnay.
  • Wina hiszpańskie leżakują między innymi w Andaluzji, Katalonii, Galicji, Walencji.
  • Dla win portugalskich charakterystyczne są z kolei rejony Madery, Tejo oraz Doliny Douoro.
  • Skąd pochodzi najczęściej gruzińskie wino? Winnice czekają na nas w Katechii, skąd pochodzi popularne Saperavi.
  • Węgierskie wino to z kolei gratka dla miłośników białych odmian. Tokaj jest bowiem jednym z bardziej charakterystycznych trunków powstających nie tak daleko od naszej granicy!
  • Wino greckie nie są na pewno tak bardzo popularne jak włoskie, ale również zachwycają głębokim smakiem i aromatem. W końcu Grecy mogą uchodzić za znakomitych winiarzy, gdzie produkcja tych trunków sięga czasów starożytnych.
  • Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również polskie wina. Najwięcej winnic czeka na nas w regionie lubuskim.

Jak wybrać rodzaj wina do serwowanych dań?

Opanowanie winiarskiej teorii nie jest wcale tak trudne. Sama wiedza na temat poszczególnych szczepów czy rodzajów nie ma jednak znaczenia, jeśli nie zechcemy testować jej w praktyce! A nic tak nie sprzyja poznawaniu nowych odmian słodkich oraz wytrawnych win jak ucztowanie! Zastanawiasz się, które z trunków pasować będą do określonych typów potraw? Przedstawiamy najpopularniejsze schematy.

Jakie wino do ryby podawać?

Do dań, na które składają się ryby czy owoce morza, zdecydowanie najlepiej pasują białe odmiany tych alkoholi. Są lekkie oraz nie przyćmią aromatu spożywanego przez nas posiłku. Wino do ryby w naturalny sposób powinno podkreślać jej delikatny, maślany smak. Idealnie sprawdzą się trunki, takie jak Riesling, Chardonnay czy Sauvignon blanc. Lekkie alkohole produkowane z jasnych winogron sprawdzą się również do serów, przekąsek czy innych rybnych dań. Najpopularniejsze wino do sushi to przykładowo słodka Choya!

Jakie wino do kaczki i innych mięs sprawdź się najlepiej?

Wino do kaczki czy mięs powinno być czerwone. Warto postawić na szczepy pochodzące z chłodnych regionów (przykładowo Burgudnia), ponieważ są one bogate w polifenole sprzyjające trawieniu. Oznacza to więc, że urozmaiceniem typowo polskiego obiadu będą trunki pochodzące przykładowo z Francji. Nie wiesz, jakie wino do bigosu wybrać?

Postaw na Pinot Noir i wesprzyj pracę wątroby! Rodzaj wina dostosuj jednak do swoich indywidualnych preferencji i ciesz się jego smakiem podczas romantycznej kolacji, rodzinnych uroczystości czy spotkania w gronie przyjaciół przy desce serów i innych przekąsek!
Autorka: Anna Mlonka