Data modyfikacji:

Rooibos – właściwości i parzenie czerwonokrzewu afrykańskiego

Choć powszechnie nazywa się go herbatą, tak naprawdę z krzewami herbacianymi nie ma nic wspólnego. Rooibos to roślina rosnąca na terenach Afryki Południowej, w Europie znana stosunkowo od niedawna. Dlaczego warto pić napar z rooibosa? Poznaj jego właściwości i najlepszy sposób na parzenie!

rooibos

Rooibos – krótka historia słynnego krzewu

Rooibos to popularna nazwa czerwonokrzewu afrykańskiego – rośliny o podłużnych liściach, występującej w górach Cederberg w Afryce Południowej. Jest to krzew o dużej odporności na niekorzystne warunki zewnętrzne – doskonale radzi sobie w środowisku pozbawionym wody, narażonym na bardzo wysokie temperatury.

Choć czerwonokrzew afrykański na południu Afryki rósł najprawdopodobniej już od tysięcy lat, odkryty został dość niedawno, bo dopiero na początku XX wieku. Właśnie wtedy jeden z rosyjskich kupców wprowadził go na europejski rynek, gdzie zdobył ogromną popularność jako alternatywa dla bardzo drogiej wówczas czarnej herbaty.

Jak powstaje herbata rooibos?

Choć rooibos bywa zaliczany do grona herbat, warto wiedzieć, że roślina ta nie jest spokrewniona z żadnym ich gatunkiem. Mimo to susz z liści rooibosa nadaje się do parzenia aromatycznego naparu, smakiem i kolorem przypominającego czerwoną herbatę.

Herbata rooibos powstaje na skutek suszenia liści czerwonokrzewu. Choć najpopularniejszym typem rooibosa jest ten w kolorze czerwonym, susz występuje także w odmianie zielonej. Herbatę rooibos można kupić w większości sklepów internetowych oferujących zdrową żywność.

Rooibos – właściwości. Czy warto go pić?

Herbata rooibos jest bogata w witaminę C, potas, sód, magnez oraz miedź. To również źródło wielu przeciwutleniaczy oraz zdrowych kwasów – benzoesowego i cynamonowego. W odróżnieniu od herbat rooibos nie posiada kofeiny, dlatego napar z niego można pić o każdej porze dnia. Regularne picie herbaty rooibos przyniesie ci wiele korzyści. Jak czerwonokrzew wpływa na organizm?

  • Skutecznie obniża ciśnienie krwi.
  • Działa relaksująco i zmniejsza stres.
  • Dzięki zawartości antyoksydantów, działa przeciwrakowo i przeciwstarzeniowo.
  • Wspomaga regenerację wątroby.
  • Działa antyseptycznie i wspiera leczenie infekcji.
  • Ponadto rooibos jest na tyle delikatny, że może być stosowany nawet przez dzieci. Zauważono, że napar z rooibosa zmniejsza dziecięce kolki i skutecznie leczy problemy żołądkowe.

Rooibos – jak parzyć?

Aby przygotować napar z rooibosa, susz zalej wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza. Parzenie herbaty powinno trwać 4-5 minut. Po tym czasie uzyskasz aromatyczny napar o delikatnym, lekko owocowym smaku. Jako że rooibos posiada niewielką ilość garbników, nie ma goryczkowego smaku. Do parzenia rooibosa najlepiej wykorzystać zaparzacz do herbaty – wówczas susz nie będzie przedostawać się do naparu.

Jaki rooibos będzie najlepszy?

W internetowych sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz rooibos w torebkach oraz w postaci suszu. Polecamy wybierać suszone liście rooibosa, które zawierają najwięcej dobroczynnych substancji i pozwolą uzyskać naprawdę pełnowartościowy napar.

Herbaty rooibos występują również w postaci mieszanek. Napar z rooibosa doskonale smakuje z dodatkiem owoców cytrusowych.

Rooibos – afrykańska herbata dla każdego

Rooibos jest o wiele delikatniejszy w działaniu niż herbata, a jednocześnie zawiera mnóstwo dobroczynnych substancji. Jeśli dotąd go nie próbowałeś, koniecznie zakup susz z liści czerwonokrzewu afrykańskiego. Picie czerwonego naparu to samo zdrowie!

Autorka: Joanna Stanuch