Data publikacji:

Najlepsze samochody sportowe. Jakie marki aut sportowych wybrać?

Przy obecnych cenach użytkowania samochodów, auta sportowe nie są najpopularniejszym środkiem transportu. Coraz więcej osób wybiera tańsze, bardziej ekonomiczne modele, aby ich eksploatacja była jak najtańsza. Tańsze części przy ewentualnych naprawach i zmniejszona ilość spalanego paliwa to parametry, które kuszą najbardziej. Dziś jednak puścimy wodze fantazji i przejrzymy najlepsze modele samochodów sportowych. Bez kalkulacji, bez ograniczonego budżetu, tylko jakość i parametry. Jakie marki auto sportowych są najpopularniejsze? Jakie auto sportowe wybrać?
auto sportowe

Najlepsze samochody sportowe

Uwielbiasz samochody sportowe? Jakie marki warto brać pod uwagę przy planowaniu kupna auta sportowego? Zobacz wybrane przez mnie propozycje.
Przy mniejszym budżecie zobacz proponowane sportowe auta do 100 tys

Porsche 911 Carrera

Popularna marka niemieckich samochodów sportowych? Oczywiście Porsche. Porsche 911 Carrera to od wielu lat najpopularniejszy samochód marki Porsche. Jest to marzenie niejednego kierowcy. Stale utrzymuje wysokie pozycje w rankingach aut wysokiej klasy, a przede wszystkim aut sportowych. Z każdym nowym modelem przybywa krytyków tego samochodu. Najczęściej uwagę zwraca jego coraz większa masa. Jednak wszystkie złe słowa milkną w momencie, kiedy osoby te sprawdzą Porsche 911 Carrera w praktyce. Model ten nabyć można w czterech wersjach: S, 4S, S-Cabrio oraz 4S-Cabrio. Każda z nich ma wiele do zaoferowania i bez wątpienia, której się nie wybierze, nie będzie żalu.
Najsłabsza wersja posiada ponad 380 koni mechanicznych, a od 0 do 100 km/h rozpędza się w niecałe 4.5 sekundy. Maksymalna prędkość jaką oferuje to prawie 300 km/h, co jest ogromnym polem do manewru jeżeli chodzi o przejażdżkę nawet torem sportowym. Największą zaletą marki Porsche jest bez wątpienia kierowanie, które często określa się mianem „perfekcyjnego”.
Dzięki swoim gabarytom i przemyślanej konstrukcji, auto nawet przy bardzo dużych prędkościach porusza się stabilnie i nie gubi trakcji. Do tego dodać należy bardzo bogate wyposażenie wnętrza, często obszyte wysokiej jakości skórami, co nadaje samochodowi charakteru. Jest to niewątpliwie pionier samochodów sportowych, co widać od wielu lat i na pewno przez kolejne nie opuści tronu.

Ford Mustang

Wśród aut sportowych znajdują się również amerykańskie modele muscle carów. Co to znaczy? Tłumacząc dosłownie są to „umięśnione auta”, w praktyce są to samochody sportowe o większych gabarytach i bardzo dużych osiągach. Każdy, kto oglądał „szybkich i wściekłych”, doskonale wie o czym mowa. Bez wątpienia godnym polecenia samochodem sportowym, który doskonale reprezentuję muscle cars jest Ford Mustang. Nie bez powodu jest to jedno z najchętniej kupowanych aut sportowych w Europie, a w Polsce w latach 2019-2020 był to model najczęściej kupowany spośród samochodów sportowych.
Oferuje dość szeroką gamę samochodów o bardzo dużej mocy i pojemności w korzystnych cenach. Najtańsze wersje, ze średniej klasy wyposażeniem to cena około 180 tysięcy złotych, za jednostkę o mocy niecałych 300 KM, najszybsze i najlepiej wyposażone są dużo droższe, jednak oferują bardzo bogate wyposażenie wnętrz, a ośmio-cylindrowe, widlaste jednostki posiadają nawet 420KM. Ford Mustang jest godnym reprezentantem samochodów sportowych z rodziny muscle carów i na pewno długo pozostanie na topowej pozycji.

Jaguar F-Type

Wśród samochodów sportowych popularna jest marka brytyjskich aut, czyli Jaguar. Jaguar F-Type jest bardzo kontrowersyjnym modelem jeżeli chodzi o sportowe samochody. Wiele osób uważa, że auto wyścigowe powinno być bardzo zwinne i posiadać stosunkowo małe gabaryty. Jaguar F-Type wyłamuje się spod tego stereotypu. Jest dość sztywne w prowadzeniu, do tego posiada większą masę, ale jest niezwykle szybkie i komfortowe, a o to chodzi w autach klasy sportowej.
Poruszanie się po torze wyścigowym to dla niego żaden problem, a dodatkowo bogate, luksusowe wyposażenie to radość dla użytkownika. Nie jest to tylko nasze zdanie. W 2020 roku Jaguar F-Type zajął miejsce na podium samochodów sportowych. Zawdzięcza to głównie charakterystycznemu, sportowemu wyglądowi. Po prostu nie da się przejść obok niego obojętnie. Do tego mocna jednostka napędowa, która pozwala rozwinąć duże prędkości i mamy sportowy egzemplarz.
Ponadto Jaguar F-Type brzmi jak typowe auto wyścigowe, które ma niezliczone możliwości. Najtańsze egzemplarze oferują 300KM pod maską. Każda mocniejsza wersja to niestety duży skok cenowy, bo dla przykładu model 5.0 V8 to cena około 500 tysięcy złotych, a najmocniejsze wersje z rozszerzeniem „R” to cena co najmniej dwóch egzemplarzy w podstawowej wersji wyposażenia.

Aston Martin Vantage

Aston Martin kojarzy się z brytyjskimi limuzynami i nie bez powodu. Godnie prezentuje też swoje możliwości w wyścigach F1. Wnioskować po tym można, że marka Aston Martin zna się na rzeczy i potrafi stworzyć samochód sportowy. Tak też jest w przypadku Aston Martin Vantage. Jest to model stworzony w taki sposób, aby mógł bezpośrednio konkurować z dominującym modelem Porsche 911 Carrera. Podobny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny tylko to potwierdza.
Prowadzenie pojazdu jest na równie wysokim poziomie, co daje marce Aston Martin duże szanse na równą rywalizację o miano najlepszego samochodu sportowego. W 2020 i 2021 roku Aston Martin Vantage zbierał opinię jako jedno z najlepiej wyglądających samochodów sportowych. Jedyne, co odstrasza i pozostawia w tyle przy Porsche, to cena. Za słabszą jednostkę o mocy 420 KM trzeba zapłacić nierzadko pół miliona. Mocniejszy model, który mógłby konkurować z 911 Carrera to silnik V12 o mocy ponad 500KM, jednak w cenie zbliżającej się do kwoty pełnego miliona w bogatszej wersji wyposażenia. Mimo to model cieszy się ogromnym zainteresowaniem i bez wątpienia w najbliższych latach bardzo namiesza w rankingach samochodów sportowych.
Zdjęcie: Envato Elements