Data publikacji:

Sauna w domu – koszt, opinie, czy warto?

Lubisz relaksować się w saunie? Warto rozważyć zainstalowanie jej w domu. Łaźnia parowa pozytywnie wpływa na układ krążenia, stan skóry oraz samopoczucie. Jakie wyróżniamy rodzaje saun? Ile kosztuje sauna w domu? Gdzie najlepiej ją zainstalować? Odpowiadamy w artykule.

Sauna w domu – czy warto?

Sauna to wynalazek znany już od czasów starożytności. Rzymianie relaksowali się w saunach parowych, a nasi wschodni sąsiedzi odpoczywali w ruskich baniach. Przebywanie w saunie pozytywnie wpływa na układ krwionośny, skórę i płuca, a także odpręża i poprawia humor. Marzy ci się domowe spa w wersji luksusowej?Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje saun i jaki jest koszt urządzenia domowego miejsca relaksu.

Koszt domowej sauny

Koszt sauny w domu waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze modele można kupić już za 2-3 tysiące. Te droższe zaś mogą posiadać wiele dodatkowych gadżetów i funkcji. Na który się zdecydować? Zależy to wyłącznie od zasobności portfela i indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że do ceny sauny w domu należy doliczyć jeszcze koszta eksploatacji.

Sauna w domu – jak i gdzie ją zamontować?

Zastanawiasz się, gdzie zamontować nowoczesną saunę w domu? Przede wszystkim będziesz potrzebować co najmniej 1,5 metra kwadratowego wolnej przestrzeni (lub więcej, w zależności od modelu sauny). Najlepiej uwzględnić to już na etapie projektowania budynku, tak, aby bez problemu zainstalować potrzebne przyłącza.
Domowa minisauna wcale nie musi znajdować się w łazience. Dobrze sprawdzi się również w sypialni, salonie lub osobnym pomieszczeniu. Warto jednak, aby w pobliżu znajdował się natrysk. Pozwoli to schłodzić ciało po kąpieli parowej.

Koniecznie należy zadbać o odpowiednią wentylację. Powietrze musi swobodnie przepływać wokół kabiny domowej sauny – między ścianą pomieszczenia a ścianką łaźni należy zachować kilka centymetrów odstępu. Ponadto po użytkowaniu najlepiej zostawić drzwi sauny otwarte, tak, aby miała szanse się przewietrzyć.

Wyróżniamy kilka rodzajów saun:

sauna mokra w domu (łaźnia parowa)
sauna sucha w domu (fińska)
sauna na podczerwień w domu (infrared)
biosauna i fitosauna

Jeśli chcesz zamontować w domu saunę fińską, będziesz potrzebować jedynie przyłącza elektrycznego. W przypadku mokrej minisauny należy zadbać jeszcze o przyłącze wodne, podłączenie do kanalizacji, kanał wentylacyjny. Zamiast osobnej łaźni parowej możesz również kupić wielofunkcyjną kabinę prysznicową z funkcją sauny. To doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i miejsca w domu. 

Sauna mokra (parowa) w domu

Sauna mokra to najpopularniejszy rodzaj saun. W warunkach domowych najczęściej można kupić ją jako dodatek do kabiny prysznicowej. W środku łaźni parowej wilgotność powietrza sięga aż 40%, zaś temperatura nie powinna przekraczać 45-75 stopni Celsjusza. Poszczególne modele mokrych saun do domu różnią się od siebie tymi parametrami.

Do zalet domowej sauny mokrej zaliczyć można:

dotlenienie tkanek
hartowanie organizmu
ujędrnienie skóry
pozbycie się toksyn
pobudzenie krążenia
poprawa stanu układu oddechowego
oczyszczenie cery
odprężenie

Sauna fińska (sucha) w domu

Sauna fińska to drugi najpopularniejszy typ saun. Panuje w niej bardzo bardzo niska wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura – od 85 do nawet 110 stopni Celsjusza. Taka sauna to idealne rozwiązanie do domu rodzinnego – po pobycie w środku cudownie będzie schłodzić się w ogrodzie. Warto pamiętać, że nie wolno przebywać w saunie fińskiej dłużej niż 10-15 minut, aby nie doprowadzić do zasłabnięcia. Ponadto suchej sauny powinny unikać osoby z chorobami serca.

Zalety domowej sauny fińskiej to:

łagodzenie bólu mięśni, stawów i kręgosłupa
pomoc w leczeniu stanów zapalnych
wspomaganie leczenia astmy
wzmocnienie układu oddechowego
poprawienie wydolności układu krążenia

Sauna na podczerwień (infrared) w domu

Sauna infrared to prawdziwy hit ostatnich lat. Jest ona łagodniejsza niż pozostałe rodzaje saun. W środku panuje temperatura od 25 do 60 stopni Celsjusza i nieco większa wilgotność niż w saunie suchej. Dzięki temu mogą przebywać w niej nawet osoby z chorobami serca. Promieniowanie podczerwone wnika do środka ciała, dzięki czemu bardzo dogłębnie działa na organizm. Nowoczesna sauna na podczerwień w domu to świetny wybór dla wszystkich dbających o zdrowie i dobre samopoczucie.

Do zalet sauny na podczerwień należą:

wspomaganie odchudzania
redukcja cellulitu
usuwanie toksyn z organizmu
poprawa stanu skóry
złagodzenie bólu mięśni i stawów
wspomaganie układu krążenia
odstresowanie i odprężenie

Fitosauna i biosauna

Fitosauna i biosauna to chyba najmniej znane rodzaje saun. Wyróżniają się one dość niską temperaturą (40-60 stopni) oraz raczej wysoką wilgotnością powietrza. Warto zainstalować taką małą saunę w domu, gdyż zajmuje niewiele miejsca i można w niej przebywać nawet do 30 minut.

Wewnątrz fitosauny wydziela się gorąca para nasycona ziołami. W biosaunach można stosować również olejki eteryczne. Nie tylko zwiększa to lecznicze działanie sauny, ale również czyni pobyt w niej znacznie przyjemniejszym.

Zalety zdrowotne biosauny i fitosauny to:

oczyszczenie z toksyn
leczenie stanów zapalnych
złagodzenie zmęczenia
poprawa krążenia
wspomaganie leczenia depresji
odstresowanie
poprawa stanu skóry
łagodzenie bólu

Sauna w domu – jaką wybrać?

Jak wyjaśniliśmy w artykule, istnieje wiele rodzajów saun, z których każda charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Wybierając model, kieruj się indywidualnymi preferencjami. Zwróć uwagę również na to, czy wybrana minisauna do domu ma funkcję koloroterapii, jak się nią steruje oraz ile osób pomieści się w środku. Warto pamiętać, że dobra sauna będzie stanowić piękną ozdobę domu i cieszyć wszystkie zmysły.