Kontrola kotła i instalacji
Serwis pieca na paliwo stałe
Kotły na paliwo stałe wymagają co sezonowej konserwacji urządzeń. Specjaliści powinni sprawdzić przewody doprowadzające powietrze do paleniska, odprowadzające spaliny, zawory w instalacji czy poziom ciśnienia wody w instalacji.
Wizytę serwisanta najlepiej jest zaplanować jeszcze zanim temperatury znacznie spadną, aby uniknąć ryzyka, że konieczność przeprowadzenia napraw na ostatnią chwilę, odsunie w czasie możliwość uruchomienia pieca.
Przegląd kotła gazowego
w tym przypadku zbadanie stanu technicznego urządzenia grzewczego również należy zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi. Kontrola powinna obejmować palnik, filtry, wymiennik ciepła oraz elementy odprowadzające spaliny.
Odpowietrzenie grzejników
zapowietrzony kaloryfer może wydawać głośne dźwięki, a już z pewnością nie będzie efektywnie ogrzewać pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Do tego zadania nie musisz zatrudniać hydraulika, ponieważ kaloryfery są wyposażone w otwór odpowietrzający.
Wystarczy odkręcić zapowietrzony grzejnik przy pomocy odpowiedniego klucza, przy czym trzeba uważać na wylewającą się wodę, dlatego przyda ci się miseczka lub ściereczka.
Sprawdzenie wentylacji
Niesprawnie działająca wentylacja w okresie grzewczym może mieć przykre skutki dla zdrowia – zbyt suche powietrze, para wodna skraplająca się na szybach czy wreszcie pleśń pojawiająca się na ścianach i uszczelkach.
To wszystko może prowadzić do infekcji, a dodatkowo sprawia, że w pomieszczeniach unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Co więcej, niedrożne kanały wentylacyjne mogą stwarzać ryzyko pożaru czy zaczadzenia. Jak sobie z tym poradzić?
Wizyta kominiarza
Prawo budowlane nakłada obowiązek przynajmniej jednej wizyty kominiarza w roku na właścicieli domów jednorodzinnych. Specjalista powinien skontrolować stan kominów, zarówno tego odprowadzającego spaliny od kotła ogrzewania centralnego, jak i od kominka.
Dodatkowo fachowiec dokona przeglądu stanu kominów na wypadek ewentualnych pęknięć czy nieszczelności lub drożności.
Kontrola wentylacji pomieszczeń
Ponadto należy także skontrolować elementy instalacji wentylacyjnej, jakie znajdują się mieszkaniu. To przede wszystkim takie elementy jak wywietrzniki, które najczęściej znajdują się w kuchni i łazience.
Kratki wentylacyjne należy oczyścić z zabrudzeń i sprawdzić drożność przepływu powietrza – to ostatnie zadanie można również zlecić kominiarzowi. Ponadto, jeśli wcześniej nie zostało to wykonane, w oknach należy zamontować nawiewniki, które zapewnią dopływ świeżego powietrza.
Jest to tym bardziej istotne, jeśli zimą zmieniasz ustawienie okuć okiennych na adekwatne do tej pory roku.