Data modyfikacji:

Sezon grzewczy: jak się do niego przygotować?

Czy wiesz, że przygotowania do sezonu grzewczego najlepiej zacząć już w lecie? Jeśli chcesz, aby twój dom był ogrzewany w efektywny i bezpieczny sposób, musisz zacząć przygotowywać się do zimy. Oto kilka najważniejszych spraw, które należy załatwić zanim temperatury spadną. 
sezon grzewczy
Sezon grzewczy to w wielu przypadkach spore wyzwanie. Jeśli twój dom jest ogrzewany za pomocą kotła CO czy pieca na paliwo płynne, konieczne jest przygotowanie sprzętu oraz instalacji do kilku miesięcy nieprzerwanej pracy.

Podobnie sprawa się ma w przypadku kominka – jeśli chcesz dzięki niemu uzyskiwać ciepło w efektywny i bezpieczny sposób, niezbędna jest przygotowanie kominka do sezonu grzewczego. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przygotowanie kominka

Zakup i sezonowanie drewna

O tym najlepiej jest pomyśleć jeszcze w wakacje. Drewno kominkowe powinno być sezonowane, czyli odpowiednio wysuszone. W efekcie paliwo spala się w efektywny sposób, wytwarzając dużą ilość ciepła i jednocześnie nie powodując powstawania sadzy. Drewno na opał do kominka powinno być przechowywane przynajmniej pół roku w przewiewnym i chronionym przed deszczem miejscu.

Konserwacja kominka

Przede wszystkim dokładnie oczyść wkład kominka z sadzy, która uzbierała się w poprzednim sezonie. Skontroluj stan uszczelek, zwłaszcza tych przy drzwiczkach oraz szybie – powinny być elastyczne, na ich powierzchni nie mogą pojawiać się uszczerbki, a materiał nie może się kruszyć. 

Kontrola kotła i instalacji

Serwis pieca na paliwo stałe

Kotły na paliwo stałe wymagają co sezonowej konserwacji urządzeń. Specjaliści powinni sprawdzić przewody doprowadzające powietrze do paleniska, odprowadzające spaliny, zawory w instalacji czy poziom ciśnienia wody w instalacji.

Wizytę serwisanta najlepiej jest zaplanować jeszcze zanim temperatury znacznie spadną, aby uniknąć ryzyka, że konieczność przeprowadzenia napraw na ostatnią chwilę, odsunie w czasie możliwość uruchomienia pieca.

Przegląd kotła gazowego

w tym przypadku zbadanie stanu technicznego urządzenia grzewczego również należy zlecić wyspecjalizowanemu serwisowi. Kontrola powinna obejmować palnik, filtry, wymiennik ciepła oraz elementy odprowadzające spaliny.

Odpowietrzenie grzejników

zapowietrzony kaloryfer może wydawać głośne dźwięki, a już z pewnością nie będzie efektywnie ogrzewać pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Do tego zadania nie musisz zatrudniać hydraulika, ponieważ kaloryfery są wyposażone w otwór odpowietrzający.

Wystarczy odkręcić zapowietrzony grzejnik przy pomocy odpowiedniego klucza, przy czym trzeba uważać na wylewającą się wodę, dlatego przyda ci się miseczka lub ściereczka.

Sprawdzenie wentylacji

Niesprawnie działająca wentylacja w okresie grzewczym może mieć przykre skutki dla zdrowia – zbyt suche powietrze, para wodna skraplająca się na szybach czy wreszcie pleśń pojawiająca się na ścianach i uszczelkach.

To wszystko może prowadzić do infekcji, a dodatkowo sprawia, że w pomieszczeniach unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny. Co więcej, niedrożne kanały wentylacyjne mogą stwarzać ryzyko pożaru czy zaczadzenia. Jak sobie z tym poradzić?

Wizyta kominiarza

Prawo budowlane nakłada obowiązek przynajmniej jednej wizyty kominiarza w roku na właścicieli domów jednorodzinnych. Specjalista powinien skontrolować stan kominów, zarówno tego odprowadzającego spaliny od kotła ogrzewania centralnego, jak i od kominka.

Dodatkowo fachowiec dokona przeglądu stanu kominów na wypadek ewentualnych pęknięć czy nieszczelności lub drożności. 

Kontrola wentylacji pomieszczeń

Ponadto należy także skontrolować elementy instalacji wentylacyjnej, jakie znajdują się mieszkaniu. To przede wszystkim takie elementy jak wywietrzniki, które najczęściej znajdują się w kuchni i łazience.

Kratki wentylacyjne należy oczyścić z zabrudzeń i sprawdzić drożność przepływu powietrza – to ostatnie zadanie można również zlecić kominiarzowi. Ponadto, jeśli wcześniej nie zostało to wykonane, w oknach należy zamontować nawiewniki, które zapewnią dopływ świeżego powietrza.

Jest to tym bardziej istotne, jeśli zimą zmieniasz ustawienie okuć okiennych na adekwatne do tej pory roku.

Czujniki dymu i czadu

Bok konserwacji kominka i sprawdzenia wentylacji warto zaopatrzyć się również w czujniki czadu i dymu. Detektory w formie alarmu ostrzegą cię w razie nieszczelności kominka czy instalacji odprowadzającej spaliny.

Czujnik należy zamontować w pobliżu źródła spalin, czyli niedaleko kominka czy wejścia do kotłowni. Najlepiej, aby znajdował się w nieosłoniętym miejscu na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Zobacz, jaki czujnik dymu wybrać.

Jak zadbać o jakość powietrza w domu w sezonie grzewczym?

W sezonie grzewczym jak bumerang powraca temat smogu. Niestety problem nie znika za zamkniętymi drzwiami mieszkania – wietrząc wnętrze zapraszasz zanieczyszczenia w swoje progi. Jak temu zaradzić?

Oczyszczacz powietrza

Jeśli mieszkasz w centrum miasta, które boryka się ze znacznym problemem smogu, warto postawić na oczyszczacz powietrza. Urządzenie przefiltruje powietrze z pyłów, a niektóre modele dodatkowo posiadają opcję nawilżania powietrza, co będzie dobrą receptą na suche powietrze w sezonie grzewczym.

Rośliny oczyszczające powietrze

Jeśli problem smogu w twojej okolicy nie jest tak wielki, możesz zdać się na zielone filtry w postaci roślin oczyszczających powietrze. Skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, paprotka czy dracena to tylko kilka spośród roślin, które pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej. 

Przeczytaj także:
  1. Jak zrobić przetwory z gruszek?
  2. Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?
  3. Suszarka do grzybów, warzyw i owoców - polecane modele
Autor: Kamila Zalińska-Woźny