Czujnik dymu i czadu do niezbędne urządzenie w przeciwpożarowym systemie ochronnym. Wykrywa ono przepięcie lub pożar na wczesnym etapie, dzięki czemu pozwala na bardzo szybką interwencję. Może być również pomocne w wykryciu nadmiernego szkodliwego stężenia gazów oraz niewidocznego, bezwonnego tlenku węgla. Jaki czujnik dymu kupić?
Czujnik dymu powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domu i mieszkania, nawet jeśli nie ma w nim otwartych źródeł ognia. Duża liczba elektroniki we współczesnych domach sprawia, że do pożaru może dojść nawet po wybuchu baterii ze smartfona. Jeśli w domu dodatkowo znajduje się kominek lub piec gazowy, ryzyko pożaru wzrasta.
Ochrona przeciwpożarowa to tylko jeden z powodów do zakupu czujnika dymu. Równie ważna jest ochrona zdrowia na wypadek pojawienia się źródła dymu. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być stopione przewody lub zbyt mocno nagrzane tworzywa. Wystarczy nieostrożnie przyłożyć do żarówki tkaninę, by pojawił się gryzący dym. Jeśli doszłoby do tego w nocy, podczas snu domowników, mogłoby doprowadzić nawet do zatrucia szkodliwymi substancjami.
Dobry czujnik dymu powinien nie tylko skutecznie wykrywać dym, ale także nie generować fałszywych sygnałów. Z tym mają problem optyczne czujniki rozproszeniowe wykorzystujące światło ultrafioletowe. Reagują bardzo szybko, ale często źle interpretują sygnał. Czynnikiem wybudzającym może być chociażby para wodna lub kurz. Nie są polecane do kuchni i łazienki, a także pomieszczeń o dużym zakurzeniu.
Lepszym wyborem są nowoczesne czujniki dwusensorowe, które eliminują fałszywe alarmy. Mają one dodatkowo większy zasięg, wbudowany ekran oraz łączność z telefonem czy domowymi systemami bezpieczeństwa. Poniżej znajdziesz cechy detektora dymu, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.
Wiele korzyści przynosi połączenie czujnika ze smartfonem. Pomaga to sprawdzać archiwalne zapisy czujnika, np. podczas nieobecności w domu. Łączność Wi-Fi lub Z-Wave pozwoli też na włączenie czujnika dymu w ogólny system bezpieczeństwa chroniący budynek. Dużą zaletą połączenia czujnika dymu z telefonem jest też możliwość poinformowania o wykryciu dymu. Wówczas można szybko zareagować i sprawdzić źródło dymu zanim dojdzie do zwarcia lub pożaru.
Zupełnie innym urządzeniem jest czujnik dymu papierosowego. To urządzenie stosowane jest w miejscach z zakazem palenia, np. w restauracjach, publicznych toaletach czy centrach handlowych. Jest ono ukierunkowane na wykrywanie dymu papierosowego, jednak współczesne urządzenia wykrywają również chmurę z papierosa elektronicznego.
Autor: Szymon Sonik