Data publikacji:

Jaki czujnik dymu kupić?

Czujnik dymu i czadu do niezbędne urządzenie w przeciwpożarowym systemie ochronnym. Wykrywa ono przepięcie lub pożar na wczesnym etapie, dzięki czemu pozwala na bardzo szybką interwencję. Może być również pomocne w wykryciu nadmiernego szkodliwego stężenia gazów oraz niewidocznego, bezwonnego tlenku węgla. Jaki czujnik dymu kupić?

jaki czujnik dymu

Kiedy warto kupić czujnik dymu?

Czujnik dymu powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domu i mieszkania, nawet jeśli nie ma w nim otwartych źródeł ognia. Duża liczba elektroniki we współczesnych domach sprawia, że do pożaru może dojść nawet po wybuchu baterii ze smartfona. Jeśli w domu dodatkowo znajduje się kominek lub piec gazowy, ryzyko pożaru wzrasta.

Ochrona przeciwpożarowa to tylko jeden z powodów do zakupu czujnika dymu. Równie ważna jest ochrona zdrowia na wypadek pojawienia się źródła dymu. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być stopione przewody lub zbyt mocno nagrzane tworzywa. Wystarczy nieostrożnie przyłożyć do żarówki tkaninę, by pojawił się gryzący dym. Jeśli doszłoby do tego w nocy, podczas snu domowników, mogłoby doprowadzić nawet do zatrucia szkodliwymi substancjami.

Zainstaluj czujnik dymu i czadu, jeśli masz w domu:

  • kuchenkę gazową,
  • kominek,
  • kocioł węglowy,
  • piec kaflowy,
  • piecyk gazowy,
  • gazowy podgrzewacz wody.

Jak działa czujnik dymu? Rodzaje czujników dymu

  • Optyczny czujnik dymu – czujniki fotoelektryczne cechują się dużą wrażliwością, dzięki czemu wykrywają nawet zalążki pożaru. Emitują światło optyczne lub laserowe, na podstawie którego oceniają przejrzystość powietrza. Absorpcyjne czujniki dymu emitują promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone, a odpowiedni odbiornik interpretuje wyniki. Jeśli wiązka zostanie zaburzona cząsteczkami dymu, uruchomi się alarm. Dyspersyjne działają niejako na odwrót, bowiem w normalnych warunkach emitowane światło w ogóle nie trafia do odbiornika. Promieniowanie uruchamia detektor dopiero wtedy, gdy rozproszone dymem światło trafia do fotokomórki. Dla wyeliminowania fałszywych alarmów stosuje się podwójne odbiorniki.
  • Jonizacyjny czujnik dymu – wykrywa zaburzenia w przepływie jonów, które mogą być spowodowane obecnością dymu. Jest wyposażony w dwie komory z materiałem promieniotwórczym (np. amerykiem), z których tylko jedna ma dostęp do powietrza z zewnątrz. Jeśli przepływ jonów pomiędzy dwoma elektrodami zostanie zaburzony, uruchomi się alarm. Mimo zastosowania radioaktywnych izotopów, jonizacyjny czujnik dymu jest bezpieczny dla zdrowia.
  • Termiczny czujnik dymu – jego działanie polega na wykryciu temperatury, a nie samego dymu. Oznacza to, że nie wykryje on zadymienia, które nie pociąga za sobą wzrostu temperatury. Czujniki termiczne mogą aktywować alarm po przekroczeniu zadanej temperatury lub w momencie dynamicznej zmiany temperatury. Detektor powinien być zamontowany w takim miejscu, by na jego działanie nie miały wpływu promienie słońca ani źródła ciepła, np. kuchenka gazowa.
  • Wielosensorowy czujnik – wykrywa nie tylko dym, ale i tlenek węgla. Warto go zastosować w pomieszczeniach, w których znajduje się źródło otwartego ognia, np. kominek lub piecyk gazowy. Dostępne są również czujniki 3 w 1, wykrywające dodatkowo gaz.

Jaki czujnik dymu wybrać?

Dobry czujnik dymu powinien nie tylko skutecznie wykrywać dym, ale także nie generować fałszywych sygnałów. Z tym mają problem optyczne czujniki rozproszeniowe wykorzystujące światło ultrafioletowe. Reagują bardzo szybko, ale często źle interpretują sygnał. Czynnikiem wybudzającym może być chociażby para wodna lub kurz. Nie są polecane do kuchni i łazienki, a także pomieszczeń o dużym zakurzeniu.

Lepszym wyborem są nowoczesne czujniki dwusensorowe, które eliminują fałszywe alarmy. Mają one dodatkowo większy zasięg, wbudowany ekran oraz łączność z telefonem czy domowymi systemami bezpieczeństwa. Poniżej znajdziesz cechy detektora dymu, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.

Ważne parametry czujnika dymu:

  • Zasięg działania czujnika – minimalna powierzchnia działania czujnika nie powinna być mniejsza niż 30 m2. Jeśli wybierasz detektor do dużego domu, wybierz urządzenie obsługujące powierzchnię ok. 100 m2.
  • Sposób zasilania – dostępne są czujniki na baterie, akumulatorowe oraz sieciowe. W domowych warunkach modele z wbudowaną baterią sprawdzą się wystarczająco dobrze. Po rozładowaniu wymienia się całe urządzenie, które i tak wymagałoby czyszczenia i ponownej kalibracji.
  • Łączność Wi-Fi – dzięki niej połączysz czujnik z systemami bezpieczeństwa i sparujesz ze smartfonem.
  • Głośność alarmu – im głośniejszy alarm, tym lepiej. Czujnik dymu o głośności na poziomie 90 decybeli powinien dobudzić wszystkich domowników. Co jakiś czas warto sprawdzać sygnał urządzenia.
  • Renoma producenta – unikaj niesprawdzonych czujników dymu, które kuszą wyłącznie ceną. Wybierając urządzenie renomowanego producenta, np. Kidde, masz pewność, że detektor jest niezawodny i dobrze skalibrowany.

Połączenie czujnika dymu z telefonem

Wiele korzyści przynosi połączenie czujnika ze smartfonem. Pomaga to sprawdzać archiwalne zapisy czujnika, np. podczas nieobecności w domu. Łączność Wi-Fi lub Z-Wave pozwoli też na włączenie czujnika dymu w ogólny system bezpieczeństwa chroniący budynek. Dużą zaletą połączenia czujnika dymu z telefonem jest też możliwość poinformowania o wykryciu dymu. Wówczas można szybko zareagować i sprawdzić źródło dymu zanim dojdzie do zwarcia lub pożaru.

Czujnik dymu papierosowego

Zupełnie innym urządzeniem jest czujnik dymu papierosowego. To urządzenie stosowane jest w miejscach z zakazem palenia, np. w restauracjach, publicznych toaletach czy centrach handlowych. Jest ono ukierunkowane na wykrywanie dymu papierosowego, jednak współczesne urządzenia wykrywają również chmurę z papierosa elektronicznego.

Autor: Szymon Sonik