Data modyfikacji:

Jak zrobić przetwory z gruszek na jesień?

Chcesz dłużej cieszyć się smakiem lata? Zrób przetwory – warzywa i owoce szczelnie zamknięte w słoikach z marynatą mogą być pysznym i zdrowym urozmaiceniem jesiennej i zimowej diety, a estetyczne słoiczki dodadzą sielskiego charakteru domowej spiżarni. Jeśli w tym sezonie chcesz na dłużej zatrzymać lato w swojej kuchni przekonaj się, jak zrobić przetwory z gruszek?
Przygotowywanie przetworów warzywnych i owocowych to tradycja, którą wielu z nas pewnie świetnie pamięta z domów rodzinnych. Chociaż jest to dość pracochłonne zajęcie, to smak własnoręcznie przygotowanych przetworów jest niepowtarzalny  i sklepowe odpowiedniki nie mogą się z nimi równać. Przykładem mogą być przetwory z pigwy, które są pyszne i oferują wiele składników odżywczych. Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na przetwory z owoców, a dokładniej z gruszek, przekonaj się, jak zrobić to samodzielnie.

Jakie gruszki na przetwory?

Jeśli chcesz, aby twoje przetwory warzywne czy owocowe były naprawdę udane, czyli aby smakowały wyśmienicie i dobrze się prezentowały, musisz dobrać odpowiednie okazy. Przede wszystkim wybierz dojrzałe owoce, ale nie przejrzałe – zbyt miękkie łatwo ulegają uszkodzeniu i mogą szybko się psuć. Stawiaj na takie, których skórka pozbawiona jest plam i skaz, ponieważ po zamarynowaniu będą one wyglądać nieestetycznie, a taki widok z pewnością nie będzie zachęcał do skosztowania. Ponadto dobry wygląd owoców jest oznaką zdrowia – to właśnie te najlepiej wyglądające okazy są najbogatszym źródłem witamin.

Pamiętaj też, że nie wszystkie odmiany gruszek nadają się do przygotowania przetworów. Unikaj tych miękkich, ponieważ w procesie przygotowywania przetworów mogą bardzo szybko się rozdrobnić i zamiast estetycznych kawałków owoców, uzyskasz nieestetyczną papkę. Do przygotowania przetworów warto wybrać np. odmianę Paryżanka lub Broketa Wiliamsa.

Jakie przetwory z gruszek?

Te słodkie i smaczne owoce świetnie nadają się do przygotowania przetworów na jesień i zimę. Co możesz z nich wykonać? Dobrym pomysłem będzie dżem z dodatkiem jabłek, które zrównoważą słodki smak gruszek. Innym sposobem na przetwory z gruszek są cząstki owoców w marynacie cukrowo-waniliowej – to może być znakomity dodatek do ciast czy naleśników, deserów i innych dań na słodko. Ciekawą opcją będą też gruszki w nieco ostrzejszym wydaniu, czyli te marynowane w zalewach przygotowanych na bazie octu lub musztardy. Owoce zamarynowane w zalewie tego typu będą świetnym dodatkiem do mięs i dań wytrawnych, dlatego zdając się na przetwory z gruszek w ostrzejszym wydaniu, ciekawie urozmaicisz swój kuchenny repertuar. 

Przepis na dżem gruszkowy z cynamonem


Przepis na gruszki w syropie


Gdzie przechowywać przetwory z gruszek i innych owoców?

Musisz wiedzieć, że przetwory warzywne i owocowe wymagają specjalnych warunków przechowywania. Najlepiej, aby trafiły do osobnego pomieszczenia, gdzie panować będzie niższa temperatura, niż w reszcie mieszkania. Dobrze w tej roli sprawdza się piwnica lub nieogrzewana spiżarnia. Ponadto pomieszczenie powinno być zacienione – intensywne promienie słoneczne mogą sprawić, że twoje przetwory owocowe czy warzywne szybko się zepsują. Dlatego chociaż wygląda to bardzo efektownie, unikaj przechowywania przetworów na otwartych półkach w kuchni – efekt dekoracyjny niestety szybko się przełoży na zmarnowanie całej zawartości słoików. 

Zwróć też uwagę na stan słoików – muszą być czyste i pozbawione pęknięć. Dodatkowo warto dobrać do nich naklejki oraz osłonki na nakrętki. Te pierwsze po podpisaniu pozwolą ci się łatwo zorientować w zawartości słoików. Z kolei za pomocą osłonek na wieczka słoików i gumek recepturek nie tylko nadasz im rustykalny wygląd, ale też zabezpieczysz przed osiadaniem kurzu bezpośrednio na zakrętkach. 

Zasady higieny – o czym musisz pamiętać?

Zanim twoje przetwory z warzyw lub owoców trafią do słoików, musisz przygotować odpowiednio pojemniki. Słoiki dokładnie umyj, wyparz wrzątkiem i wysusz. Sprawdź, czy nakrętki nie noszą śladów rdzy – jeśli pojawią się na nich ślady rudego nalotu, nakrętki nie nadają się do przygotowania przetworów. Skontroluj też stan gumowych uszczelek – nie powinny mieć żarnych ubytków czy skaz, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na ich szczelność.

Aby słoiki utrzymały trwałość, musisz zdać się na jedną z metod konserwacji przetworów. To może być pasteryzacja, która polega na wygotowaniu słoików z zawartością, a następnie umieszczenie ich na pewien czas dnem do góry. Kolejna opcja to kiszenie, czyli proces naturalnej fermentacji warzyw lub owoców, który powstaje na skutek działania bakterii. W tym celu najczęściej stosuje się solankę. Możesz też zdać się na marynowanie przetworów warzywnych lub owocowych za pomocą zalewy z octu spirytusowego lub octu balsamicznego. 

Jak długo można przechowywać przetwory z gruszek?

Niestety, smaku lata nie można zamknąć w słoiku na zawsze. Zbyt długie przechowywanie przetworów sprawi, że przede wszystkim stracą one swoje właściwości zdrowotne i będą gorzej smakować. Generalnie warto przyjąć zasadę, że przetwory z warzyw i owoców powinno się spożyć w ciągu roku od daty ich przygotowania. Dlatego właśnie tak ważne jest opatrzenie słoików wspomnianymi wcześniej naklejkami, na których można zapisać datę. Ma to szczególne znaczenie, jeśli przygotowujesz przetwory warzywne i owocowe co roku. 

Jak widzisz, przygotowanie przetworów z owoców i ich przechowywanie wcale nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Dżem gruszkowy, nalewka czy wreszcie marynowane kawałki tych owoców będą doskonałym dodatkiem do jesiennych i zimowych potraw, dlatego warto zadać sobie nieco trudu, aby zatrzymać smaki lata na dłużej.