Data modyfikacji:

Jaki rodzaj garnków wybrać?

Zastanawiasz się, jakie garnki warto kupić? Czym powinien charakteryzować się dobry garnek? Jakie są różnice między takimi naczyniami i czy to, w czym gotujemy, ma wpływ na to, co jemy? Świat akcesoriów kuchennych nie jest tak skomplikowany. Sprawdź, czym charakteryzuje się porządny garnek.

Każdy, kto pierwszy raz poszedł na swoje, stanął przed nie lada dylematem - jakie będą dobre garnki, które sprawdzą się w kuchni. Wybór naczyń może przyprawić młodego gospodarza domu o zwrot głowy. Na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądają podobnie. Różnią się jednak pojemnością i materiałem, z którego rozstały wykonane.  A także dnem. W przypadku jednych dno jest grube, w przypadku innych - nie. Co to wszystko jednak dokładnie znaczy? 

Garnki z wielowarstwowym dnem

Dno składające się z kilku warstw zapewnia najszybsze nagrzewanie potraw. Popularne są dna trójwarstwowe, ale może ich być znacznie więcej. Warto wybrać garnek tego typu, gdyż nie tylko szybko podgrzewa potrawę, ale potem też długo utrzymuje ciepło. Wielowarstwowość dna sprawia także, że jedzenie się nie przypala. Jest to spowodowane faktem równomiernego rozprowadzania się ciepła po całej powierzchni dna garnka.

Garnki odpowiednie na płytę indukcyjną

Jeśli jesteś posiadaczem płyty indukcyjnej, a nie kuchenki gazowej lub elektrycznej, pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na oznaczenie garnka, który chcesz kupić. Jakie garnki do indukcji wybrać? Te opatrzone symbolem indukcji, jakim jest zwojnica (wygląda jak skręcony drut). To ważne, ponieważ nieodpowiednie naczynia nie zostaną wykryte przez indukcję. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze wybrałeś, zawsze możesz posłużyć się magnesem. Dno garnków przeznaczonych do kuchenek indukcyjnych posiada właściwości ferromagnetyczne i przyciąga magnes.

Ważne: garnki, które przeznaczone są do indukcji, najczęściej mogą być używane również na innych kuchenkach.

Dlaczego garnki różnią się od siebie ceną?

Garnki różnią się między sobą przede wszystkim jakością wykonania. Najtańsze garnki pokryte emalią mogą szybko się obtłuc. W takim wypadku naczynie należy wyrzucić, gdyż w uszkodzonym miejscu mogą nastąpić reakcje wywołujące powstanie szkodliwych związków chemicznych. Garnki ze stali nierdzewnej to znów wyższa półka cenowa. Stal to jakość i trwałość.

Im produkt bardziej dopracowany w detalach, tym droższy. Ważny jest także materiał, z którego został wykonany garnek. Zazwyczaj jest to stal szlachetna 18/10 (18% chromu i 10% niklu) lub 18/0 (taki garnek wybiorą osoby uczulone na nikiel). Jednak może to być i metal 316L (Cr-Ni-Mo), który wykorzystywany jest do produkcji implantów, protez, narzędzi chirurgicznych, jak i ekskluzywnych zegarków, samochodów oraz jachtów.

Podział garnków ze względu na materiał wykonania

Gdy już wiemy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze garnków, czas zdecydować się na konkretny materiał, z którego garnek został wykonany. Garnki wyrabia się z różnych tworzyw, które mają różne właściwości. Dając określony efekt wizualny, wpisują się w estetykę wnętrza.

Garnki ze stali nierdzewnej

Są wytrzymałe, raczej nie można ich zarysować, łatwo przewodzą i długo utrzymują ciepło. Oznaczenie 18/10 lub 18/0 informuje o dobrej jakości produktu. Łatwo się je czyści. Jak sama nazwa wskazuje, są odporne na korozję. Warto zwrócić uwagę na wielowarstwowość dna. Ciężki garnek to dobry garnek.

Garnki żeliwne

Ciężkie i solidne. Dobrze przewodzą i utrzymują ciepło. Doskonale nadają się więc do duszenia potraw. Wnętrze zazwyczaj pokryte jest emaliowaną powłoką, dzięki czemu potrawy nie przywierają do nich, a mycie nie nastręcza trudności. 

Garnki aluminiowe

Ważne, aby wykonane były z aluminium anodowanego (są wtedy bezpieczne dla zdrowia). Aluminium świetnie przewodzi ciepło, co jest niewątpliwą zaletą naczyń z tego materiału. Często aluminiowe garnki pokryte są powłoką teflonową lub emaliową, dzięki czemu potrawy nie przywierają do dna. 

Garnki miedziane

Bardzo eleganckie i bardzo trwałe. Świetnie przewodzą ciepło. Ciężko coś w nich przypalić. Uwaga – nie nadają się jednak do mycia w zmywarce.

Garnki siligranowe

Siligran to materiał, z którego produkowane są naczynia przeznaczone dla alergików. Są one dla nich w 100% bezpieczne. Siligran nie zawiera niklu i jest antybakteryjny, więc nadaje się do ultrazdrowego gotowania. Dobrze absorbuje i utrzymuje ciepło, świetnie wydobywa walory smakowe potraw.

Garnki o specjalnym przeznaczeniu

Rynek obfituje także w oferty garnków dedykowanych pod odpowiedni proces lub produkt spożywczy. W garnkach z wkładką przypominającą sito gotuje się na parze jak w parowarze. Często same wkładki są kompatybilne z innymi garnkami.

Garnki do gotowania ryżu

W sprzedaży dostępne są garnki do gotowania ryżu. Ryż jest miękki, ale nie rozgotowany. Smakuje zupełnie inaczej, niż gdyby gotować go po prostu w osolonej wodzie lub podsmażać na patelni.

Autorka: Barbara Szega