Data modyfikacji:

Shaker do odżywek. Jaki wybrać i go używać?

Przyrząd, który chyba każdy widział w rękach barmana, znajdzie znakomite zastosowanie również w kuchni sportowca. Shaker do odżywek to przydatny gadżet, z którym przygotujesz nie tylko napoje odżywcze, ale i świetnie nawadniające izotoniki. Radzimy, na jaki model najlepiej się zdecydować i jak się nim posługiwać.

shaker do odżywek

Czym jest shaker do odżywek?

Shaker do odżywek przypomina szeroki bidon z odkręcaną pokrywką oraz wąskim, zakręcanym lejkiem. Choć wielu osobom może kojarzyć się z shakerem barmańskim, w rzeczywistości shaker do odżywek został zaprojektowany z myślą o osobach aktywnych. Niektóre modele posiadają również niewielki schowek na suplementy diety.

Niejedna osoba stwierdzi, że bez tego gadżetu można się obyć – w końcu napoje można przygotowywać również w zwykłym bidonie lub sportowej butelce. Jednak ci, którzy wypróbują shakery do odżywek, z pewnością nie będą chcieli zamienić ich na nic innego.

Przeczytaj również: Gainery – jakie suplementy na masę?

Jak używać shakera do odżywek?

Tego nie trzeba tłumaczyć nikomu – z jego pomocą możesz dokładnie wymieszać wszystkie składniki, tworząc pożądany napój, w tym kompozycję z odżywką białkową. Wystarczy wstrząsnąć, aby wszystkie komponenty dokładnie się połączyły. Z shakera sportowego możesz pić bezpośrednio – nie będą potrzebne ci dodatkowe naczynia.

Jaki shaker do odżywek będzie najlepszy?

Na rynku znajdziesz kilka rodzajów shakerów do odżywek białkowych. Który okaże się najlepszy?

Shaker do odżywek w kształcie bidonu

Najpopularniejszym typem shakera do odżywek jest ten przypominający kształtem bidon rowerowy. Ergonomiczny kształt oraz ustnik dają duży komfort użytkowania. Ponadto taki shaker można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Shakery-bidony są dość tanie – najtańsze modele dostępne są już od 20 złotych.

Shaker-słoik

Mniej popularnym rozwiązaniem jest szeroki shaker przypominający słoik. Choć łatwo się go czyści i jest dość tani, jego stosowanie nie jest tak wygodne, jak w przypadku shakera z ustnikiem. Ten rodzaj shakera warto pozostawić do użytku domowego (np. przyrządzania koktajli owocowych).

Elektryczny shaker do odżywek

Stosunkowo nowym typem shakera jest shaker elektroniczny, który doskonale miesza wszystkie składniki napoju. Jego wadą jest natomiast cena i konieczność częstego ładowania akumulatora.

Naszym zdaniem, najlepszym wyborem zarówno dla doświadczonego, jak i początkującego sportowca będzie dobrej jakości shaker do odżywek w kształcie bidonu. Warto zainwestować w model posiadający wewnętrzne sitko, które dodatkowo ułatwia rozbijanie grudek z mieszanki białkowej.

Jakie mieszanki przyrządzić shakerem do odżywek?

Dobry shaker do odżywek pozwoli ci przygotować nie tylko napój z białkiem. Ten mały gadżet nadaje się również do mieszania domowej produkcji napojów izotonicznych, po które warto sięgać w trakcie każdego treningu.

Poza tym shaker przyda się w wielu innych sytuacjach – możesz zrobić w nim np. zdrowy koktajl, który zabierzesz ze sobą do pracy. Podczas imprez możesz wykorzystać go do przygotowania drinków – shaker sportowy działa bardzo podobnie jak barmański!

Miarka do odżywek: to ci się przyda

Wraz z shakerem sportowym warto zaopatrzyć się w miarkę, która pozwoli ci na precyzyjne nabranie odpowiedniej ilości odżywki białkowej i sporządzenie optymalnego napoju.

Autorka: Joanna Stanuch