Data publikacji:

Silnik inwerterowy w suszarce. Jak działa i jakie ma wady i zalety 

Silnik inwerterowy jest często stosowany zarówno w pralkach, jak i suszarkach z wyższej półki cenowej. W naszym artykule przedstawiamy wady i zalety (oszczędność energii, cicha praca)takiego rozwiązania. Sprawdź, czy opłaca się kupić suszarkę z silnikiem inwerterowym.
silnik inwerterowy w suszarce

Jak działa silnik inwerterowy? 

Jaka suszarka do ubrań będzie dobrym wyborem? Sprawdźmy, jakie są wady i zalety modeli z silnikiem inwerterowym. Silniki inwerterowe mają bardzo prostą budowę. Ich budowa wyklucza konieczność stosowania specjalnych szczotek, ponieważ energia jest wytwarzana za pomocą specjalnych magnesów. Nie bez powodu tę technologię określa się potocznie jako silniki bezszczotkowe.
Brak szczotek wpływa na cichszą pracę urządzenia, a także na mniejsze zużycie energii. W niektórych modelach pobór prądu może być zredukowany nawet o 70%, co jest doskonałym wynikiem! I choć silniki inwerterowe raczej są kojarzone z pralkami, to można je znaleźć również w samych suszarkach.
Główną zaletą jest również ograniczenie poziomu wytwarzanego hałasu. Z silnikiem inwerterowym pralki osiągają hałas na poziomie 65–70 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Silnik inwerterowy jest uznawany za mało awaryjny, co potwierdza 10-letnia gwarancja producenta. Sytuacje, w których urządzenie odmawia posłuszeństwa, zdarzają się bardzo rzadko. 

Czy warto kupić suszarkę z silnikiem inwerterowym? 

Choć silnik inwerterowy w suszarkach nie odgrywa tak dużej roli jak w pralkach, to nadal jest to technologia, w którą warto zainwestować. Mniejsze zużycie energii z pewnością przełoży się na niższe rachunki za prąd, a to przy częstym korzystaniu z tego typu urządzenia jest niezwykle ważne.  
Oszczędność prądu i cicha praca to niewątpliwie największe zalety technologii inwerterowej. Czy w takim razie ma ona jakieś minusy? Tak naprawdę jedyną niedogodnością jest wyższa cena w porównaniu do standardowych urządzeń z silnikiem szczotkowym. Jednak taki wydatek jest jednorazowy. Oszczędności, jakie pojawią się na rachunkach za prąd, sprawią, że taka inwestycja zwróci się bardzo szybko. 

Jakie parametry są jeszcze ważne w suszarkach? 

Wybierając suszarkę do domu, zwróć jeszcze uwagę na inne parametry, które wpłyną na jej efektywność pracy, a także dodatkową oszczędność energii. Dobra suszarka do domu powinna być przede wszystkim wyposażona w pompę ciepła. Wytwarzane ciepło znajduje się w zamkniętym obiegu i przechodzi z chłodniejszych do cieplejszych miejsc. Dzięki temu suszenie ubrań odbywa się w niższych temperaturach, co ma wpływ na skuteczność, a także niższy pobór energii. Jak wybrać suszarkę z pompą ciepła? Ranking popularnych urządzeń pomoże w podjęciu decyzji.
Suszarki wyposażone w grzałkę działają nieźle, ale można zaobserwować w ich przypadku zdecydowanie wyższy pobór energii. To będzie miało również wpływ na zużycie energii w skali roku. Zaletą suszarek z pompą ciepła jest możliwość ustawienia ich w praktycznie dowolnym miejscu. Wbudowany pojemnik na wodę nie wymaga podłączenia do sieci. 
Podczas wyboru idealnej suszarki spójrz na to, jakie programy oferuje. Topowe modele mają ich co najmniej kilka, tak aby zapewnić jak najlepszą ochronę dla ubrań. Oczywiście warto zwrócić uwagę na to, jaka pojemność będzie odpowiednia do Twojego domu. Zwykle suszarki o ładowności 7–8 kg sprawdzają się najlepiej. 
Jeżeli oprócz suszarki musisz kupić nową pralkę, to warto zastanowić się, czy nie połączyć tych dwóch urządzeń w jedno. Pralko-suszarki z silnikiem inwerterowym i pompą ciepła są doskonałym wyborem chociażby dla rodzin z dziećmi. Mimo że pojemność suszenia jest odrobinę mniejsza, to wybierając taki sprzęt, zaoszczędzisz sporą ilość miejsca w domu. 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.