Data publikacji:

Słuchawki dla osób niedosłyszących

Dla osób niedosłyszących dużym problemem jest korzystanie z radia i telewizji. Aby móc zrozumieć docierające do nich komunikaty, często zwiększają głośność w urządzeniu. Dopóki starsza, niedosłysząca osoba mieszka sama, rozwiązanie to może się z powodzeniem sprawdzać. Problem powstaje wówczas, kiedy obecni są inni domownicy, dla których podkręcona na maksymalne parametry głośność jest niekomfortowa. Wówczas warto pomyśleć o słuchawkach dla osób niedosłyszących, które mogą rozprawić się z tą kwestią raz na zawsze.
słuchawki dla niedosłyszących

Słuchawki do telewizora dla niedosłyszących – jakie wybrać?

Na rynku dostępne są zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe słuchawki dla osób niedosłyszących. Najczęściej jednak opcja słuchawek bez kabla uważana jest za najwygodniejszą i dającą większy komfort użytkowania. Jeśli jednak decydujemy się na słuchawki przewodowe, powinniśmy koniecznie zadbać o odpowiednią długość kabla. Niestety, obecne na rynku modele są najczęściej wyposażone w krótkie przewody o długości do 2 metrów. W takiej sytuacji koniecznym wydaje się dokupienie przedłużacza do kabla słuchawkowego, który może zwiększyć długość przewodu o nawet 5 metrów. My jednak zachęcamy do zainwestowania w sprzęt bezprzewodowy, dzięki któremu unikniemy perspektywy takich nieprzyjemnych, a nawet zagrażających zdrowiu i życiu sytuacji, jak potknięcie się o kabel.

Słuchawki bezprzewodowe do telewizora dla niedosłyszących

Aby móc korzystać z niesamowitej wygody, jaką zapewniają słuchawki bezprzewodowe, w pierwszej kolejności musimy się upewnić, czy telewizor spełnia odpowiednie wymagania sprzętowe. Odbiornik powinien obsługiwać jedną z poniższych funkcji.

Obsługa Bluetooth – jeśli odbiornik posiada taką możliwość, jest to sytuacja idealna. Zapewnia to użytkowanie słuchawek na najwyższym poziomie, bez zakłóceń i uzależnienia np. od dostępności sieci Wi-Fi, która nie zawsze jest pewna.

Opcja połączenia z siecią Wi-Fi – jeśli telewizor posiada taką opcję, możemy podłączyć słuchawki do telewizora za pomocą domowej sieci lokalnej. Wadą tego rozwiązania jest jednak perspektywa niemożności korzystania ze słuchawek w sytuacji awarii internetu.

Istnieje również możliwość podłączenia słuchawek poprzez system podczerwieni, jednak jest to już mało popularne rozwiązanie sprzętowe. Aby skorzystać z wybranych słuchawek bezprzewodowych, należy sparować je z telewizorem za pomocą jednej z powyższych opcji.

Dzięki temu szybko i bezproblemowo możemy zacząć korzystać z urządzenia. Kiedy już wiemy, czy telewizor będzie w stanie obsługiwać słuchawki bezprzewodowe, możemy przejść do wyboru. W przypadku słuchawek do telewizora dla niedosłyszących niezwykle ważne jest, aby ich parametry dostosowane były do potrzeb tej grupy osób. Dlatego przed wyborem należy koniecznie przejrzeć listę wytycznych.

Dynamika/czułość słuchawek – najważniejszy parametr w przypadku słuchawek dla osób niedosłyszących. To właśnie dynamika (zamiennie nazywana czułością słuchawek) decyduje, jaki poziom głośności będzie mogło osiągnąć urządzenie.

Dla wskazanej grupy osób ze słabym słuchem poziom tego parametru nie powinien być mniejszy niż 80 dB, natomiast warto postawić na modele przekraczające 110 dB. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że urządzenie rzeczywiście zwiększy komfort korzystania z telewizora.

Częstotliwość – określa, jak dużą paletę dźwięków będą w stanie zapewnić słuchawki. Duże wartości pasma przenoszenia świadczą o produkcie najwyższej jakości, który zapewni większą paletę dźwięków. Dobre słuchawki powinny obsługiwać pasmo przynajmniej od 20-20000 Hz.

Impedancja – parametr, który odpowiada za czystość dźwięku. Wartość impedancji podawana jest w omach, a im wyższa, tym dźwięk będzie bardziej naturalny. Wydajność baterii – zwłaszcza jeśli szukamy słuchawek dla seniora, czas pracy baterii jest niezwykle ważny. 6 godzin po pełnym naładowaniu baterii to optymalny okres pracy bez konieczności ponownego podłączania do źródła zasilania.

Dobre słuchawki bezprzewodowe do telewizora dla niedosłyszących

Z racji tego, że główną grupą docelową słuchawek dla niedosłyszących są osoby starsze, powinniśmy zadbać o wyjątkowy komfort użytkowania urządzenia. Na rynku dostępne są różne typy słuchawek – dokanałowe, nauszne, douszne lub wokółuszne. Jeśli zatem wybieramy urządzenie dla kogoś bliskiego, powinniśmy uzgodnić z nim, jakie są jego preferencje i oczekiwania. Za najwygodniejsze na rynku uchodzą modele wyposażone w słuchawki wokółuszne, które obejmują całe ucho. Dzięki temu, że nie wchodzą aż tak głęboko do środka ucha, nie powodują bólu i podrażnień przy długotrwałym słuchaniu.

Niezwykle ważne jest wykonanie sprzętu, tak aby kilkugodzinne użytkowanie nie wiązało się z przykrymi dolegliwościami, jak np. ból uszu. Należy zwrócić uwagę np. na wyposażenie nauszników w miękkie gąbki, a także elastyczność konstrukcji, która powinna charakteryzować się dużymi możliwościami dopasowania do głowy.

Zbyt duża liczba przycisków może okazać się przytłaczająca dla osoby starszej, dlatego wybierajmy sprzęty proste, ale solidne i wykonane z wytrzymałych materiałów. Zapobiegnie to zniszczeniu urządzenia podczas ewentualnego upadku, do którego może dojść podczas wykonywania codziennych czynności.

Bardzo wartościowe okażą się także modele z opcją aktywnego tłumienia hałasów, które zapobiegną sytuacjom, kiedy użytkownik słuchawek nie słyszy np. dzwonka do drzwi. Pamiętajmy, że nadmierne odcięcie się od świata zewnętrznego może niekiedy stanowić nawet zagrożenie dla życia. Dlatego jeśli jest to pierwsze zetknięcie bliskiego nam seniora ze słuchawkami, nastawmy go również na czujność podczas użytkowania.
Zdjęcie: westend61/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!