Data modyfikacji:

Jakie słuchawki do muzyki wybrać?

Jesteś amatorem mocnych brzmień? A może słuchasz muzyki klasycznej? Niezależnie od tego, co wybierasz na co dzień, w końcu zaczniesz zastanawiać się, jakie słuchawki do muzyki wybrać. Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym ułatwiamy podjęcie ci tej decyzji. Zastanowimy się w nim, jakie słuchawki znajdziesz na rynku i na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości. Na samym końcu przygotowaliśmy również ranking najlepszych słuchawek do muzyki.

słuchawki do muzyki

Słuchawki do muzyki – na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Na rodzaj konstrukcji muszli

Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki do muzyki sprawdzą się najlepiej, to na samym początku musisz poznać ich rodzaje. Słuchawki można podzielić według kilku istotnych kryteriów, ale jednym z najważniejszych jest rodzaj konstrukcji muszli.

Zobacz, jakie będą najlepsze słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki otwarte

Ten model charakteryzuje się specjalną siateczką na muszli. Co to oznacza dla osoby słuchającej muzyki? Świetną wentylację, ale też dźwięki docierające do otoczenia. Ponadto przy takiej konstrukcji nie tylko inni słyszą, czego słuchasz – ty także słyszysz dźwięki z otoczenia, np. grający telewizor, odgłosy samochodu.

Ten typ słuchawek sprawdzi się zatem wyłącznie do użytku domowego i to w dodatku dla osób, które mają przestrzeń do swobodnego słuchania muzyki, czyli nie muszą zmagać się z głośnym otoczeniem ani domownikami – muzyka dobiegająca z słuchawek mogłaby przecież im przeszkadzać.

Jak na jakość słuchanego utworu wpływa otwarta konstrukcja muszli? Muzykę słychać bardziej przestrzennie – można to porównać do słuchania jej z głośników. Wydobywający się dźwięk słychać o wiele dokładniej. Jest on także znacznie bardziej czysty.

Przy takich słuchawkach twoje ucho również mniej się męczy i poci. Nie wspominając o tym, że dźwięk będzie bezpieczniejszy dla słuchu. Szczególnie jeśli lubisz słuchać dużo bardzo głośnych brzmień.

Słuchawki półotwarte

Ten typ słuchawek również ma siateczkę na muszli, ale jest ona zazwyczaj pokryta dodatkową warstwą materiału, co sprawia, że inni znacznie słabiej słyszą to, czego słuchasz, a ty także masz lepszą izolację od otoczenia. Nadal jednak nie jest to tak dobra izolacja jak w przypadku słuchawek zamkniętych. Słuchawki półotwarte charakteryzują się także średnim basem – jest on natomiast mocniejszy niż w przypadku słuchawek otwartych.

Słuchawki zamknięte

Słuchawki o szczelnie zabudowanej muszli. Są to najpopularniejsze słuchawki do muzyki dostępne na rynku. Świetnie izolują hałasy z zewnątrz. Możesz więc korzystać z nich nawet w głośnych i gwarnych miejscach. Co ważne, takie słuchawki nie emitują też żadnych dźwięków do przestrzeni. Słuchaj nawet bardzo głośnego utworu w cichej bibliotece czy przy śpiącym dziecku. To duże ułatwienie i wielka wygoda, ponieważ takie słuchawki można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.

Słuchawki zamknięte mają mocny i dokładny bas. Świetnie odbierają też wyjątkowo ciche dźwięki czy niuanse kompozycyjne – to szalenie istotne, kiedy słuchacie chociażby muzyki klasycznej.

Dla prawdziwych fanów muzyki mamy propozycje słuchawek audiofilskich

Model ten nie jest jednak bez wad. Przede wszystkim może delikatnie ubarwiać dźwięki, ponieważ zamknięta muszla odbija fale dźwiękowe. Poza tym, korzystając z zamkniętych słuchawek nausznych, nasze uszy szybciej się pocą i męczą, a więc należy robić sobie od nich przerwy.

Najlepsze słuchawki do muzyki – jaki rodzaj słuchawek wybrać?

Konstrukcja muszli słuchawek to jedno – istotna jest również ich budowa. Jakie słuchawki do muzyki wybrać pod tym kątem: słuchawki douszne czy nauszne?

Słuchawki douszne

Wkłada się je do ucha i opierają się na małżowinie u ujścia kanału słuchowego. Odmianą słuchawek dousznych są słuchawki dokanałowe, które wsuwa się w sam kanał ucha. Słuchawki dokanałowe mogą być dla niektórych mało wygodne, natomiast jeśli są idealnie dobrane, to solidnie izolują dźwięki z otoczenia.

Ponadto słuchawki douszne, także te dokanałowe, są lekkie, poręczne, kompaktowe, a uszy się w nich o wiele mniej męczą w porównaniu do słuchawek nausznych.

Słuchawki nauszne

Słuchawki nauszne, jak wskazuje sama nazwa, nakłada się na uszy. Odmianą słuchawek nausznych są słuchawki wokółuszne, które swoją budową obejmują całej ucho, opierając się na głowie. Słuchawki nauszne i wokółuszne do muzyki zapewniają bardzo dobrą jakość brzmienia. Jeśli w dodatku mają zamkniętą konstrukcję muszli, to rewelacyjnie izolują wszelkie dźwięki.

Słuchawki nauszne są znacznie mniejsze niż słuchawki wokółuszne. Te ostatnie mają dość spore gabaryty, dlatego mogą sprawiać problemy z ewentualnym przenoszeniem czy przechowywaniem. Kolejnym minusem słuchawek nausznych i wokółusznych jest to, że nasze uszy szybko się w nich męczą i pocą.

Sprawdź także: Słuchawki bezprzewodowe nauszne. Ranking

Jakie słuchawki do muzyki sprawdzą się najlepiej?

Zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. To właśnie one odpowiadają za jakość słuchanej muzyki. Kupując dobre słuchawki do muzyki, sprawdź następujące parametry.

  • Impedancja. Wyrażana w omach (Ohm). Do słuchania muzyki najlepsza będzie impedancja od 30 do 300 Ohm.
  • Pasmo przenoszenia. Czyli zakres częstotliwości odbierany przez słuchawki. Optymalny to ten w granicach 20 do 20 000 Hz.
  • Dynamika. Różnica głośności między dźwiękami cichymi a głośnymi. Parametr ten wyrażany jest w decybelach (dB). Optymalny przedział dynamiki słuchawek wynosi od 100 do 120 dB. Oczywiście im wyższa jest ta wartość, tym lepiej.
  • Rodzaj połączenia. Czyli czy słuchawki będą miały przewód, czy będą bezprzewodowe. Słuchawki bezprzewodowe do muzyki sprawdzą się świetnie, kiedy chcesz słuchać jej podczas ćwiczeń lub wtedy, kiedy nie możesz używać rąk, np. wykonując konkretną pracę.
  • Długość kabla w słuchawkach przewodowych. To bardzo istotne, aby kabel był wystarczająco długi. Słuchając muzyki, możesz wówczas włożyć telefon nawet do bardzo głębokiej kieszeni lub dużej torby trzymanej w ręku bez konieczności wyjmowania i trzymania telefonu na zewnątrz.
  • Sterowanie słuchawkami. Dotyczy to zarówno słuchawek bezprzewodowych, jak i tych z przewodem. Czy można zmienić utwór, zastopować go, przewinąć lub zatrzymać bez konieczności wyciągania telefonu. Słuchawki przewodowe mają najczęściej sterowanie na przewodzie, natomiast słuchawkami bezprzewodowymi steruje się zazwyczaj dotykowo z poziomu muszli.
  • Mikrofon. Umożliwi ci rozmowy telefoniczne. Niektóre słuchawki bezprzewodowe mają nawet wbudowany mikrofon, co pozwala odbierać połączenia bez konieczności wyjmowania telefonu.
  • Wygoda przenoszenia. Słuchawki marki Apple mają wygodne etui ładujące. Niektóre słuchawki nauszne można z kolei wygodnie złożyć, co znacznie ułatwia ich codzienne przenoszenie. Zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę.

Dobre słuchawki do muzyki – ranking polecanych produktów

Słuchawki nauszne otwarte Koss Porta Pro Classic

Słuchawki nauszne zamknięte Creative Labs Aurvana Live!

Słuchawki nauszne półotwarte Superlux HD 681 EVO

Słuchawki nauszne zamknięte JBL T450BT

Słuchawki douszne zamknięte Apple AirPods 2

Słuchawki nauszne zamknięte JBL Tune 500BT

Słuchawki nauszne zamknięte Sony WH-1000XM3

Słuchawki półotwarte douszne Xiaomi Airdots TWS

Słuchawki dokanałowe zamknięte Panasonic RP-HJE125E-V

Słuchawki dokanałowe zamknięte Brainwavz Delta z mikrofonem

Słuchawki nauszne otwarte Superlux HD-668B

Autorka: Klaudia Borycka