Data publikacji:

Jak działa smartwatch medyczny? Jaki wybrać? 

Smartwatch z funkcjami medycznymi jest przeznaczony dla osób, którym zależy na monitorowaniu ważnych parametrów pozwalających określić stan zdrowia użytkownika i wykryć ewentualne zaburzenia. Podpowiadamy, jak działa smartwatch medyczny, a także jaki model warto wybrać. 
smartwatch medyczny

Jakimi funkcjami powinien charakteryzować się smartwatch medyczny? 

Smartwatche na przestrzeni ostatnich lat zyskały wiele interesujących rozwiązań. Początkowo były to urządzenia do wyświetlania powiadomień z telefonu oraz korzystania z dedykowanych aplikacji. Ale producenci dostrzegli w nich potencjał do stworzenia urządzenia, które pozwoli na monitorowanie zdrowia, a także kondycji fizycznej. Pojęcie smartwatcha medycznego odnosi się do inteligentnych zegarków, które zawierają zaawansowane funkcje zdrowotne. 
Pomiar tętna – to jeden z podstawowych i jednocześnie najważniejszych czujników, który za pomocą zielonych czujników LED i zaawansowanych algorytmów mierzy aktualny puls. Smartwatch medyczny jest w stanie zmierzyć dane dotyczące tętna spoczynkowego, jego wahań, a także tętna maksymalnego. Te dane są ważne w codziennym funkcjonowaniu, ale również przy planowaniu treningów. W wielu modelach można ustawiać strefy tętna, aby przeprowadzić efektywny trening. 
Pomiar EKG – pomiary wykonywane przez optyczny czujnik tętna nie zawsze są dokładne, co jest szczególnie istotne przy problemach z prawidłową pracą serca. Dlatego w inteligentnych zegarkach pojawił się czujnik EKG, czyli elektrokardiogram. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie nieprawidłowości w pracy serca. Najlepsze modele są na tyle dokładne, że wykryją migotanie przedsionków. Takie informacje pomagają w zapobieganiu i leczeniu chorób serca. 
W jaki sposób działa pomiar EKG? Wystarczy, że przyłożysz palec we wskazanym przez producenta miejscu. Zwykle jest to koronka pokrętła obrotowego lub koperta zegarka. Po kilkunastu sekundach otrzymasz dokładne dane wraz z analizą przeprowadzoną przez system operacyjny. Zobacz nasze propozycje zegarków w rankingu smartwatchy z EKG.
Pomiar SpO2 – czujnik odpowiedzialny za pomiar saturacji krwi tlenem, czyli określa ilość cząstek hemoglobiny z tlenem. Zdrowy człowiek ma saturację na poziomie od 95% do 100%. Jeżeli wartość spadnie poniżej 90%, wówczas należy udać się do specjalisty, ponieważ może to zwiastować problemy zdrowotne. Dane pochodzące z czujnika SpO2 są wiarygodne, dlatego warto mieć taki sensor w swoim zegarku. 
Pomiar temperatury – w niektórych smartwatchach z wyższej półki znajdziemy funkcję pomiaru temperatury. Urządzenie sprawdza, jaka jest temperatura skóry nadgarstka, co pozwala na sprawdzenie, czy nie mamy gorączki. Oczywiście należy pamiętać, że temperatura jest mierzona na dość wąskim obszarze ciała, dlatego dane nie zawsze są wiarygodne. 
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego – w niektórych modelach smartwatchy od jakiegoś czasu zaczęła pojawiać się funkcja śledzenia cyklu menstruacyjnego. Dla pań to bardzo ważna i przydatna nowość. Dane są zbierane na podstawie zmian temperatury ciała. Bardzo ważne jest dodanie czynników, które mogą mieć wpływ na cykl. W ten sposób dane będą o wiele dokładniejsze. Na końcu artykułu znajdziesz propozycje smartwatcha damskiego. Ranking zawiera także modele z monitorowaniem cyklu.
Monitorowanie snu – do monitorowania snu służy czujnik tętna oraz akcelerometr. To sprawia, że urządzenie jest w stanie dokładnie określić sen płytki, głęboki, fazę REM, a także liczbę drzemek w ciągu dnia. Zebrane dane są analizowane, a następnie wystawiana jest ocena snu. Następnie otrzymasz wskazówki, które pomogą Ci w lepszym przesypianiu nocy, a to z kolei będzie miało wpływ na polepszenie Twojej kondycji. 
Monitorowanie stresu – wiele profesjonalnych smartwatchy jest w stanie określić poziom stresu na podstawie zmian tętna, a także innych zachowań, które są analizowane przez algorytm. Zegarek wystawia ocenę i podpowiada, co należy zrobić, aby zredukować zbyt wysokie wyniki. To przydatne informacje, które pozwolą Ci pozostać w lepszej kondycji. 
smartwatch medyczny ranking

Czy dane pochodzące z czujników smartwatcha są dokładne? 

Pamiętajmy, że smartwatch nie jest profesjonalnym urządzeniem medycznym i jego zadaniem jest wskazanie ewentualnych problemów zdrowotnych. W większości przypadków dane są dokładne, jednak żaden producent nie daje 100% gwarancji.
Oczywiście informacji z inteligentnego zegarka nie należy lekceważyć i w przypadku wykrytych problemów należy udać się do lekarza. To w placówce medycznej uzyskamy precyzyjne dane, które mogą potwierdzić to, co zostało ustalone przez algorytmy. Wielu posiadaczy smartwatchy było w stanie wykryć na wczesnym etapie choroby serca, a także zapobiec wystąpieniu zawału. Smartwatch to także doskonały motywator do zmiany swoich codziennych nawyków.

Polecane smartwatche z funkcjami medycznymi 

Apple Watch 8

To jeden z najlepszych smartwatchy medycznych na rynku. Tak naprawdę znajdziemy tu wszystkie najważniejsze funkcje dotyczące pomiarów zdrowia, zaczynając od optycznego czujnika tętna, a kończąc na pomiarze temperatury w monitorowaniu cyklu menstruacyjnego.
Wszystkie zebrane dane są prezentowane w dedykowanej aplikacji Zdrowie na ekranie iPhone’a. Apple Watch zapewnia wskazówki i codzienną dawkę motywacji do zdrowego trybu życia. To świetny zegarek dla osób, które chcą mieć dostęp do najważniejszych parametrów.

Samsung Galaxy Watch 5 Pro 

Samsung Galaxy Watch 5 Pro to kolejny znakomity smartwatch medyczny, który ma wbudowany sensor EKG, kontroluje ciśnienie, saturację, a także może obliczyć skład ciała. Na pokładzie urządzenia nie zabrakło zaawansowanego monitora snu, który oferuje spersonalizowany program treningowy mający na celi poprawić jakość wypoczynku. Spora liczba funkcji sportowych, a także wbudowany moduł GPS powodują, że jest to kompletny zegarek w rozsądnej cenie. Zobacz także porównanie Samsung Galaxy Watch 4 vs 5.

Huawei Watch GT3 Pro Classic

Klasyczna wersja Huawei Watch GT 3 Pro ma sporo funkcji medycznych. Wśród nich znajdziemy m.in wykrywanie stresu, poziom saturacji, a także szczegółową analizę snu. Nowością w tym modelu jest czujnik EKG! Tytanowy korpus w połączeniu z tarczą z szafirowego szkła gwarantuje świetny wygląd i wysoką odporność na uszkodzenia. Całość zabezpieczono przed wodą, co pozwoli na nurkowanie nawet w słonej wodzie. 

Google Pixel Watch

Pierwszy smartwatch Google dzięki przejęciu firmy Fitbit wykorzystuje zaawansowane funkcje zdrowotne. Oprócz standardowego czujnika tętna mamy sensor EKG, a także zaawansowane monitorowanie snu. Dla osób aktywnych przygotowano dedykowane 40 ćwiczeń, które poprawią kondycję. To ładny i funkcjonalny zegarek dla każdego. 

Fitbit Versa 3

Niedrogi smartwatch został zaprojektowany głównie z myślą o monitorowaniu zdrowia użytkownika. Oprócz pomiaru tętna mamy czujnik SpO2, śledzenie cyklu menstruacyjnego, a także ćwiczenia oddechowe. Oczywiście to tylko kilka przykładów, bo liczba funkcji dostępnych w tym modelu jest zdecydowanie większa. To solidny smartwatch w niezłej cenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.