Data publikacji:

Jaki smartwatch na komunię? Zegarki sportowe dla chłopca i dziewczynki?

Jednym z klasycznych komunijnych prezentów dla chłopca i dziewczynki był od zawsze zegarek, w latach 2000. wypadł on jednak całkowicie z listy potencjalnych podarków, zastąpiony bardziej atrakcyjnymi w oczach dziecka gadżetami elektronicznymi oraz zabawkami. Dziś zegarki ponownie wracają jednak do łask, tym razem jako wielofunkcyjne smartwatche i smartbandy. Czy urządzenia tego typu są jednak rzeczywiście dobrym wyborem dla najmłodszych, a jeśli tak, to na jaki model warto postawić?
smartwatch na komunię
Komunia jest w wielu domach niezwykle ważną okazją, pozwalającą spotkać się całej rodzinie i wyprawić odświętny obiad i kolację. Nie ma też co ukrywać, że dla zdecydowanej większości dzieci (a także wielu rodziców) aspekt religijny całej uroczystości schodzi więc kompletnie na drugi lub trzeci plan. Najmłodsi najbardziej czekają oczywiście na prezenty od krewnych, traktując całe wydarzenie jako drugie Boże Narodzenie.
Co roku dorośli ruszają więc do sklepów w poszukiwaniu jak najbardziej odpowiednich podarków. Od bardzo dawna najczęściej wybierają oni różnego rodzaju sprzęt elektronicznych, taki jak laptopy, tablety, konsole do gier i smartfony. Smartwatche i smartbandy świetnie wpisują się w ten trend i wbrew pozorom mogą one okazać się bardzo pożytecznym gadżetem w rękach dziecka.

Smartwatch dla chłopca i dziewczynki – czego oczekiwać i poszukiwać?

Smartwatche dostępne są na rynku wciąż względnie od niedawna, pierwsze modele pojawiły się w sprzedaży pod koniec ubiegłej dekady. Ze względu na niezwykle wysokie ceny były początkowo urządzeniami przeznaczonymi wyłączenie dla entuzjastów nowych technologii, oferowały przy tym bardzo ograniczoną funkcjonalność oraz krótki maksymalny czas pracy.
Dziś na półkach marketów z elektroniką znajdziemy dziesiątki modeli, często o bardzo niszowym zastosowaniu, odznaczających się bardzo różnorodnymi cenami. Nie dziwne więc, że bardzo łatwo więc zgubić się w ofercie rożnych producentów i zdecydować się na odpowiedni model zegarka. Jaki smartwatch dla dziecka wybrać?

Cena smarwatcha na komunię

Wybierając smartwatch dla chłopca lub dziewczynki, w pierwszej kolejności warto zdecydować, jaką sumę chcemy przeznaczyć na ten komunijny prezent. Pamiętajmy, że kupujemy zegarek dla dziecka, który bardzo łatwo może ulec uszkodzeniu lub zagubieniu. Oczywiście nie warto kupować najtańszych modeli urządzeń.
Z drugiej strony, równie mało rozsądne jest wydawanie bajońskich sum na flagowe modele smartwatchy, które wyposażone są w szereg funkcji kompletnie zbędnych dzieci, związanych głównie z profesjonalnym treningiem sportowym.
Zaleca się więc wybierać urządzenia, których ceny zaczynają się w okolicy 150-200 złotych, a kończą na ok. 500-600. Za tą kwotę zakupimy naprawdę solidne smartwatche i smartbandy, które mogą służyć z powodzeniem przez wiele lat. Jeżeli chcemy sprezentować naprawdę cenną pamiątkę poprzeczkę możemy podnieść do poziomu ok. 1500 złotych. Za taką kwotę kupimy zaawansowane urządzenia sprawdzające się w wielu trudnych warunkach (np. na basenie, na wycieczce lub obozie wakacyjnym).
smartwatch na komunię dla chłopca

Wymiary smartwatcha na komunię

Ważną kwestią w doborze smartwatcha na komunię jest wielkość urządzenia. Nadgarstek dziecka jest znacznie węższa od dorosłego, warto więc zadać o to, by urządzenie miało odpowiednio szeroki stopień regulacji paska. Spora część modeli pozwala na ich wymianę, ale nie zawsze znajdziemy zamienniki w odpowiednim rozmiarze.
Jaki smartwatch dla 9-latka będzie najlepszy? Zwróćmy też uwagę na to, że duża część producentów oferuje zegarki z tarczami w co najmniej dwóch rozmiarach, możemy więc postawić na mniejszy model. Warianty tego samego modelu oferują zawsze takie same funkcje i podzespoły.
Jeżeli obawiamy się, że zegarek będzie zbyt duży i nieporęczny, alternatywą pozostają modele stworzone z myślą o dzieciach. Pociecha jednak szybko rośnie i bardzo szybko może zniechęcić się do kolorowego wyglądu oraz małej liczby funkcji oferowanych przez tak sprzęt.
Dobrym rozwiązaniem jest też zakup smartbanda. Choć sprzęt nie ma tak rozbudowanej funkcjonalności co przeciętny inteligenty zegarek, ale mają znacznie mniejsze wyświetlacze, które są bardzo komfortowe nawet na małej ręce.

Sensory smartwatcha na komunię dla chłopca i dziewczynki

Nowoczesne smartwatche oferują zaawansowane biosensory, pozwalające na śledzenie pulsu, stopnia wysiłku fizycznego, jakości snu, poziomu stresu, a nawet poziomu natlenienia krwi. Dostęp do tych informacji otrzymujemy z poziomu aplikacji mobilnej, z którą smartwatch łączy się bezprzewodowo za pomocą połączenia Bluetooth.
Tak szczegółowe informacje są kompletnie zbędne dziecku, ale mogą być bardzo pomocne dla rodziców, zwłaszcza jeżeli maluch ma jakieś przewlekłe schorzenia lub powinien oderwać się od komputera lub telefonu i zacząć trochę więcej ruszać się na świeżym powietrzu.

Smartwatch na komunię – z obsługą kart SIM czy bez?

Smartwatche z kartą SIM mogą pełnić z powodzeniem rolę telefonu, a nawet wideofonu. W przypadku niektórych modeli do skorzystania z tych funkcji kompletnie zbędny okaże się smartfon. Dzięki możliwości zainstalowania w nich karty SIM lub aktywowania elektronicznego eSIM-a, dziecko może odbierać i wykonywać zwykłe rozmowy. Opcja ta łączy się również z przyciskiem SOS, który błyskawicznie pozwala dziecku zawiadomić rodziców o tym, że znajduje się ono w niebezpieczeństwie.

Dodatkowe funkcje smartwatcha na komunię, na które warto zwrócić uwagę

Poza pojemną baterią oraz obudową wytrzymałą na zachlapania, pył i uszkodzenia fizyczne, opiekunów dziecka interesuje przede wszystkim wbudowany moduł GPS. Po sparowaniu urządzenia z telefonem rodzica, może on na bieżąco sprawdzać aktualną pozycję dziecka na mapie. Ponadto może on też wyznaczyć tzw. geo-ogrodzenie. Jest to wyznaczony przez niego teren (np. ograniczony do okolicy domu), po przekroczeniu którego granic przez właściciele zegarka, zostaje wysłane natychmiastowe powiadomienie do wszystkich ustalonych wcześniej telefonów. Opcja ta przydaje się np. gdy maluch ma daleką drogę do szkoły i martwimy się o jego bezpieczeństwo.

Smartwatch na komunię – polecane modele

1. Garmin Vivofit jr. 3

Smartwatch dziecka idealny jako prezent, który przygotowała firma Garmin. Model ma wytrzymałą i wodoodporną obudowę. Poza standardowymi opcjami urządzenie posiada wiele quizów, gier i wyzwań, które wymagają od dziecka wykonywania różnorodnych ćwiczeń sprawnościowych oraz śledzenia codziennej aktywności ruchowej.

2. Garett GPS Junior 2

Smartwatch dla chłopca i dziewczynki, który dostępny jest w trzech wzorach kolorystycznych. Jego najważniejszą funkcja jest moduł GPS, obsługa rozmów telefonicznych, przycisk SOS oraz certyfikat wodoodporności IP54. Sprzęt posiada możliwość instalacji karty SIM, ale nie jest ona niezbędna do prawidłowego działania, bowiem z powodzeniem sparujemy go ze smartfonem.

3. Garett Kids 4G Czarny

Wodoodporny smartwatch dla dziecka dostępny w kilku kolorach. Atutem modelu jest wbudowany moduł GPS, a także możliwość instalacji karty SIM oraz połączenia się z siecią Wi-fi. Interesującym dodatkiem jest tutaj kamera pozwalająca na wykonywanie rozmów wideo.