Data publikacji:

Jaki smartwatch z NFC do 1000 zł?

Moduły komunikacji bezdotykowej NFC stały się standardem w urządzeniach mobilnych, znajdziemy je w smartfonach oraz inteligentnych opaskach i zegarkach. Coraz więcej osób polega na nich w codziennym życiu, wykorzystując je przede wszystkim do dokonywania szybkich płatności, bez potrzeby wyciągania portfela i karty bankowej. W artykule radzimy, jakimi smartwatchami z NFC warto się zainteresować, a także o czym warto pamiętać wybierając konkretne urządzenie.
NFC Payment

Czym jest NFC?

Zanim powiemy, jak wybrać smartwatch z płatnościami, wytłumaczmy, jak działa ta technologia i dlaczego warto kupić taki model. NFC to anglojęzyczny skrót opisujący technologię Near Field Communication, nazwę tą w przybliżeniu możemy przetłumaczyć na „komunikację zbliżeniową”.
Urządzenia wyposażone w moduły NFC, które są niczym innym niż prostymi antenami z chipem, mogą komunikować się ze sobą za pomocą fal radiowych, w podobny sposób, jak ma to miejsce np. w przypadku Bluetooth.
Poważna różnica zachodzi jednak w przypadku zasięgu sygnału, w przypadku NFC wynosi on maksymalnie zaledwie kilkadziesiąt milimetrów. Rozwiązanie to zapewnia dokładność oraz bezpieczeństwo komunikacji, zapobiegając np. przechwyceniu lub modyfikacji odbieranych i wysyłanych danych.

Jak korzystamy z technologii NFC?

Obecnie dominującym sposobem wykorzystania technologii NFC w zegarkach jest używanie jej do wykonywania płatności zbliżeniowych. Instalując na zegarku specjalną aplikację i łącząc ją z naszą kartą bankową, możemy skorzystać ze sprzętu podczas dokonywania transakcji w terminalach płatniczych. Rozwiązanie to pozwala oszczędzić czas i jest świetnym rozwiązaniem zwłaszcza dla zabieganych i bardzo aktywnych osób.
Wybierając się np. na wycieczkę rowerową nie musimy zabierać ze sobą ciężkiego portfela, albo wyciągać smartfona z plecaka lub torby, podczas robienia zakupów w sklepie. Wystarczy nam tylko smartwatch z NFC na nadgarstku, który zbliżamy do odpowiedniego czytnika lub innego urządzenia.
Warto pamiętać, że NFC używamy też w wielu innych sytuacjach. Po zainstalowaniu odpowiednich aplikacji, zegarek może stać się biletem na koncert i pociąg, wejściówką do biura, receptą, identyfikatorem itd. Liczba zastosowań NFC będzie w najbliższych latach rosnąć, tak więc możemy być pewni, że technologia nie zostanie szybko porzucona.

NFC w smartwatchu – o czym należy pamiętać?

Szczególną uwagę podczas wyboru zegarka z NFC należy zwrócić na jego kompatybilność z popularnymi systemami płatności bezdotykowej. Niestety wiele zegarków może bowiem nie współpracować z naszym bankiem oraz wydawanymi przez niego kartami. W tej kwestii istnieje wiele lokalnych ograniczeń, bowiem twórcy systemu, z którego korzysta urządzenia muszą indywidualnie podpisywać umowy z instytucjami finansowymi, gwarantując im bezpieczeństwo zawieranych transakcji.
Wciąż bardzo często okazuje się, że nowy zegarek, choć posiada moduł NFC, nie będzie on mógł być wykorzystany w naszym kraju. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim urządzeń, które zamiast najpopularniejszego i najszerzej wspieranego systemu Google Pay lub Apple Pay, korzystają z własnych rozwiązań software’owych.
Dedykowanych aplikacji płatności zbliżeniowych używają smartwatche firmy Samsung (Samsung Pay), Xiaomi (Xiaomi Pay), Garmin (Garmin Pay), Fitbit (Fitbit Pay) i Huawei (Huawei Pay). Przed zakupem zegarka warto więc sprawdzić, czy współpracować będzie ona z aplikacją mobilną i kartą naszego banku.
Zauważmy, że liczba partnerów często ulega zmianom i jest poszerzana. W przypadku oferty niektórych producentów, takich jak Amazfit mimo obecności modułu NFC w urządzeniach, wykonywanie płatności z jego pomocą jest zablokowane poza Chinami lub innym wybranym regionem.

Smartwatch z NFC do 1000 złotych – polecane modele

Jaki smartwatch do 1000 wybrać? Oto polecene modele z opcją NFC.

Samsung Galaxy Watch 4

Smartwatch z NFC do 1000 złotych, który przeznaczony jest dla bardziej wymagających użytkowników. Model odznacza się eleganckim designem, sprawdzającym się zarówno na siłowni, jak i na spotkaniu w biurze. Ma on dziesiątki trybów treningowych oraz zaawansowane funkcję biometryczne, pozwalające kontrolować stan zdrowia właściciela.

Garmin Vivoactive 4S

Sportowy zegarek dla aktywnych z NFC. Urządzenia ma ekran o przekątnej 1,2 cal i może pochwalić się wodoodpornością, zaawansowanymi czujnikami biometrycznymi, a także wbudowaną nawigacją GPS.

Garmin Venu

Smartwatch z NFC zaprojektowany z myślą o kobietach. Poza bardziej kompaktowymi wymiarami, przystosowanymi do mniejszych nadgarstków, wyposażony jest w szereg standardowych trybów sportowych oraz funkcji kontroli stanu organizmu (badanie tętna, nawodnienia, stresu, śledzenie cyklu menstruacyjnego).

Google Fitbit Versa 4

Sportowy zegarek z NFC, oferujący masę zaawansowanych trybów ćwiczeń oraz funkcji fitness, a także aplikacji śledzących zdrowy sen i poziom stresu. Urządzenie ma nawigację GPS, a także pojemną baterię z opcją szybkiego ładowania.

Samsung Galaxy Watch Active 2

Minimalistyczny i sportowy smartwatch z NFC, dostępny w kilku wariantach, różniących się kolorami oraz materiałem wykonania obudowy i paska. Zegarek ma ekran 1,2 cala oraz baterie pozwalającą na nieprzerwaną pracę przez ponad dwa dni. Na pokładzie zainstalowana jest nawigacja GPS, a także moduł LTE (w niektórych wersjach), pozwalający na łączenie się z internetem i korzystanie z telefonu, bez potrzeby parowania ze smartfonem.
Zdjęcie: Envato Elements