Data modyfikacji:

Jaki soundbar do muzyki wybrać?

Wbudowane fabrycznie głośniki będą wystarczające dla przeciętnego użytkownika telewizora. Jeśli jednak za jego pośrednictwem lubisz słuchać muzyki i zależy ci na jakości dźwięku, zainteresuj się nowoczesnym rozwiązaniem, jakim jest soundbar. Łatwy montaż, stylowy wygląd i niewygórowana cena – to tylko część zalet tego urządzenia. Dzięki niemu odtwarzany z telewizora dźwięk będzie przestronny i miły dla ucha, do listwy będziesz mógł również podłączyć smartfon, komputer lub tablet. Jaki soundbar do muzyki wybrać, żeby czerpać jak najwięcej satysfakcji z jego użytkowania?

Co to jest soundbar?

Jak wybrać najlepszy soundbar? Ranking polecanych modeli zazwyczaj skupia się na modelach do oglądania filmów. jak jednak wybrać soundbar do muzyki? Charakterystyczna belka, montowana najczęściej pod, a czasami również nad telewizorem, to coraz częstszy widok w salonach. To właśnie soundbar, nazywany tańszą alternatywą kina domowego, urządzenie o wielu możliwościach. Może mieć formę pojedynczej listwy, zawierającej wewnątrz głośniki, lub zestawu, w skład którego wchodzi dodatkowo subwoofer, a niekiedy również dodatkowe głośniki, wzbogacające jeszcze wrażenia akustyczne.
Z charakterystycznej listwy możesz korzystać nie tylko do słuchania dźwięków płynących z telewizora – z powodzeniem wykorzystasz ją również do odtwarzania płyt z telefonu lub tabletu. Wykorzystanie soundbaru do muzyki zyskuje coraz więcej zwolenników, ponieważ oferuje on satysfakcjonującą jakość dźwięku, a jednocześnie nie wymaga ustawiania głośników, które zajmowałyby miejsce.

Soundbar do muzyki – dlaczego warto go kupić?

Dlaczego warto kupić soundbar do muzyki? Lista jego zalet jest długa, a wśród nich najważniejszą wydaje się wszechstronność – wykorzystasz go nie tylko do słuchania płyt czy łączenia się z platformami streamingowymi, ale również do poprawy jakości dźwięku z filmów.
Jakie jeszcze zalety mają soundbary? Oto najistotniejsze z nich:
  • są zdecydowanie tańsze od kina domowego, a oferują satysfakcjonującą jakość dźwięku;
  • montaż listwy jest bardzo prosty i nie wymaga żadnych skomplikowanych działań, poradzi sobie z nim każdy;
  • zajmują mało miejsca;
  • nadają kącikowi multimedialnemu stylowy, nowoczesny wygląd;
  • do łączności z telewizorem i innymi urządzeniami nie potrzebują kabli.
Przeczytaj, jaki soundbar do 3000 wybrać. A jeśli dysponujesz mniejszym budżetem, podpowiadamy także, jaki soundbar do 1500 będzie dobrym wyborem

Jaki powinien być dobry soundbar do muzyki?

Wybór dobrego soundbaru do słuchania muzyki nie jest prosty, szczególnie jeśli masz na niego ograniczony budżet. Znalezienie idealnego modelu gwarantuje jednak dużą satysfakcję z użytkowania tego przydatnego sprzętu. Parametry, które wpływają na komfort użytkowania soundbaru do muzyki, pokrótce opisujemy poniżej.

Łączność bezprzewodowa

Nie ulega wątpliwości, że połączenie za pomocą kabla oferuje największą stabilność i przesył danych bez najmniejszych zakłóceń. Jeżeli jednak zamierzasz używać soundbaru do słuchania muzyki nie tylko z telewizora, ale również z innych urządzeń, konieczny jest zakup urządzenia oferującego łączność Bluetooth lub Wi-Fi.

Liczba kanałów

Ten parametr ma szczególne znaczenie, ponieważ określa liczbę głośników, które wchodzą w skład zestawu, w tym również subwoofer. Jeżeli zależy ci na przestrzennym brzmieniu, które robi wrażenie, wybierz dobry soundbar do muzyki wyposażony w jak największą liczbę kanałów. Od obecności subwoofera zależy jakość basów. Liczbę kanałów określa się ciągiem cyfr, z których pierwsza oznacza liczbę głównych głośników, druga – obecność subwoofera lub jego brak, natomiast trzecia – głośniki skierowane ku górze.

Pasmo przenoszenia

Im większy zakres pasma przenoszenia, tym lepsza jakość dźwięku, zatem do odtwarzania muzyki wybieraj listwę oferującą jak najszerszy zakres.

Dodatkowe gniazda

Dobry soundbar do muzyki może być wyposażony w gniazda, które pozwalają na podłączenie na przykład odtwarzacza MP3 lub słuchawek.

Moc urządzenia

Wydawałoby się, że im większa moc urządzenia, tym lepiej, tak jak w wielu innych sprzętach. W przypadku soundbaru przeznaczonego do słuchania muzyki nie wpływa ona na jakość dźwięku, a jedynie na maksymalną głośność, która i tak powinna być ograniczana z uwagi na ryzyko uszkodzenia słuchu.

Dodatkowe funkcje

Przy zakupie zwróć uwagę na wszystkie dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć zadowolenie z urządzenia. Jedną z nich jest możliwość regulacji tonów niskich i wysokich oraz odtwarzanie dźwięku surround.

Design

Może się wydawać, że wygląd listwy ma drugorzędne znaczenie, jednak we współczesnych wnętrzach, pełnych rozmaitego sprzętu, warto dbać o ich spójność. Dzięki temu salon wiele zyska, a ty będziesz mógł cieszyć się ciekawie urządzonym wnętrzem. Producenci oferują najczęściej soundbary w kolorach charakterystycznych dla tego typu sprzętów: szarym, srebrnym, czarnym i białym.

Jaki soundbar do muzyki wybrać?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, kupując soundbar do muzyki. Podejmując ostateczną decyzję, w pierwszej kolejności zadbaj o to, by móc odtwarzać piosenki z różnych nośników i w różnych formatach, żeby zapewnić sobie maksymalną użyteczność urządzenia. Następnie skup się na jakości dźwięku.
Zauważ, że ani moc urządzenia, ani nawet liczba kanałów nie muszą wpływać na jakość dźwięku. Posiadający więcej głośników soundbar do muzyki będzie natomiast emitował brzmienie bardziej przestrzenne, co przekłada się na przyjemność odbioru. Duże znaczenie ma obecność subwoofera, który wzmacnia basy i sprawia, że dźwięk jest głębszy i bardziej realistyczny, dlatego wybieraj urządzenia, które go posiadają. Może on zostać wbudowany w listwę lub być osobnym urządzeniem połączonym z soundbarem za pomocą Bluetooth.
Czy można wykorzystać soundbar do odtwarzania muzyki z radia? Tak, ale obecnie jest to po prostu wygodne radio internetowe. Modele z wbudowanym tunerem radiowym (FM) są coraz trudniej dostępne i wydają się powoli odchodzić w zapomnienie.
Zdjęcie: archideaphoto / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym