Data modyfikacji:

Spawanie plastiku: jak spawać plastik?

Spawanie to popularny i często wykorzystywany sposób na łączenie ze sobą materiałów lub naprawy uszkodzonej powierzchni. Słysząc o spawaniu, większość osób ma na myśli spawanie metali, jednak popularnym rozwiązaniem jest także spawanie tworzyw sztucznych, czyli na przykład plastiku.

spawanie plastiku
Spawanie plastiku odbywa się na podobnych warunkach co spawanie metalu – także niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego sprzętu, dobrze dobranego spoiwa oraz wysokiej temperatury. Efekt spawania tworzyw sztucznych jest podobny do tego, jaki można uzyskać w przypadku spawania metalu, ponieważ zespawane elementy plastiku są ze sobą złączone poprzez utwardzone spoiwo.

Spawanie plastików – na czym polega?

Nie jest tajemnicą, że plastik jest materiałem zaliczanym do tworzyw termoplastycznych. Tworzywa termoplastyczne mogą zmieniać konsystencję pod wpływem określonej temperatury, co pozwala na niemal dowolną zmianę ich kształtu i swobodne modelowanie. Spawanie plastiku polega na podgrzewaniu go do określonej temperatury, która sprawia, że tworzywo zaczyna się topić.

Chcąc zespawać ze sobą dwie osobne krawędzie, wystarczy odpowiednio podgrzać obie powierzchnie do tego stopnia, aby stały się one plastyczne, a następnie umieścić między nimi spoiwo, które służy jako łącznik.

Spoiwo jest najważniejszym elementem podczas całego procesu, ponieważ w trakcie spawania dochodzi do wymieszania cząsteczek spawanych materiałów z cząsteczkami spoiwa. Spoiwo powinno być dobrane zawsze zgodnie z wymaganiami dotyczącymi spawanego tworzywa sztucznego, ponieważ tylko wówczas cały proces może przebiec pomyślnie.

Zobacz nasz ranking spawarek MIG MAG

Plastik – w jakiej temperaturze się topi?

Plastik, czyli tworzywo sztuczne termoplastyczne, jak każdy materiał tego typu posiada swoją określoną temperaturę, w której zaczyna się topić. Topnienie spowodowane oddziaływaniem wysokiej temperatury sprawia, że plastik zmienia swoją strukturę ze stałej w półpłynną.

Każdy rodzaj plastiku ma określoną temperaturę topnienia, która może się różnić, jednak przyjmuje się, że zazwyczaj takie tworzywa sztuczne zaczynają się topić w temperaturze od 100 do 400 stopni Celsjusza. Tworzywa sztuczne, określane jako termoplastyczne, które ze względu na swoje właściwości najczęściej są spawane, to:

  • polietylen (PE),
  • polistyren (PS),
  • polipropylen (PP),
  • poliamid (PA),
  • poliwęglan (PC),
  • polichlorek winylu (PCV),
  • politereftalan etylenu (PFTE),
  • polimetakrylan metylu (PMMA),
  • akrylonitryl-butadien-styren (ABS).

Jak spawać plastik? Odpowiednie spoiwo do tworzyw sztucznych

Spoiwo, czyli jeden z najważniejszych elementów podczas spawania, należy dobierać zawsze zgodnie z rodzajem spawanego tworzywa sztucznego. Na rynku znaleźć można różne spoiwa, wśród których najczęściej wykorzystywane są:

  • spoiwa PP,
  • spoiwa PE,
  • spoiwa PCV.

Aby spawanie plastiku przebiegło pomyślnie, niezbędne jest przeprowadzenie tego procesu w odpowiednich warunkach. Należy pamiętać, że zarówno spawane powierzchnie, jak i spoiwo, muszą być odpowiednio rozgrzane, dlatego warto wiedzieć, w jakich temperaturach topi się wybrane tworzywo:

  • polietylen topi się w temperaturze od 270 do 300 stopni Celsjusza,
  • polipropylen oraz poliwęglan topią się w około 300–350 stopniach Celsjusza,
  • poliamid potrzebuje aż 400 stopni Celsjusza, by zacząć się topić,
  • PCV, czyli polichlorek winylu, topi się w 140 stopniach Celsjusza,
  • polimetakrylan metylu, aby się topić, musi być podgrzany do około 165 stopni Celsjusza,
  • PFETE (politereftalan etylenu) topi się po podgrzaniu do 325 stopni Celsjusza.

Spawanie tworzyw sztucznych – o czym należy pamiętać?

Aby proces spawania przebiegł prawidłowo, a uzyskany efekt był zadowalający, należy podczas spawania przestrzegać kilku ważnych zasad:

  • Przygotować powierzchnię do spawania – idealny spaw można uzyskać tylko na odpowiednio przygotowanej powierzchni, dlatego przed rozpoczęciem spawania należy oczyścić ją z zanieczyszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie narzędzi do szlifowania lub specjalnych preparatów do oczyszczania tworzyw sztucznych.
  • Dobre spoiwo – spoiwo powinno być dobrane jak najlepiej do spawanych powierzchni, ponieważ ma to duży wpływ na jakość i trwałość uzyskanego spawu.
  • Optymalna temperatura – aby spawane powierzchnie dobrze się ze sobą połączyły, niezbędne jest podgrzanie ich do odpowiednio wysokiej temperatury. Należy pamiętać, że każdy rodzaj plastiku cechuje się innym zakresem temperatury, która sprawia, że zaczyna się topić. Przed rozpoczęciem spawania należy sprawdzić, jaka temperatura jest najlepsza dla spawanej powierzchni.

Spawanie plastiku – jakie narzędzia?

Podczas spawania niewielkich elementów w warunkach domowych można z powodzeniem wykorzystać dostępne na rynku spawarki, które działają poprzez zasilanie elektryczne lub gazowe. Elektryczne spawarki najczęściej zasilane są z sieci lub z wbudowanego akumulatora. Oprócz spawarki, do spawania niezbędne będą także inne narzędzia, takie jak dysze oraz spoiwo. Dysze w większości przypadków dołączone są do spawarki. Dysze do spawania plastiku dostać można w wielu różnych rozmiarach dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jakie elektrody do spawania domowego wybrać? W zestawie ze spawarką do plastiku często zawierają się także plastikowe elektrody do spawania. Takie paski wykonane są z wielu różnych tworzyw, które są dopasowane do rodzaju spawanego plastiku. Takie plastikowe elektrody dostać można w wielu kolorach oraz o różnych średnicach.

Zestaw do spawania plastiku

Obecnie w sklepach znaleźć można różne modele spawarek do plastiku. Dużą popularnością cieszy się model Kraft&Dele, który posiada 4 dysze. To urządzenie zasilane jest za pomocą sieci elektrycznej, co znacznie ułatwia pracę. Do takiej spawarki warto dokupić zestaw spoiw, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu spawania plastiku.

Zdjęcie: stockcentral/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!