Data modyfikacji:

Ranking spawarek MIG MAG

Spawarka MIG MAG, zwana także migomatem, to urządzenie stosowane zarówno w profesjonalnym spawalnictwie, jak i w amatorskich warsztatach. Wiele osób poszukujących sprzętów tego typu nie wie, jaka spawarka jest najlepsza. Dlatego stworzyliśmy ranking spawarek MIG MAT, który ułatwi dokonanie najlepszego wyboru

spawarka mig mag

Czym jest spawarka MIG MAG?

Spawarka MIG MAG, zwana też migomatem, umożliwia spawanie w osłonie gazów poprzez wytworzenie łuku elektrycznego między spawanym materiałem a topliwą elektrodą spawalniczą, zapobiegając powstawaniu błędów w miejscu łączenia. W zależności od tego, jaki gaz osłonowy zostanie zastosowany, mówi się o spawaniu metodą MIG lub MAG.

Spawanie MIG przebiega z wykorzystaniem gazu, który jest obojętny chemicznie, np. helu. Z kolei spawanie MAG przeprowadzane jest w osłonie gazu chemicznie aktywnego, np. dwutlenku węgla.

Przeczytaj również, jaka spawarka inwertorowa jest najlepsza

Ranking spawarek MIG MAG

Zalety i wady spawania metodą MIG MAG

Łączenie metali przy pomocy spawarki MIG MAG należy do najpopularniejszych rodzajów spawania. Przemawiają za tym następujące czynniki:

  • oszczędność czasu – nie ma konieczności częstej zmiany elektrod ani czyszczenia powstałego w wyniku spawania żużlu, 
  • niski koszt – migomaty są stosunkowo tanimi spawarkami; w dodatku materiały spawalnicze w tym przypadku również nie są kosztowne, 
  • stosunkowo krótki czas treningu niezbędnego, by uzyskiwać spoiny dobrej jakości, 
  • uniwersalność – w procesie spawania migomatem łączone mogą być różne rodzaje metali i ich stopów, a także materiały o dowolnych grubościach.

Oczywiście każde rozwiązanie ma wady. Minusem spawarek MIG MAG jest konieczność oczyszczenia spawanego materiału (co bywa czasochłonne) i duża waga butli z gazem osłonowym. W dodatku metoda ta nie nadaje się do spawania na zewnątrz; gaz osłonowy może być łatwo wydmuchiwany przez wiatr, co obniża jakość spoiny.

Jaką spawarkę MIG MAG kupić?

Aby wybrać najlepszą dla siebie spawarkę MIG MAG, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Pojedyncze urządzenie nie może być wykorzystywane do pracy wielozadaniowej, dlatego należy starannie przeanalizować różne aspekty pracy ze spawarką i przyjrzeć się poniższym kryteriom.

Cena

Cena spawarki zależy przede wszystkim od jej jakości. O ile osoby początkujące, które dopiero stawiają pierwsze kroki w spawaniu, mogą zdecydować się na sprzęt w cenie 1000-1500 zł, tak bardziej wymagające projekty wymagają sprzętu, którego cena wynosi minimum 4000 zł.

Warto też pamiętać, że w przypadku spawania aluminium konieczny będzie zakup pistoletu do szpul, co wiąże się z wydatkiem rzędu 600-900 zł.

Gniazda zasilające 110 V/220 V

Migomaty pracują na zasilaniu 110 V lub 220 V. O ile gniazda 110 V są dość powszechne, tak decydując się na spawarkę z wlotem 220 V, trzeba liczyć się z koniecznością zainstalowania gniazda 220 V.

Gwarancja

Zawsze należy kupować sprzęt z gwarancją. Im jest ona dłuższa, tym lepiej – świadczy to o wysokiej jakości produktu.

Zastosowanie

Ostateczny wybór spawarki MIG MAG zależy od tego, do jakich prac ma służyć. W przypadku projektów o dużej wytrzymałości należy używać spawarek o dużej mocy, które wytwarzają dostateczną ilość energii, by połączyć grube arkusze materiału. Z kolei w przypadku mało wymagających zadań lub sporadycznego korzystania ze spawarki lepiej zainwestować w sprzęt o niższej mocy.

Zabezpieczenia

Przed zakupem spawarki należy się upewnić, czy jest ona wyposażona w zabezpieczenia przed przeciążeniem lub przegrzaniem. Dzięki temu będzie bezawaryjnie służyć przez długi czas.

Waga

O ile prace nie będą wykonywane wyłącznie na dedykowanym stole, bardzo ważne jest wybranie spawarki, która nie będzie zbyt ciężka. Lepiej nie decydować się wówczas na modele o wadze 40-70 kg. Ich przenoszenie może być niebezpieczne dla zdrowia; w dodatku wprowadza znaczne ograniczenia w kwestii miejsca do pracy.

W sytuacji, w której może być konieczne częste przenoszenie spawarki, lepiej wybrać model o wadze 10 kg lub mniej. Dodatkowo przenośne migomaty wyposażone są w uchwyt i futerał ułatwiający przemieszczanie urządzenia.

Ustawienia temperatury oraz prędkości

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie spawarki, która posiada regulowane ustawienia temperatury oraz prędkości. W połączeniu z systemem wentylacyjnym zapobiega to przegrzewaniu się urządzenia.

Gaz osłonowy do spawarki MIG MAG

Istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie spawarki MIG MAG, jest gaz osłonowy. Pełni ważną rolę w produkcji czystych spawów i zapobiega konieczności wymieniania elektrody.

Gaz osłonowy pełni rolę osłony dla stopionej spoiny, chroniąc metal przed działaniem zawartego w powietrzu azotu, tlenu i wodoru, które mogą powodować powstawanie dużych odprysków.

Efektywność gazu osłonowego ma duże znaczenie dla jakości uzyskanej spoiny. Ostateczny wybór gazu zależy przede wszystkim od rodzaju spawanego materiału, oczekiwanych właściwości spoiny oraz oczywiście budżetu.

Do najpopularniejszych gazów osłonowych należą:

  • dwutlenek węgla – jedyny gaz, który może być stosowany samodzielnie, bez domieszek; jest tani i dobrze sprawdza się przy spawaniu grubszych materiałów. Wytwarzany łuk jest jednak mniej stabilny i wytwarza więcej rozprysków, 
  • tlen – tworzy spoiny bardzo wysokiej jakości; utlenia jednak materiał podstawowy, co jest szczególnie niekorzystne w przypadku takich metali jak aluminium, 
  • hel – doskonały gaz osłonowy, który świetnie się sprawdza przy grubych materiałach. Jest jednak stosunkowo drogi,
  • argon – tworzy dobre spoiny; zazwyczaj stosowany jest w połączeniu z innymi rodzajami gazu spawalniczego.

Jak widać, zakup odpowiedniej spawarki MIG MAG wymaga przeanalizowania szeregu kwestii. Aby ułatwić dokonanie wyboru, stworzyliśmy ranking na podstawie omówionych parametrów oraz opinii użytkowników migomatów wiodących marek.

Autorka: Katarzyna Łukaszewska