Data publikacji:

Jakie spodnie w góry damskie wybrać? 

Wyprawa w góry to jedno z najwspanialszych doznań dla osób kochających aktywność na świeżym powietrzu. Nigdzie indziej nie można doświadczyć takich widoków oraz poczucia wolności i łączności z naturą. Żeby jednak móc cieszyć się trekkingiem, konieczny jest odpowiedni ubiór, dostosowany do pogody. Panie, wybierające się w góry, z pewnością docenią profesjonalną odzież, która zapewni komfort cieplny i swobodę ruchu. Jednym z ważniejszych elementów stroju są spodnie. Jak wybrać idealne spodnie w góry damskie?

spodnie w góry damskie

Spodnie mają znaczenie

Czasami nie docenia się tego, jak ważne są dobrze dobrane spodnie w czasie długich wędrówek. W czasie przygotowań największą wagę przykłada się do kurtki oraz butów. Owszem, w dużej mierze to od tych właśnie elementów stroju zależy, czy poradzimy sobie z pogodą w górach, która bywa bardzo zmienna. Jednak spodnie w góry damskie również są istotne. Żeby sobie to uświadomić, wystarczy wyobrazić sobie potężną ulewę, w czasie której zwykłe spodnie namokną. Z nimi na nogach wyprawa stanie się męczarnią, a nie przyjemnością. Również mocny wiatr, z jakim spotkamy się zapewne w górach, nie będzie przyjemnym doświadczeniem w dżinsach lub spodniach dresowych. Dlatego właśnie zakup damskich spodni w góry będzie strzałem w dziesiątkę i każda kobieta już na szlaku z pewnością szybko przekona się, że była to najlepsza decyzja.

Czym kierować się, wybierając spodnie damskie w góry?

Profesjonalne spodnie do chodzenia po górach damskie są zaprojektowane tak, żeby najlepiej dopasowywać się do budowy anatomicznej kobiety. Dlatego, jeśli ktoś miałby pomysł, żeby kupować odzież uniwersalną, z pewnością popełniłby błąd.

Dokonując wyboru, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jaka pora roku będzie w czasie naszego trekkingu. Zupełnie inaczej sprawdzą się spodnie ocieplane damskie w góry, a inaczej softshellowe. Mają one inne zadania, do ich wykonania stosuje się zatem inne technologie i materiały. Po dokonaniu wyboru rodzaju spodni w góry damskich, można przystąpić do bardziej szczegółowych rozważań.
Oprócz materiału, istotny jest również krój. Większość profesjonalnych firm produkujących odzież sportową i outdoorową może poszczycić się dobrym dopasowaniem do damskiej sylwetki. Jest to bardzo istotne. Kiedy jesteśmy cały czas w ruchu, każdy szczegół ma znaczenie. Ważna jest maksymalna swoboda ruchów, dlatego warto zwracać uwagę na zapewniania producentów o możliwości rozciągania materiału w czterech kierunkach.


Przeczytaj także: Co zabrać w góry zimą? Sprawdź, czy masz to w swoim zestawie


Kolor spodni w góry damskich jest właściwie kwestią gustu, jednak jeśli w czasie wypraw planujemy także przebywanie na pozamiejskich trasach, po których poruszają się samochody, warto zwrócić uwagę na elementy odblaskowe, które zwiększą bezpieczeństwo.

Dla wielu osób bardzo ważną kwestią są również kieszenie. Warto kupić spodnie, w których przynajmniej część kieszeni będzie zapinana na zamek. Tak zwana bezpieczna kieszeń może ocalić ważne dla nas rzeczy na szlaku. Przemierzając duże odległości, łatwo nie zauważyć wypadających z otwartej kieszeni drobnych przedmiotów. 

Spodnie w góry damskie na wiosnę i jesień

Czas, kiedy temperatura jest umiarkowana, jest w górach jednym z najprzyjemniejszych. Jednak spodnie, które powinniśmy wtedy wybrać, muszą dawać sobie radę w bardzo zmiennych warunkach. Rano może być bardzo zimno, podczas gdy w ciągu dnia gorąco. Może również pojawić się nagły deszcz. Z takimi wyzwaniami powinien sobie dobrze poradzić softshell, który zapewnia dobry komfort cieplny, oddychalność i swobodę ruchów, jest również odporny na niewielkie opady.

Ciekawym pomysłem jest także zaopatrzenie się w spodnie w góry damskie wodoszczelne, które można nałożyć szybko na siebie w czasie nagłej ulewy. Powinny zajmować mało miejsca, ponieważ przydadzą się wyłącznie w czasie dużych opadów. Zdecydowanie nie sprawdzą się podczas dłuższej wędrówki, ponieważ nie oddychają i zwykle są dość sztywne.

Spodnie zimowe damskie w góry

Ciepłe spodnie damskie w góry wydają się największym wyzwaniem, ponieważ zimą w górach możemy spotkać się z ekstremalnymi temperaturami, bardzo zimnym wiatrem, a także śniegiem, który mógłby przemoczyć nieodpowiednio dobraną odzież. Dlatego planując wyprawę podczas minusowych temperatur, niezbędny będzie zakup profesjonalnych spodni damskich w góry. Zima to czas, kiedy nie można pozwolić sobie na najmniejszy błąd w kwestii doboru odzieży.

Spodnie zimowe w góry damskie powinny być ciepłe, ale nie oznacza to, że mają to być typowe narciarskie spodnie ocieplane damskie w góry. W czasie trekkingu pod wpływem wysiłku ciało mocno się nagrzewa, dlatego tego typu spodnie mogą szybko stać się nieprzyjemne. Materiałem, który sprawdzi się najlepiej podczas poruszania się po mniej wymagających szlakach, jest grubszy softshell, pod który w razie potrzeby zakłada się bieliznę termiczną. Taki zestaw zapewnia swobodę ruchów i idealny komfort cieplny.

Wybierając się na trekking w bardziej ekstremalnych warunkach i w wyższe partie gór, trzeba będzie dobrać spodnie charakteryzujące się wysoką wodoodpornością. Wędrówka w przemoczonych spodniach przy minusowych temperaturach jest niemal niemożliwa. Dodatkowo niezbędne będą również stuptuty, czyli specjalne ochraniacze przeciwśnieżne na buty.

Krótkie spodenki damskie w góry - dobry pomysł?

Pozostaje pytanie, jak ubrać się na trekking latem. Wiele zależy od tego, jakiego typu góry są naszym celem. Jeśli są to wysokie partie, można spodziewać się stosunkowo niskich temperatur i sprawdzą się wtedy najlepiej stosunkowo cienkie, długie spodnie. Najbardziej uniwersalne będą spodenki w góry damskie z doczepianymi nogawkami, które pozwolą na dobranie długości w zależności od aktualnych warunków pogodowych i celu wyprawy.

Autorka: Nina Nadybska