Data modyfikacji:

Jak wykonać czyszczenie fug? Jaki środek do czyszczenia fug wybrać?

Ceramiczne płytki podłogowe i ścienne są standardowym wystrojem większości kuchni i łazienek. Niestety, wraz z upływem czasu, fugi może wypełniać brud i pleśń, szczególnie w miejscach intensywnie użytkowanych, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Jak przywrócić płytkom dawny wygląd i usunąć brud? Jaki środek do czyszczenia fug wybrać?

czyszczenie fug
Łazienka i kuchnia są tymi częściami naszych domów, w których staramy się utrzymać szczególną czystość i higienę w trosce o nasze zdrowie. Szczeliny i zakamarki pełne brudu oraz wilgoć i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi pleśni, grzybów i innych mikroorganizmów. Miejscami, które trudno doprowadzić do czystości, są fugi między płytkami ceramicznymi.

Jak i czym czyścić fugi?

Producenci proponują różnego rodzaju preparaty do czyszczenia fug w postaci koncentratów lub gotowych do użycia płynów i sprayów. Zanim zdecydujemy się kupić środek do czyszczenia fug, można wypróbować domowe sposoby.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

Sposobem stosowanym przez nasze babcie jest soda oczyszczona lub ocet. Po naniesieniu szmatką na fugi trzeba odczekać kilka minut, a następnie dokładnie zmyć ciepłą wodą. Ocet rozpuszcza i usuwa kamienny nalot, a soda oczyszczona uwalnia fugi od tłustych zanieczyszczeń. Polecane w niektórych domowych poradnikach łączenie octu (kwas octowy) i sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu) jest reakcją zobojętniania, w związku z czym usuwanie zanieczyszczeń ma burzliwy przebieg i jest efektowne (wydziela się dwutlenek węgla, który odrywa od fug cząstki brudu). Zarówno soda oczyszczona, jak i ocet mają działanie dezynfekujące. Podobnie mogą też działać takie środki jak proszek do pieczenia, pasta do zębów czy sok z cytryny. Domowy środek do czyszczenia fug można również przyrządzić, mieszając Domestos z wodą w proporcji 1:1. Po naniesieniu na fugi (np. starą szczoteczką do zębów) trzeba go pozostawić na kilkanaście minut i dokładnie zmyć.

Ostrożnie z szorowaniem

Do czyszczenia fug można użyć parownicy lub ręcznej myjki parowej. Wysoka temperatura i ciśnienie pary wodnej mogą skutecznie usuwać drobne zanieczyszczenia, więc jest to dobry sposób na regularne porządki w kuchni i w łazience oraz utrzymanie płytek w czystości. Do mechanicznego czyszczenia fug używamy szmatek i różnego rodzaju szczotek, ale przy ich stosowaniu trzeba uważać, bo ostre i szorstkie włosie może zarysować płytki lub uszkodzić i wykruszyć fugę.

Środki do czyszczenia fug

Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków do czyszczenia fug. Możemy wybrać płyn do mycia fug ze spryskiwaczem, zwykły płyn do czyszczenia fug albo preparat do czyszczenia fug w formie skoncentrowanej, który trzeba rozcieńczyć przed użyciem. Przed zakupem warto sprawdzić jego skład i przeznaczenie. Środek do czyszczenia fug może zawierać substancje ułatwiające usuwanie zanieczyszczeń, odtłuszczające, wybielające, grzybobójcze, bakteriobójcze, zabezpieczające przed promieniami UV itd. Są środki do stosowania wewnątrz pomieszczeń i takie, którymi czyści się spoiny między płytkami ceramicznymi na zewnątrz, czyli na tarasie lub balkonie.

Zanim zastosujesz środek do czyszczenia fug — kilka prostych rad

    1. Sprawdź, czy wybrany środek jest odpowiedni do czyszczenia danej fugi.
    2. Wstępnie oczyść i odtłuść powierzchnie fug przed aplikacją środka.
    3. Stosuj się dokładnie do zaleceń producenta.
    4. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo — używaj rękawic ochronnych, chroń swoje oczy i skórę przed zachlapaniem i nie wdychaj oparów.
    5. Sprawdź, czy środek do czyszczenia zawiera składniki, które mogą powodować przebarwienia płytek, korodować metal lub reagować z silikonem sanitarnym.
    6. Jeśli to możliwe, ogranicz stosowanie środka do samych fug lub zabezpiecz ich sąsiedztwo taśmą.

Kiedy środek do czyszczenia fug nie wystarcza

Przyczyną miejscowego żółknięcia lub brązowienia fug może być żelazista woda w instalacji wodociągowej. W takiej sytuacji najlepsze środki czyszczące do fug mogą okazać się niewystarczające. Pozostaje ich wybielenie lub pomalowanie. Środki do malowania i wybielania fug często mają postać ułatwiającą ich nanoszenie lub wyposażone są w aplikatory dostosowane do szerokości fugi. Przy stosowaniu wybielaczy trzeba zachować podobne środki ostrożności i uważać, żeby preparat nie zanieczyścił płytek. W sytuacji, kiedy w fugach są ubytki lub spoiny się kruszą, konieczne będzie usunięcie starych fug i wykonanie spoin od nowa.

Zarówno nowe, jak i odnowione czyszczeniem fugi warto zaimpregnować. Impregnat poprawia trwałość fug i utrudnia gromadzenie się zanieczyszczeń.

Autor: Lech Wójcik