Data publikacji:

Stół w salonie, czyli pomysł na salon i jadalnię w jednym

Obecnie rzadko można spotkać wydzielony specjalny pokój, w którym spożywa się posiłki. Odkąd popularniejsze stały się otwarte mieszkania, w których stawia się na jak największą przestrzeń, stół coraz częściej znajduje się w salonie, gdzie zgrabnie można połączyć sferę jadalną z wypoczynkową. W przypadku małych mieszkań wymaga to niekiedy prawdziwej gimnastyki, ale efekt jest zazwyczaj bardzo satysfakcjonujący. Jak ustawić stół w salonie, żeby cieszyć się maksymalnym komfortem?

stół

Dlaczego warto postawić stół w salonie?

Stół może być w domu miejscem o wyjątkowym znaczeniu. W porze posiłków zbierają się wokół niego wszyscy domownicy, w czasie świąt i urodzin mogą przy nim zasiąść goście, a w ciągu dnia można go również wykorzystać do pracy i zabawy. Nie zawsze jednak mamy miejsce na postawienie praktycznego stołu do małej kuchni. Postawienie tego mebla w salonie zachęca do wspólnego spędzania czasu. Szczególnie jeśli z pokojem tym połączona jest również kuchnia. Stół w salonie sprawdza się również w trakcie wizyty gości, część z nich może kończyć posiłek, podczas gdy reszta spokojnie zajmuje się rozmową na sofie.

Jak wybrać stół i krzesła do salonu?

Wybierając stół do salonu, trzeba wciąż pod uwagę kilka podstawowych kwestii:

  • Styl. Zupełnie inaczej będą prezentowały się nowoczesne stoły do salonu, inaczej zaś klasyczne meble. Warto dobrze przemyśleć, które z nich lepiej będą komponowały się z wystrojem wnętrza.
  • Rozmiar. Znaczenie ma nie tylko fakt, czy wybrany stół z krzesłami zmieszczą się w pokoju, trzeba zapewnić również swobodny dostęp do wszystkich miejsc. Każdy z domowników musi mieć przestrzeń na swój talerz, a na środku stołu powinno pozostać wolne miejsce na potrawy, napoje i inne niezbędne rzeczy.
  • Możliwość rozkładania. Niezwykle wygodne są rozkładane stoły, które są bardzo uniwersalne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach konieczne jest miejsce na przechowywanie dodatkowych blatów.
  • Kształt. Okrągły, prostokątny, kwadratowy – stół w salonie może mieć bardzo różne kształty. Każdy z nich sprawdzi się w nieco innym pomieszczeniu.
  • Materiał. Można zdecydować się na stół szklany, drewniany, metalowy, wszystko zależy od tego, co najbardziej pasuje do wnętrza. Stawiając stół w salonie, musimy wziąć pod uwagę, czy będzie pasował do reszty mebli, żeby nie tworzyć niepotrzebnego chaosu.

Co ważne, powinniśmy kierować się własnymi upodobaniami i potrzebami. Modne stoły do salonu nie muszą być właśnie tymi, które sprawdzą się najlepiej w naszym mieszkaniu. Warto poświęcić czas na poszukiwania idealnego zestawu, który będzie służył wiele lat.

Wybierając krzesła, dobrze jest skupić się przede wszystkim na ich wygodzie, ale również na aspektach praktycznych. Powinny być dopasowane do wysokości stołu, komfortowe, ale też łatwe w czyszczeniu, szczególnie jeśli dom zamieszkują również dzieci. Na krzesłach można ułożyć wygodne poduszki, które można wymieniać w zależności od aktualnego pomysłu na wystrój.

Gdzie ustawić stół w salonie?

Miejsce, które wybierzemy na kącik jadalny, może wyglądać w bardzo różny sposób. Warto przejrzeć wiele zdjęć prezentujących różne pomysły na ustawienie stołu w salonie. Aranżacje mogą podpowiedzieć ciekawe pomysły i uzmysłowić, co naprawdę się nam podoba. Ważne, by wziąć pod uwagę zarówno wygodę korzystania z mebli, jak i ogólny wygląd pomieszczenia.

Zobacz także, jak zaaranżować szafę do salonu

Najlepszym pomysłem jest zazwyczaj dość wyraźne wydzielenie stref w pokoju, można to zrobić w różny sposób. Jeśli stół stoi w salonie z aneksem kuchennym, postawienie go między kuchnią a resztą pokoju stworzy idealne warunki do spożywania posiłków, a jednocześnie zapewni dużo miejsca na strefę wypoczynkową w dalszej części salonu.

Dobrym pomysłem jest także postawienie stołu pod oknem lub w kącie pokoju. Wiele zależy od układu pomieszczenia, ale także od naszego stylu życia.

Jeśli stół w salonie ma być centrum życia rodzinnego, a do tego często służy do przyjmowania przy nim gości, warto, by stał w dobrze oświetlonym, a nawet wyraźnie rzucającym się w oczy miejscu. Jeśli natomiast rodzina zbiera się przy nim okazjonalnie, może być ustawiony gdzieś na uboczu, a centrum stanowić może szeroka, wygodna kanapa i stolik kawowy.

Ważne jest odpowiednie oświetlenie w salonie, które trzeba uwzględnić na etapie projektowania mieszkania. Stół w salonie można ustawić w pobliżu okna lub zawiesić nad nim lampę. W małym pokoju warto zrezygnować z lamp stojących, by dodatkowo nie zajmować przestrzeni.

Stół do małego salonu

W przypadku dużego mieszkania problem ustawienia wszystkich mebli tak, by czuć się komfortowo, zwykle nie stanowi wielkiego wyzwania. Projektowanie wnętrz zawsze jest wymagającym zadaniem, jednak duża przestrzeń stwarza wiele możliwości. Jeśli natomiast do dyspozycji mamy pokój niewielkich rozmiarów, dobranie do niego mebli jest dużo bardziej wymagające.

Jak ustawić stół w małym salonie? Przede wszystkim trzeba wybrać dobry kształt i niewielki rozmiar, a później znaleźć najlepsze miejsce, w którym mógłby stać, nie przeszkadzając w codziennych czynnościach. Mały stół do salonu może być okrągły. Kształt pozbawiony kantów pozwala na łatwiejsze ustawienie wszystkich mebli, a dodatkowo nadaje pomieszczeniu lekkości, co można jeszcze podkreślić jego jasną barwą.

Jak ustawić stół w małym salonie?

W małym pokoju kluczowe jest dobre rozplanowanie przestrzeni. Jeśli zależy nam na ustawieniu stołu w małym salonie, a do tego chcemy umieścić tam sofę, stolik RTV i regał na drobiazgi, w czasie projektowania nie ma miejsca na błędy. Stosunkowo łatwo jest ustawić okrągły stół w salonie. Aranżacje mogą być bardzo różne, warto jednak zawsze pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów od ścian, żeby móc komfortowo korzystać z mebli, nawet kosztem wielkości samego stołu.

Autorka: Nina Nadybska