Data publikacji:

Czy szafa w salonie to dobry pomysł? Jaką szafę do salonu wybrać?

W małym mieszkaniu nie zawsze wiemy, gdzie wstawić tak duże meble jak, np. szafa. Nie masz na nią miejsca w przedpokoju i nie dysponujesz oddzielnym pomieszczeniem na sypialnię? Wstaw ją do salonu. Szafa w salonie może wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Sprawdź, jak stworzyć taką aranżację i jednocześnie nie zagracić przestrzeni pokoju dziennego. Zapraszamy do lektury!

szafa w salonie

Szafa w salonie – zalety takiego rozwiązania 

Szafa w sypialni nikogo nie dziwi. Co jednak jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca na nasze rzeczy, a w przedpokoju nie ma wystarczającej przestrzeni? Szafa w salonie to czasem konieczność. Warto jednak wspomnieć, że takie rozwiązanie może mieć wiele zalet. Jakich? Poniżej te najważniejsze.

Dużo miejsca do przechowywania

Szafa jest nieoceniona, jeśli chodzi o powierzchnię do przechowywania. Nawet duże i pękate komody nie zapewnią takiej przestrzeni co wysoka pod sam sufit szafa. Jest to szczególnie przydatne w małych mieszkaniach – wówczas wystarczy wstawić tylko jedną dużą szafę, a zmieścicie w niej wszystko. To sprawi, że w innych pomieszczeniach będzie więcej miejsca, np. na większe łóżko w sypialni. 

Wszystko w jednym miejscu 

Ci, którzy uważają, że szafa w salonie to zły pomysł, prawdopodobnie nigdy nie mieszkali w mieszkaniach przechodzonych. W takich przestrzeniach, aby dojść do sypialni czy przedpokoju, nierzadko trzeba minąć inne pokoje, np. nastoletnich dzieci. Zdecydowanie nie sprzyja to prywatności.

Szafa w salonie rozwiązuje więc część problemów mieszkańców mieszkań przechodzonych. Wszystko jest pod ręką w jednym miejscu i w razie potrzeby nie trzeba przemierzać całego mieszkania, żeby np. wyjąć jedną bluzkę. 

Świetny schowek 

Nie masz w salonie miejsca na biurko i wykonujesz pracę przy stole do spożywania posiłków? Ukryj biurko w szafie. A może chcesz mieć kino domowe, ale nie chcesz, aby stało na zewnątrz? Schowaj je w szafie. Takich rozwiązań może być o wiele więcej – wystarczy tylko pomyśleć o tym, czego potrzebujesz. 

Jakie są wady szafy w salonie?

Salon z szafą niestety ma też swoje wady. Poniżej kilka z nich. 

Zajmuje dużo miejsca

Niezależnie od tego, czy postawisz szafę w salonie, przedpokoju czy sypialni, to taki mebel zajmie dużo miejsca. Niestety jest on konieczny, więc w małych mieszkaniach należy stworzyć bilans zysków i strat. Niektórzy mają mikroskopijne sypialnie, a nie chcą rezygnować z dużego wygodnego łóżka, a więc innego wyjścia nie ma. 

Może optycznie pomniejszać przestrzeń

Jeśli wybierzesz zły mebel, to twój salon może optycznie się zmniejszyć. Na szczęście istnieje kilka prostych trików aranżacyjnych, które sprawią, że unikniesz efektu przytłoczenia. 

Jaka szafa do salonu?

Jak umeblować salon? Zacznijmy od wymiarów szafy. Oczywiście te będą uzależnione od wielkości twojego salonu, ale najlepiej, aby wybrana szafa miała głębokość co najmniej 60 cm. W dodatku powinna być jak najwyższa – najlepiej pod sam sufit. Wówczas optymalnie wykorzystasz przestrzeń, w której i tak nic innego nie ustawisz. 

Wybierając szafę do salonu, często zastanawiamy się, jaki sposób otwierania mebla będzie najbardziej odpowiedni. Oczywiście najmniej miejsca zajmie szafa z drzwiami przesuwnymi. Jej wadą jest jednak to, że nie pozwala ona na nieograniczony dostęp do jej wnętrza. Ten problem rozwiązują szafy z klasycznie otwieranymi drzwiami.

Niestety te zajmują dużo miejsca i zazwyczaj najlepiej sprawdzają się w dużych salonach. W przeciwnym wypadku drzwi szafy będą obijać się o meble. Rozwiązaniem problemu jest zabudowa otwarta – ta z kolei nie będzie zbyt praktyczna. Zatem, co wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale najbardziej optymalne wydają się być drzwi przesuwne. 

Kupując szafę do salonu, zwróć też uwagę na lustra. Najlepiej, jeśli wybrany model będzie mieć lustrzane drzwi. Wówczas mebel optycznie powiększy przestrzeń salonu i tak jakby „zniknie” w całej aranżacji. Duże szafy z lustrami zamiast drzwi wydają się też o wiele lżejsze i nie przytłaczają nawet małych salonów. 

Zobacz także, jak zaaranżować lustro w sypialni

Dobrym wyborem będą też szafy narożne. Zajmują one mniej miejsca i wykorzystują przestrzeń, która podczas urządzania pokoju dziennego najczęściej jest pomijana. Niestety takie modele będą mieć nierzadko mniej przestrzeni do przechowywania niż szafy tradycyjne. 

Mały salon z szafą – gdzie ją ustawić?

Jeśli chcesz ustawić szafę w salonie, to musisz wykorzystać każdy, nawet najmniejszy kąt tej dziennej przestrzeni. Postaw zatem szafę w rogu lub zabuduj nią połowę ściany medialnej – ważne, aby wówczas zabudowa była do samego sufitu.

Sprawdzi się też szafa na całą ścianę w salonie. To rozwiązanie do nieco większych salonów, gdzie możemy sobie pozwolić na zarezerwowanie tak dużej przestrzeni wyłącznie pod zabudowę. Warto dodać, że podobne aranżacje najlepiej wyglądają wtedy, jeśli są wykonane na zamówienie. 

Szafy nie stawiaj w rogu sąsiadującym z oknem – jej wystająca konstrukcja może zabierać światło dzienne. Nie polecamy ustawiać jej również tuż przy drzwiach – może to utrudniać ich swobodne otwieranie. 

Szafa w salonie – inspiracje na modne aranżacje

Salon z szafą może wyglądać naprawdę atrakcyjnie – wystarczy jedynie odpowiednio go zaaranżować. Jak? Poniżej kilka pomysłów. 

Szafa, która jest ozdobą

Jak sprawić, aby szafa w salonie wyglądała modnie i stylowo? Stworzyć z niej ozdobę. Wystarczy, że twoja sięgająca pod sam sufit szafa będzie mieć drzwi wykonane z drewnianych lamelek. Jeśli umieścisz je też w innych miejscach w salonie, np. na ścianie medialnej, to stworzysz unikalną aranżację i żaden z odwiedzających cię gości nie pomyśli, że te lamelki kryją miejsce do przechowywania. 

Szafa „ukryta”

Jeśli w swoim salonie masz miejsce, aby zrobić szafę we wnęce, to ukryj ją za pomocą tapety. Jak? Na ścianę z szafą wnękową połóż tapetę. Nie omijaj drzwi szafy – wówczas ukryje się ona w salonie i będzie częścią modnej aranżacji. Aby jak najskrzętniej ukryć szafę, postaw na tapetę z dużymi wzorami. Warto wspomnieć, że do takiej aranżacji najlepiej sprawdzi się szafa z drzwiami bezuchwytowymi, otwieranymi poprzez ich naciśnięcie. 

Szafa jak meblościanka

Szafą możesz też obudować strefę medialną, tworząc coś na kształt nowoczesnej meblościanki. Wówczas na środku ściany zostaw puste miejsce przeznaczone na zawieszenie telewizora. Takie szafy wyglądają jeszcze atrakcyjniej, kiedy mają kilka otwartych półek, np. na książki. 

Szafa jako ścianka oddzielająca aneks od salonu

Jeśli masz mały salon z aneksem, to przy pomocy szafy możesz łatwo oddzielić go od strefy wypoczynkowej. Do takich aranżacji najlepiej sprawdzają się wąskie zabudowy pod sam sufit – najlepiej o szerokości do maksymalnie 120 cm. Nie zapominaj też wówczas o drzwiach przesuwnych – wtedy szafa będzie mogła stać blisko kanapy, a wy nadal będziecie mieć do niej dobre dojście. Jak ustawić taką szafę? Prostopadle do ściany, na której stoi kanapa i wiszą szafki kuchenne.

Szukasz jeszcze więcej inspiracji? Zerknij do poniższej galerii:

Na sam koniec warto dodać, że do małych salonów najlepiej sprawdzają się szafy w kolorze jasnym. Dodatkowo mogą mieć wykończenie na wysoki połysk, co optycznie powiększy twój salon. Dobrym wyjściem będą też szafy, w których niektóre drzwiczki są szklane i przezroczyste. To doda zabudowie lekkości, a w takim miejscu możecie przechowywać, np. kieliszki czy ozdobną porcelanę.

A wy, co sądzicie o aranżacjach, w których szafa stoi w salonie? Dzięki powyższym trikom wasz salon nawet z dużą szafą będzie wyglądać atrakcyjnie i niesztampowo.

Autorka: Klaudia Borycka