Data modyfikacji:

Sufit podwieszany: kiedy warto wykonać, jakie ma wady i zalety?

Sufit podwieszany to rozwiązanie, które powszechnie stosuje się w nowoczesnych wnętrzach. Konstrukcja pozwala na swobodne aranżowanie powierzchni, zamontowanie minimalistycznego systemu oświetlenia czy na ukrycie niektórych mankamentów podłoża. Sufity podwieszane sprawdzają się też świetnie w starym budownictwie. Jeśli ty również planujesz wykonanie konstrukcji tego typu, poznaj wady i zalety sufitów podwieszanych oraz kilka najważniejszych informacji na ten temat.

sufit podwieszany

Sufit podwieszany, czyli co?

Sufit podwieszany to konstrukcja wykonana przy użyciu specjalnych profili, wieszaków oraz płyt gipsowo-kartonowych, którą montuje się pod właściwym sufitem w pomieszczeniu. Łatwość obróbki płyt stosowanych do wykonania sufitów podwieszanych sprawia, że konstrukcja może mieć zróżnicowany charakter i kształt.

Zastosowanie sufitu podwieszanego pozwala ukryć pewne niedoskonałości podłoża oraz daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Sufity podwieszane powszechnie stosuje się zarówno w nowym, jak i w starym budownictwie.

Zasadniczo możemy wyróżnić sufity podwieszane jedno- i wielopoziomowe. Pierwszy rodzaj konstrukcji składa się z jednego poziomu zabudowy i jego wykonanie jest szalenie proste – można to z powodzeniem zrobić nawet samodzielnie.

Sprawa komplikuje się nieco w przypadku sufitów podwieszanych wielopoziomowych. Mają znacznie bardziej ozdobny charakter i składają się nawet z kilku warstw zabudowy, z czego często wszystkie pozostają widoczne. W ten sposób można wykonać sufit podwieszany z ledami w formie wyspy czy opaski. To dodatkowo urozmaica stylizację wnętrza.

Innym wariantem sufitów wielopoziomowych są wersje łukowe. W przypadku tej konstrukcji płyty układa się po łuku, dlatego efekt dekoracyjny jest jeszcze ciekawszy. Wykonanie sufitu podwieszanego łukowego to dość skomplikowane zadanie, które wymaga odpowiedniego kształtowania profili oraz samych płyt, a także dokładnego gipsowania, dlatego to zadanie z pewnością wato zlecić specjaliście.

Jakie zalety ma sufit podwieszany?

Kiedy warto zastosować sufit podwieszany w salonie czy kuchni? Zobacz, jakie są zalety tej konstrukcji.

Doprowadzenie instalacji i ukrycie przewodów

To jedna z najważniejszych zalet rozwiązań tego typu. Jeśli chcesz doprowadzić elementy instalacji w wybrane miejsce i przy okazji zaoszczędzić sobie kłopotliwego skuwania sufitu, co czasem może okazać się niemożliwe, z pomocą przychodzi konstrukcja wykonana z profili i płyt gipsowo-kartonowych.

Pomiędzy sufitem podwieszanym a tym prawdziwym można swobodnie umieścić złącza instalacji. W rezultacie, jeśli chcesz doprowadzić złącze wentylacyjne do okapu wyspowego i jednocześnie ukryć rury, wystarczy wykonać sufit podwieszany.

Maskowanie niedoskonałości podłoża

Jeśli remontujesz stare mieszkanie lub po prostu chcesz zamaskować sufit, który został wykończony niepoprawnie, konstrukcja podwieszana jest idealnym rozwiązaniem. Dzięki niej można ukryć nawet spore ubytki i wszelkie nierówności. W rezultacie zaoszczędzisz sobie kłopotliwego skuwania tynków pod sufitem i kładzenia nowych.

Przeczytaj także: Pięć pomysłów na mały przedpokój

Zróżnicowanie poziomów i urozmaicenie wnętrza

Tradycyjnie jedyną dekoracją sufitów we wnętrzach jest po prostu lampa. Ponadto najczęściej sufit pozostaje niezagospodarowaną białą płaszczyzną, której nie zdobią żadne elementy ozdobne. Natomiast sufit podwieszany daje duże możliwości dekoracyjne. Zabudowa może być wykonana w systemie wielopoziomowym, dzięki czemu można efektownie osadzić np. listwy LED czy oświetlenie punktowe.

Dodatkowa izolacja akustyczna i cieplna

Jeśli borykasz się z problemem hałaśliwych sąsiadów z lokalu piętro wyżej lub mieszkasz na poddaszu, gdzie dach nie zapewnia dobrej izolacji, sufit podwieszany może rozwiązać twoje problemy. Wewnątrz konstrukcji wystarczy osadzić płyty wyciszające lub wełnę docieplającą.

Dzięki temu sprawisz, że dźwięki dochodzące z wyższych kondygnacji nie będą tak uciążliwe. Z kolei docieplenie sufitu podwieszanego dodatkowo zminimalizuje straty ciepła z twojego mieszkania, co w rezultacie przełoży się na efektywność całego systemu grzewczego.

Nowoczesne oświetlenie wnętrza

Sufit podwieszany to zdecydowanie propozycja dla miłośników nowoczesnych rozwiązań. Sufit podwieszany z ledami, czy to w formie oświetlenia punktowego, czy minimalistycznych listw, da ciekawy efekt aranżacyjny, jakiego nie sposób osiągnąć podczas montażu lamp na tradycyjnie wykończonym suficie.

Wady sufitu podwieszanego

W aranżacji wnętrz nie ma rozwiązań idealnych. Podobnie jest też w przypadku sufitów podwieszanych. Na ich niekorzyść należy zanotować fakt, że ograniczają dostępną przestrzeń. W klasycznym wydaniu zabudowa sufitu podwieszanego to około 15 cm, które trzeba odjąć od wysokości pomieszczenia.

Jeśli pod konstrukcją chcesz ukryć np. przewody wentylacyjne i jeszcze dodatkowo dodać wełnę mineralną, może się okazać, że zabudowa będzie jeszcze większa. To może dać niekorzystny efekt, jeśli sufit pierwotnie nie był osadzony na szczególnie dużej wysokości.

Sufit podwieszany: cena

Cennik wykonania sufitów podwieszanych może być różny w zależności od regionu czy zastosowanej techniki. Najtańsze i najprostsze w wykonaniu są sufity jednopoziomowe. Więcej zapłacimy za sufit wielopoziomowy, a najwyższego rachunku od wykonawcy możemy się spodziewać, jeśli zechcemy wykonać sufit o dekoracyjnej, łukowej konstrukcji.

Jak podaje serwis Kalkulatory Budowlane, za wykonanie sufitu podwieszanego jednopoziomowego przyjdzie nam zapłacić około 90-94 zł za metr kwadratowy. W przypadku konstrukcji wielopoziomowych cena ta wynosi już od 106 do 112 zł za metr kwadratowy. Jeśli zdecydujesz się na sufit podwieszany wielopoziomowy łukowy, koszt może wynosić nawet 137 zł za metr kwadratowy konstrukcji.