Data modyfikacji:

Światowy Dzień Książki 2023

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki. Celem święta jest promocja czytelnictwa, a także zwiększenie świadomości dotyczącej ochrony własności intelektualnej. Z okazji Światowego Dnia Książki Ceneo.pl przygotowało dla wszystkich wielbicieli literatury małą niespodziankę.

światowy dzień książki

Krótka historia Światowego Dnia Książki

Światowy Dzień Książki został zapoczątkowany w Katalonii w 1926 roku. Wybór daty – 23 kwietnia – nie był przypadkowy. W tym dniu zmarli bowiem Miguel de Cervantes, William Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega, którzy mieli ogromny wpływ na literaturę światową. Święto początkowo obchodzono w Hiszpanii, ale z czasem coraz więcej czytelników dołączało do celebrowania literatury.

W 1995 roku podczas 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw został proklamowany. Co roku UNESCO wybiera Stolicę Światowej Książki. Madryt jako pierwsze miasto otrzymało ten zaszczytny tytuł. W 2020 roku zostało wybrane miasto Kuala Lumpur w Malezji ze względu na silny nacisk na edukację włączającą, rozwój społeczeństwa opartego na wiedzy i dostępnej lektury dla wszystkich części miasta. Program tegorocznej edycji skupia się na czterech tematach: czytaniu we wszystkich jego formach, rozwoju infrastruktury branży księgarskiej, integracji i dostępności cyfrowej oraz wzmocnieniu pozycji dzieci przez czytanie.

Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczna edycja ma wyjątkowy charakter. UNESCO zachęca wszystkich czytelników do wrzucania postów w mediach społecznościowych oznaczonych hashtagami #stayathome oraz #worldbookday.

Popularne książki na Ceneo.pl. Co czytają Polacy?

Obecna sytuacja w Polsce związana z zakazem wychodzenia z domów sprawia, że chętniej sięgamy po książki. Aby się oderwać od szarej rzeczywistości czy zabić nudę, zatapiamy się w świecie literatury. Po jakie książki chętnie sięgają Polacy? Oto TOP 10 najpopularniejszych książek na Ceneo.pl w ubiegłym tygodniu:

  • Pakiet Harry Potter Tomy 1-7 – Joanne K. Rowling
  • Siostra Słońca. Siedem Sióstr. Tom 6
  • Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów
  • Świadkowie Tajemnicy Ekstradycja. Joanna Chyłka
  • Saga Stulecie Winnych
  • 365 dni – Blanka Lipińska
  • Perfect Body
  • Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów – Deborah Feldman (EPUB)
  • Ten dzień

Na pierwszym miejscu królują przygody młodego czarodzieja Harry’ego Pottera, po które sięgają zapewne nie tylko młodsi czytelnicy. Użytkownicy Ceneo.pl najchętniej wybierają cały pakiet siedmiu tomów. Poza pakietem natomiast najpopularniejsza jest pierwsza część „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” (25. miejsce) oraz czwarta część „Czara ognia” (68. miejsce). Historia grupy przyjaciół z Hogwartu to także najpopularniejsza książka anglojęzyczna – „Harry Potter And The Philosopher’s Stone” zajmuje 94. miejsce.

Świetne radzą sobie także nowości wydawnicze, co udowadnia wysokie drugie miejsce szóstej części cyklu „Siedem Sióstr”, wydanej w 2020 roku.

Bez wątpienia wpływ na popularność książek mają filmy lub seriale, które powstają na podstawie książkowego oryginału. Nie dziwi zatem wysokie miejsce powieści Blanki Lipińskiej „365 dni”, której filmowa adaptacja w lutym miała swoją premierę kinową, a obecnie jest dostępna na platformie Netflix. Kontynuacja historii Laura i Massimo – „Kolejne 365 dni” – znalazła się na 13. miejscu.

Na Netflixie można również oglądać serial na podstawie wspomnień Deborah Feldman „Unorthodox”, które opowiadają dramatyczną historię młodej Żydówki zmuszonej do małżeństwa.

Poza powieścią Blanki Lipińskiej popularnością cieszą się książki innych polskich pisarzy. Remigiusz Mróz należy do najbardziej poczytnych polskich autorów kryminałów. Jego powieść „Ekstradycja. Joanna Chyłka” zajmuje wysokie piąte miejsce.

Papierowe wydania książek mają swój niezaprzeczalny urok. Wysokie dziewiąte miejsce elektronicznej wersji „Unorthodox” udowadnia jednak, że Polacy coraz chętniej sięgają po wygodne e-booki.

A jakie gatunki literackie trafiają na półki użytkowników Ceneo.pl? W TOP100 najwięcej wybieranych publikacji pochodzi z kategorii literatura dla dzieci i młodzieży. Na drugim miejscu znajdują się powieści i opowiadania. Podium zamyka historia literatury i faktu.

Co ciekawe, wśród komiksów nie królują superbohaterowie komisowych gigantów, czyli DC Comis i Marvel. Wielbiciele powieści w obrazkach najchętniej wybierają przygody… Kapitana Żbika.