Data publikacji:

Mechaniczne klawiatury dla graczy: porównanie różnych modeli przełączników

Klawiatury mechaniczne były przez długi czas zapomnianym reliktem lat 70. i 80., kiedy do biur i domów trafiły pierwsze komputery. Urządzenia te dość szybko zostały zastąpione przez tańsze w produkcji modele membranowe, dzięki czemu wytwórcy byli w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na akcesoria i peryferia PC. Od lat „mechaniki” przeżywają jednak renesans i są niezwykle pożądane przez konsumentów, zwłaszcza przez miłośników gier. Obecnie może wybierać spośród setek modeli, różniących się nie tylko wyglądem zewnętrznym i dodatkowymi funkcjami, ale przede wszystkim zastosowanymi w nich przełącznikami. Wytłumaczmy zatem, czym są przełączniki w klawiaturach i jakie cechy mają ich modele używane przez czołowych producentów. 
kalwiatura mechaniczna dla gracza
Na rynku znajdziemy dwa główne rodzaje klawiatur. Po klawiatury z przełącznikami mechanicznymi sięgają przede wszystkim gracze, ale urządzenia tego typu są również popularne wśród osób korzystających z nim w codziennej pracy biurowej. Sprzęt tego typu górują nad klasycznymi klawiaturami membranowymi, zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i niezawodności. Największym minusem „mechaników” jest niewątpliwie ich wyższa cena. O ile solidną klawiaturę membranową kupimy za nieco ponad 100 złotych, za dobry mechaniczny odpowiednik zapłacimy nawet cztery razy więcej. 
Chociaż w sklepach znajdziemy budżetowe wersje klawiatur mechanicznych, są to często konstrukcje oparte na urządzeniach membranowych, często używają też najtańszych komponentów, odstających jakością od tego, co oferują droższe i markowe modele. Warto więc mieć to na uwadze, przeglądając oferty sklepów. Pamiętajmy, że wysoką cenę dobrego mechanika wynagrodzi nam zazwyczaj to, że posłuży nam on przez wiele lat bez wyraźnych oznak zniszczenia i zużycia.

Jak działają przełączniki w klawiaturze mechanicznej?

To właśnie dzięki przełącznikom (ang. switch) klawiatury mechaniczne górują nad membranowymi pod względem czułości, szybkości rejestracji wciśnięcia klawisza, a także odporności na uszkodzenie lub zalanie.
Przełącznik jest względnie prostym mechanizmem odpowiadającym za rejestrację przyciśnięcia pojedynczego klawisza na klawiaturze. Jest on zbudowany z trzonka umieszczonego w obudowie z wytrzymałego tworzywa sztucznego, który oparty jest na sprężynie. Wciskając klawisz, przyciskamy trzonek popychający specjalną metalową dźwigienkę, która przerywa kontakt elektryczny, wysyłając sygnał do klawiatury i informując ją o tym, że klawisz został aktywowany.
Modele te są zazwyczaj głośniejsze od membranowych, ale wciąż znajdziemy cichą klawiaturę mechaniczną.

Modele przełączników w klawiaturach mechanicznych

Rozróżniamy trzy podstawowe typy przełączników mechanicznych. Różnią się one drobnymi elementami swojej konstrukcji, co wpływa na ich zachowanie w trakcie użytkowania.
Przełączniki dźwiękowe (clicky switch) po pełnym wciśnięciu wydają charakterystyczny głośny dźwięk przywodzący na myśl klasyczne maszyny do pisania. Dzięki ich konstrukcji użytkownik wyraźnie odczuwa lekki opór, kiedy przycisk rejestruje wciśnięcie poprzez aktywację swojego mechanizmu. 
Przełączniki dotykowe (tactile switch) wydają w trakcie aktywacji cichsze kliknięcie. Użytkownik nadal odczuwa jednak opór, aktywując klawisz. 
Przełączniki liniowe (linear switch) to najcichsze przyciski, które nie stawiają żadnego oporu podczas użytkowania, przez co są bardziej czułe na dotyk i wymagają mniejszej siły nacisku do pełnej aktywacji.
Przedstawiony podział to jednak tylko czubek góry lodowej, ponieważ producenci różnicują dodatkowo te trzy typy modeli, modyfikując ich cechy i przystosowując do konkretnego modelu klawiatury.
Aby ułatwić konsumentom wybór odpowiedniego przełącznika, są one oznaczane kolorami. Wszystkie modele z danej grupy kolorystycznej mają zbliżone do siebie parametry, co pozwala szybko się dowiedzieć, z jakiego typu klawiaturą mamy do czynienia. Do rzadkości nie należy sytuacja, w której dana klawiatura jest dostępna w kilku wariantach różniących się zamontowanymi w niej przełącznikami. 
Wybór odpowiedniego koloru przełącznika jest w dużej mierze kwestią osobistych preferencji, choć niektóre modele sprawdzają się teoretycznie lepiej w niektórych zastosowaniach. Przyjrzymy się zatem najczęściej spotykanym switchom.

Przełączniki czerwone (red switch)

Przełączniki tego typu używają klasycznego mechanizmu liniowego. Wyposażone w nie klawiatury są najcichsze w porównaniu do innych modeli, z tego powodu wybierane są najczęściej przez graczy. Czerwone switche zapewniają również bardzo wysoką czułość i niską siłę nacisku (ok. 45 g), które są niezwykle ważne zwłaszcza podczas zabawy z intensywnymi grami akcji. Przy pracy z tekstem cechy te mogą jednak przysparzać problemów, co skutkuje np. częstymi literówkami przy szybkim pisaniu u nieprzyzwyczajonych użytkowników.

Przełączniki niebieskie (blue switch)

Przełączniki oparte na głośnym mechanizmie dźwiękowym. Stawiają większy opór od modeli czerwonych i brązowych. Producenci zalecają je głównie do biura lub codziennego użytku, nie sprawdzają się bowiem specjalnie w grach. 

Przełączniki brązowe (brown switch)

Przełączniki brązowe są uznawane przez wielu za najbardziej uniwersalne. Korzystają one z mechanizmu dotykowego i sprawdzają się zarówno podczas zabawy z grami, jak i w długiej pracy z tekstem. Są zdecydowanie cichsze od switchy niebieskich, ale pozostają wciąż głośniejsze od czerwonych. 
klawisze do klawiatury mechanicznej

Przełączniki czarne (black switch)

Przełączniki z mechanizmem liniowym, w odróżnieniu od modeli czerwonych wymagają jednak włożenia większej siły nacisku (ok. 60 g) do zarejestrowania aktywacji klawisza. Sprawdzają się dobrze w grach, a także w codziennym użytku. 

Przełączniki zielone (green switch)

Przełączniki korzystające z głośnego mechanizmu dźwiękowego, w przeciwieństwie do modeli niebieskich stawiają większy opór i wymagają więcej siły podczas ich używania (ok. 80 g). Z tego względu polecane są praktycznie wyłącznie do pracy biurowej. 

Przełączniki białe (white switch)

Bardzo ciche switche z mechanizmem liniowym o najniższej sile nacisku (ok. 35 g), sprawdzają się zarówno w grach, jak i w codziennym użytku. 

Przełączniki żółte (yellow switch)

Przełączniki liniowe o przeciętnej sile nacisku (ok. 50 g), które stanowią alternatywę dla modeli czerwonych.

Marki przełączników mechanicznych

Choć część producentów, takich jak np. Logitech i Razer, produkuje własne switche do klawiatur mechanicznych, większość urządzeń na rynku korzysta z gotowych modeli wytwarzanych przez wielu różnych producentów pochodzących przede wszystkim z Chin.
Największą estymą wśród miłośników mechaników cieszą się przełączniki niemieckiej marki Cherry MX pozostającej rynkowym liderem. Są one prawie zawsze gwarantem najwyższej jakości i trwałości. Za te pożądane cechy trzeba jednak odpowiednio zapłacić, dlatego są montowane głównie w droższych klawiaturach. Zawsze warto sprawdzić w specyfikacji technicznej, czy upatrzony model posiada na pokładzie switche Cherry MX, bowiem producenci lubią się tym często chwalić.
Zdjęcie: Envato Elements