Data modyfikacji:

Szalunki fundamentowe: jak zrobić? Jakie są rodzaje?

Jak zrobić szalunki pod fundament? Czy gotowe szalunki fundamentowe sprawdzają się dobrze? Czy warto kupić szalunki fundamentowe używane? To właśnie na nich opiera się podstawa każdego domu. Jak poprawnie wykonać szalowanie fundamentów? Błędy, które popełnia się na początkowym etapie stawiania domu, mogą negatywnie wpłynąć na proces budowy, ale też na jakość życia domowników. Szalunki fundamentowe: jak zrobić? Jakie są rodzaje?
szalunki fundamentowe jak zrobić

Czym są szalunki fundamentowe? 

Szalunki fundamentowe to o element niezbędny podczas prowadzonych prac fundamentowych. Konstrukcja, zwana szalunkiem, jest wypełniona mieszanką betonową oraz ułożonym wcześniej zbrojeniem. To na niej opiera się podstawa każdego domu. O tym, jakie fundamenty warto wykonać w danej budowie, decyduje projektant. Jego wiedza opiera się na wyliczeniach konstruktora budynku oraz wielu innych czynnikach, m.in. nośności gruntu, jego rodzaju czy wilgotności.

Kiedy szalowanie fundamentów jest konieczne? 

Jeśli decydujesz się na postawienie domu na terenie o trudnej powierzchni i chcesz wykorzystać tradycyjny system ław fundamentowych, szalowanie fundamentów jest procesem koniecznym! Jeśli jednak chcesz tego uniknąć, możesz skorzystać z nowoczesnej metody, jaką jest szalunek z płyt fundamentowych (szalunek płyty fundamentowej). Zapewniają one doskonałą stabilność i wytrzymałość nawet tam, gdzie wydawałoby się niemożliwe zbudowanie domu. To znaczna oszczędność czasu i gwarancja trwałości.

Szalunki fundamentowe: jak zrobić? Jakie są rodzaje?

Jeśli opcją, którą wybierzesz przy budowie domu jednorodzinnego, będzie szalunek ławy fundamentowej, to podpowiadamy, jaki rodzaj szalunków powinien zostać zastosowany. W budowie domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się szalunki jednorazowe. Powstają one z wodoodpornej sklejki bądź desek. 
Trzy metody szalowania:
  1. Szalunki przesuwne – bardzo proste w użyciu. Pozwalają na ponowne wykorzystanie podczas fundamentowania bez konieczności demontażu. Wystarczy przesunąć je w nowe, pożądane miejsce.
  2. Szalunki przestawne – rodzaj szalunku, który wymaga demontażu, aby móc ponownie go wykorzystać. Po zdemontowaniu masz możliwość zamontowania szalunku w innym miejscu.
  3. Szalunki ślizgowe – ten rodzaj szalunku również umożliwia ponowne wykorzystanie bez konieczności demontażu, jednak z tą różnicą, że musi on być przesunięty w płaszczyźnie.

Czy warto wybrać gotowe szalunki fundamentowe?

Gotowe szalunki fundamentowe można wykorzystać, oprócz konstruowania elementów posadowienia, także do tworzenia ścian. Elementy tego typu mają konstrukcję ramową ze stali lub aluminium. Szalunki systemowe łączy się za pomocą specjalnych łączników. Jest to kosztowne rozwiązanie. 
W przypadku budowy domu jednorodzinnego zakup gotowego deskowania jest nieopłacalny. Chyba że po zakończeniu budowy zamierzasz sprzedać elementy jako szalunki fundamentowe używane. 
Wiele firm oferuje możliwość wypożyczenia szalunku systemowego (szalunki fundamentowe wynajem). Pamiętaj jednak, aby po zakończeniu prac dokładnie oczyścić wszelkie elementy. W przeciwnym razie prawdopodobne jest, że nie odzyskasz części kaucji wpłacanej przy wypożyczeniu. 
Jak prawidłowo zaszalować fundamenty? Warto zainwestować w szalunek tradycyjny lub systemowy. I mimo że jest on pracochłonny i podnosi koszty realizacji stanu zerowego, to wykonanie fundamentu deskowanego jest stabilne i bardziej solidne niż wszelkie inne „zamienniki”. Dzięki użyciu płyt lub desek ryzyko mieszania się mieszanki betonowej z gruntem zostaje ograniczone do minimum. 
Jak zrobić szalunki pod fundament?
  • Należy prawidłowo wypoziomować szalunek.
  • Elementy drewniane (lub drewnopochodne) należy zwilżyć wodą. Po co? Aby ograniczyć pochłanianie przez nie wilgoci z zewnątrz. 
  • Powierzchnię deskowania należy pokryć środkiem o działania antyadhezyjnym – ono umożliwi sprawne zdemontowanie płyt po osiągnięciu przez beton odpowiedniej wytrzymałości.
  • W trakcie betonowania należy nakładać mieszankę tak, by nie doszło do powstania nadmiernego parcia skutkującego zniszczeniem deskowania.

Szalunki fundamentowe – wynajem, cena. Przybliżone wartości

Szalunki na budowę możesz kupić lub wypożyczyć w wypożyczalniach sprzętu i akcesoriów budowlanych. Koszt wypożyczenia szalunku to od około 0,80 do 2,30 zł za m2/dzień – w zależności od wypożyczalni oraz zużycia szalunków. Czyli cena metra kwadratowego materiału jest mnożona przez ilość dni, w czasie których wykorzystywany będzie wypożyczony szalunek. 

Czy opłaca się wynajmować szalunki fundamentowe?

Oczywiście, że tak! Gotowe szalunki budowlane są proste i szybkie w montażu. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas niezbędny do stworzenia drewnianego szalunku samodzielnie i od podstaw. Szalunki systemowe to rozwiązania, które można dopasować do potrzeb oraz wzbogacić o dodatkowy osprzęt. 
Z czego najtaniej zrobić szalunek płyty fundamentowej? Z desek Deski to najpopularniejszy i najtańszy materiał na budowę szalunków. Deskowanie składa się najczęściej z desek sosnowych o grubości 2,5–3,2 cm. Jest to zadanie łatwe do wykonania, choć dość pracochłonne.

Co to jest szalunek tracony płyty fundamentowej?

Szalunek tracony jest konstrukcją wykonaną najczęściej z impregnowanych płyt wiórowo-cementowych, które nadają kształt wlanej do niej mieszance betonowej. Elementy tworzące szalunek tracony po osiągnięciu przez beton właściwej wytrzymałości nie są dementowane tak jak przy szalunku tradycyjnym, lecz stają się składnikiem betonowej konstrukcji i dodatkowym jej wzmocnieniem. Szalunek tracony fundamentu stanowi formę dla podstawowych elementów konstrukcyjnych każdego budynku, tj. fundamentu. Najczęściej wykonuje się go z betonowych pustaków. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.