Data publikacji:

Jak działa szampon do rzęs i kiedy warto go stosować?

Szampon do rzęs to produkt, który coraz częściej pojawia się na półkach kosmetycznych Polek. Skradł on serca wielu kobiet na Zachodzie i wszystko wskazuje na to, że jego popularność rośnie również na naszym rynku. Czym jest, jak działa i na jakie efekty można liczyć przy stosowaniu szamponu do rzęs? Kto szczególnie powinien zwrócić na niego uwagę? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

szampon do rzęs

Szampon do rzęs – najważniejsze cechy

Szampon do rzęs to kosmetyk, którego głównym zadaniem jest oczyszczanie i pielęgnacja rzęs, zarówno naturalnych, jak i przedłużanych. Doskonale nadaje się do demakijażu, ponieważ łagodnie, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia i odtłuszcza włoski.

To, co wyróżnia go spośród innych produktów mających podobne działanie, to prawdziwa wielozadaniowość. Szampon do rzęs doskonale bowiem zastąpi odżywkę do rzęs, stymulując wzrost nowych włosków oraz wzmacniając i odżywiając już istniejące. Zapobiega stanom zapalnym oczu i nie podrażnia delikatnej skóry wokół nich.

Szampon do rzęs to pozycja obowiązkowa dla pań, które przedłużają i zagęszczają rzęsy. Każda ich posiadaczka z pewnością doceni fakt, że szampon nie tylko skutecznie usunie brud, kurz i pozostałości makijażu, ale również przedłuży ich trwałość. Dzieje się tak dlatego, ponieważ produkt w swoim składzie nie zawiera żadnych olei, które rozpuszczają klej. Ponadto po użyciu tego kosmetyku sztuczne włoski są bardziej miękkie i lepiej wyglądają.

Wybierając szampon do rzęs (szczególnie jeśli ma być to szampon do rzęs przedłużanych), należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: naturalne/neutralne PH produktu (5,5) i dobrze dobrany skład, oparty na naturalnych składnikach aktywnych oraz pozbawiony sztucznych dodatków i konserwantów. Dobrze, jeśli kosmetyk dodatkowo jest bakteriobójczy, dzięki czemu rozwój drobnoustrojów nie jest możliwy.

Lepiej z powrotem odstawić na półkę produkt, który zawiera SLS-y, żeby nie narażać się na podrażnienia i uczulenie. Warto natomiast poszukiwać w składzie ekstraktów z różnych roślin: przykładowo ekstrakt z granatu zmniejsza obrzęki okolic oczu, z aloesu nawilża, a z kamelii działa bakteriobójczo.

Rodzaje i sposób użycia szamponów do rzęs

Na rynku możemy znaleźć trzy rodzaje produktów: szampon do rzęs w piance, żelu oraz w saszetkach, a każdy z nich jest prosty w użyciu.

Szampon do rzęs w piance najprościej jest wycisnąć na dłoń i delikatnie nałożyć na oczy. Można również w tym przypadku pomóc sobie pędzelkiem: najpierw nałożyć produkt od nasady aż po końce rzęs, następnie ostrożnie go wetrzeć, po czym całość spłukać ciepłą wodą, osuszyć ręcznikiem (najlepiej papierowym) i rozczesać. Piankę można też nałożyć od razu na szczoteczkę i pracować nią okrężnymi ruchami, podobnie jak pędzelkiem. Szamponu do rzęs w żelu używa się tak samo jak szamponu do rzęs w piance.

Saszetka szamponu do rzęs to nic innego jak skoncentrowany produkt. Doskonale się sprawdzi wtedy, kiedy nie jesteśmy pewne, czy faktycznie potrzebujemy go w swojej toaletce, a nie chcemy niepotrzebnie wydawać pieniędzy.

Saszetka szamponu do rzęs jest bardziej poręczna i tańsza niż kosmetyk w piance – kosztuje kilka złotych zamiast kilkudziesięciu. Aby go użyć, wystarczy wycisnąć odrobinę produktu i połączyć go z wodą, najlepiej w pojemniku pianotwórczym. Dalszy sposób użycia jest dokładnie taki sam jak szamponu do rzęs w piance.

Szampon do rzęs doskonale sprawdzi się u pań mających przedłużane rzęsy, ponieważ doskonale je oczyści, nie rozpuszczając kleju. Posiadaczki naturalnych rzęs jednak także docenią kosmetyk, gdyż ich włoski będą mocniejsze i bardziej odżywione.

Decydując się na produkt, warto sobie zadać pytanie, co się będzie bardziej opłacać. Jeśli zamierzamy często z niego korzystać, warto zainwestować w szampon do rzęs w piance, jeśli natomiast chcemy sprawdzić, czy w ogóle jest dla nas, saszetka szamponu do rzęs początkowo w zupełności będzie nam wystarczać.

Autorka: Agnieszka Ragus-Suszczyńska