Data publikacji:

Szara elewacja domu z pasami: inspiracje

Dbanie o rodzinny dom wbrew pozorom nie oznacza jedynie regularnego sprzątania. Aby dom prezentował się schludnie i domowo, warto zadbać także o jego wygląd zewnętrzny. W tym przypadku niezwykle ważną rolę odgrywa elewacja domu.    
szara elewacja domu z pasami
Elewacja to wizytówka każdego domu, dlatego warto zadbać o to, by wyglądała ona jak najlepiej. Dobrze dobrana elewacja powinna pasować do konstrukcji budynku oraz do otoczenia, w jakim znajduje się dom. Oprócz koloru elewacji ważne są także takie elementy jak faktura, wykończenie oraz dodatki dekoracyjne. Stylowym dodatkiem na elewacji, na który w ostatnim czasie decyduje się coraz więcej osób, są pionowe, ozdobne pasy na elewacji.     
Taki sposób urozmaicenia elewacji sprawia, że cały budynek wygląda bardziej elegancko, a jego najważniejsze elementy są wyróżnione. Odpowiednio dobrana kolorystyka elewacji, kolor pasów oraz rodzaj tynku to najważniejsze elementy, nad których wyborem warto dobrze się zastanowić.
Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, jakie są obecnie najmodniejsze kolory elewacji, jak je ze sobą łączyć oraz jak dobrać kolor elewacji do kształtu budynku i otoczenia. Co więcej, poniżej znaleźć można odpowiedzi także na często powtarzające się pytanie o to, czy pionowe ozdobne pasy na elewacji to dobry wybór na urozmaicenie wyglądu swojego domu.

Jakie są aktualnie najmodniejsze kolory elewacji?

Wybór koloru elewacji na dom to jedna z trudniejszych decyzji, jakie należy podjąć na tym etapie budowy lub remontu domu. Ten fakt nie powinien nikogo dziwić, ponieważ w większości przypadków elewacja na budynku nie zmienia się często, przez co jeden kolor elewacji towarzyszy domownikom przez minimum kilka lat.      
Z tego względu wiele osób wybierając kolor elewacji, chce zdecydować się na kolor, który jest aktualnie najmodniejszy, ale będzie dobrze wyglądał nawet po upływie kilku lat. Jakie są obecnie najmodniejsze kolory elewacji?     
Jaki kolor elewacji do czarnego dachu? Niezaprzeczalnie najmodniejszym kolorem elewacji, który utrzymuje się na tej pozycji już kilka lat, jest kolor szary. Szary kolor na elewacji, niezależnie od jego intensywności, niemal w każdym przypadku pasuje dobrze. Ciemna elewacja w kolorze szarym będzie w idealny sposób współgrała z jaśniejszymi elementami wokół domu, takimi jak ogrodzenie czy teren przed domem. Szara elewacja dobrze wygląda także w jaśniejszej wersji. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane do domów o niewielkim metrażu, ponieważ ciemna elewacja mogłaby dodatkowo wizualnie zmniejszyć dom.    
Dobrą propozycją na elewację jest także kolor biały lub kremowy. To ponadczasowy kolor, który na każdej bryle domu prezentuje się dobrze. Biała lub kremowa elewacja jest bardzo widoczna, dzięki czemu dom z taką elewacją będzie się wyróżniał na tle innych budynków. Taka elewacja pasuje do niemal każdego koloru dachu, jednak najlepiej wygląda zestawiona z ciemnym dachem w kolorze czarnym, szarym lub grafitowym. Dom z białą elewacją wygląda schludnie i elegancko, dlatego wiele osób stawia właśnie na taki wybór.     
Chociaż domy w ciemnych kolorach, takich jak czarny lub grafitowy, nadal są rzadkością, to prawdą jest, że takie odcienie elewacji uznawane są obecnie za jedne z najmodniejszych. Wiele osób obawia się, że dom z czarną elewacją będzie wyglądał ponuro i nieprzystępnie. Dobrym rozwiązaniem, które można uznać za kompromis, to wykorzystanie czarnej elewacji w połączeniu z innymi jaśniejszymi elementami. Czarna elewacja dobrze współgra z nowoczesną, białą cegłą lub z jasnym betonem, co dodatkowo podkreśla nowoczesny wygląd budynku.     
Odcinanie koloru na elewacji to jeden z najmodniejszych trendów, jakie obecnie funkcjonują w świecie remontowo-budowlanym. Połączenia kolorystyczne powstają dzięki odcinaniu koloru na elewacji pionowymi lub poziomymi pasami. Ozdobne pasy na elewacji mogą służyć jako wyodrębnienie okien, drzwi, balkonu lub innego wyraźnego punktu na ścianie. Jednym z najmodniejszych połączeń kolorystycznych jest szara elewacja domu z pasami w kolorze białym.

Pionowe ozdobne pasy na elewacji domu – czy to dobre rozwiązanie?   

Ozdobne pasy na elewacji domu to rozwiązanie znane i powszechnie stosowane przez wiele osób już od wielu lat. Jakie zalety mają ozdobne pasy na elewacji? Pasy malowane pionowo wysmuklają bryłę domu, nadają mu lekkości oraz sprawiają, że optycznie dom wygląda na wyższy niż w rzeczywistości. Pionowe pasy na elewacji można wykonać w miejscu występowania okien lub drzwi, a także na rogach domu.    
Elewacja to zewnętrzna wizytówka domu, dlatego warto zadbać o to, by ta część budynku prezentowała się wyjątkowo dobrze. Urozmaicenie wyglądu budynku poprzez ozdobne pasy na elewacji sprawia, że dom prezentuje się bardzo elegancko. Inne ułożenie, jakie można zastosować, wykorzystując ozdobne pasy na elewacji domu, to pasy ułożone poziomo. Takie rozwiązanie sprawia, że budynek wygląda na solidny i rozłożysty.    
Ozdobne pasy na elewacji, niezależnie od tego, w jaki sposób są ułożone oraz umiejscowione, powinny mieć inny, odcinający się kolor. Jakie połączenia kolorystyczne wyglądają najlepiej? W tym przypadku najczęściej wybierane jest klasyczne połączenie, które składa się z koloru białego i szarego. Taki wybór sprawia, że dom wygląda interesująco i schludnie.     
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!