Data publikacji:

Jaka szczoteczka elektryczna dla 10-latka będzie najlepsza?

Każdy z nas powinien dbać o zęby już od najmłodszych lat. To właśnie w okresie dziecięcym dbanie o zęby czy to mleczne, czy stałe ma kluczowe znaczenie w stanie uzębienia w przyszłości. Wpojenie pociechom odpowiedniego mycia zębów jest rolą rodziców. Dużą pomocą w dbaniu o zęby przez najmłodszych są szczoteczki elektryczne. Jaka zatem szczoteczka elektryczna dla 10-latka będzie najlepsza? Jak zachęcić dziecko do regularnego mycia zębów? Radzimy, jak nauczyć dziecko dbania o zęby.
szczoteczka elektryczna dla 10 latka

Po co myć zęby?

Zagłębiając się w temat mycia zębów szczoteczką elektryczną przez dzieci, warto w pierwszej kolejności skupić się na tym, po co myje się zęby. Ogólnie rzecz biorąc zęby myje się po to, aby pozbyć się resztek jedzenia w jamie ustnej oraz osadu przylegającego do zębów. Nieczystości pozostałe w ustach prowadzą do powstawania złogów bakterii i ich rozprzestrzeniania się, co wiąże się z niszczeniem szkliwa, zębiny i podrażnień dziąseł.
Najpopularniejszą chorobą jamy ustnej jest próchnica pojawiająca się zarówno u dzieci i dorosłych (dotyczy około 90% ludzi w Polsce). Wywołana jest poprzez bakterie, które zmiękczają szkliwo i prowadzą do powstawania ubytków/dziur w zębach. Dlatego już od najmłodszych lat należy zadbać o stan zębów, aby nie mieć problemów z nimi w przyszłości.

Jak zachęcić dzieci do regularnego mycia zębów?

Mycie zębów wśród dzieci jest bardzo często nielubianą i pomijaną czynnością. Ale czy rzeczywiście musi tak być? Oczywiście, że nie. W pierwszej kolejności rodzic sam musi pokazać dziecku, że regularnie myje zęby, gdyż dzieci z reguły starają się naśladować osoby starsze. Należy jednak pamiętać, że do mycia zębów nie powinno się zmuszać dziecka (zwłaszcza siłowo), ponieważ tym bardziej będzie się ono buntowało, wystarczy jedynie znaleźć sposób, który przekona pociechę do regularnego czyszczenia zębów, a tym samym zapobiegania rozprzestrzeniania się bakterii.
Ucząc dzieci mycia zębów, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, które dodatkowo będą zachęcały do danej czynności. Mowa tu o szczoteczkach z postaciami z ulubionych bajek lub gier, dzięki którym dziecko potraktuje mycie zębów jako zabawę, przyjemną czynność, a nie nudną rutynę. Dodatkowo można zakupić specjalne pasty do zębów, które barwią kamień nazębny. Po ich nałożeniu, zęby dziecka zabarwią się na dany kolor i wszystkie niedoczyszczone miejsca będą widoczne, a dziecko będzie miało frajdę, żeby dokładnie je zmyć.

Szczoteczki manualne i elektryczne dla dzieci. Czym najlepiej myć zęby?

Producenci szczoteczek proponują wiele różnych rodzajów. Jakie zatem wybrać dla dziecka? Manualną szczoteczkę? A może elektryczną? Manualne szczoteczki, jak nazwa wskazuje, wymagają ruchów wykonywanych przez rękę użytkownika. Aby dokładnie wyczyścić zęby należy wykonywać wymiatające ruchy na zębach. Dla dziecka mogą one nie być wcale takie proste, co powoduje niedokładne wyczyszczenie uzębienia.
Dodatkowo, trzeba samodzielnie pilnować odpowiedniego czasu przeznaczonego na mycie zębów wynoszącego 2 minuty. Nie ma co ukrywać, że niejeden dorosły nie ma tyle cierpliwości, żeby stać nad zlewem 2 minuty i szorować zęby, a co dopiero dziecko. Dlatego dla pociech łatwiejszą opcją są szczoteczki elektryczne, które same wykonują odpowiednie ruchy, a do tego odliczają czas i po upływie 2 minut wskazują zakończenie mycia zębów.

Co powinna mieć szczoteczka elektryczna dla dzieci 10 lat?

Jaka szczoteczka elektryczna dla dzieci? Szukając odpowiedniej szczoteczki elektrycznej dla dziecka, warto zwrócić uwagę na parę parametrów:
 • Czasomierz - dana funkcja zadba o to, aby dziecko myło zęby odpowiednią ilość czasy, czyli 2 minuty po czym się wyłączają. Nowoczesne szczoteczki elektryczne mają również funkcję kontroli czasu mycia w danej części uzębienia, a rozlegający się sygnał dźwiękowy oznacza kontynuowanie szczotkowania w następnym obszarze.
 • Czujnik siły nacisku - dany parametr kontroluje siłę, z jaką siłą powinno się czyścić zęby, a jeżeli nacisk jest za duży, zaświeca się dioda, która oznacza konieczność delikatniejszego docisku szczoteczki do zębów.
 • Regulacja prędkości - pozwoli na dostosowanie prędkości pracy szczoteczki w stosunku do wieku dziecka oraz wrażliwości jego zębów i dziąseł.
 • Rodzaje szczoteczek elektrycznych dla 10-latka

  Szczoteczki elektryczne można podzielić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wyróżnia sposób ładowania danej szczoteczki na akumulatorowe urządzenia i na baterie. Szczoteczki akumulatorowe, czyli ładowane za pomocą specjalnej ładowarki, są nieco droższe, jednak charakteryzują się zdecydowanie dłuższą żywotnością. Z kolei drugi rodzaj szczoteczki jest tańszy, jednak wiąże się ze stosunkowo częstą wymianą baterii oraz niekiedy nie da się wymienić w nich końcówek, co tworzy je szczoteczkami jednorazowymi.
  Drugi podział wyróżnia szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe. Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne są najpopularniejszą wersją szczoteczek elektrycznych. Posiadają okrągłą główkę, która porusza się raz w prawą, raz w lewą stronę, myjąc tym samym dokładnie każdy ząb po kolei. Soniczne urządzenie do mycia zębów ma podłużną główkę, przypominającą nieco klasyczną szczoteczkę. Wykonuje ona ruchy najbardziej polecane przez stomatologów, czyli ruchy wymiatające.
  Trzeci rodzaj szczoteczek wykorzystuje do mycia zębów ultradźwięki o częstotliwości 1,6 Mhz. Są najbardziej specjalistyczną formą mycia zębów wykorzystaną zwłaszcza podczas różnorodnych chorób/schorzeń uzębienia i jamy ustnej.

  Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać dla 10-latka?

  Lepsza będzie szczoteczka elektryczna czy soniczna? Wybór idealnej szczoteczki dla dziecka nie jest prostą sprawą. Jaką szczoteczkę wybrać zatem dla 10-latka? Idealna szczoteczka dla dziecka musi posiadać wszystkie potrzebne funkcje, aby odpowiednio dbać o uzębienie pociechy, a jednocześnie powinna podobać się dziecku, aby chętnie z niej korzystało. Przedstawiamy zatem nasz wybór szczoteczek elektrycznych dla 10-latka:

  Philips Sonicare For Kids

  Szczoteczka elektryczna z funkcją Bluetooth łączy się z aplikacją, która pomaga dzieciom dokładniej i dłużej myć zęby. Ma 2 poziomy intensywności, 2 końcówki dla dzieci w różnym wieku oraz wyposażona jest w kontrolę docisku.

  Oral B Vitality 100 Kids Cars

  Dana szczoteczka wyposażona jest w miękkie włókna, które nie drażnią dziąseł. Wyposażona jest w timer pilnujący czasu szczotkowania zębów oraz wskaźnik naładowania informujący o konieczności ładowania. Szczoteczka łączy się z aplikacją, w której po 2 minutach dzieci otrzymują naklejki postaci z bajek.

  Eco & More Jack & Jill grająca elektryczna szczoteczka do zębów buzzy brush

  Włosie szczoteczki jest delikatne i miękkie, a obroty ustawiono tak, aby dziecko nie drażniło jamy ustnej zbyt dużą szybkością działania szczoteczki. Dana szczoteczka elektryczna podczas mycia zębów podświetla diody na żółty, niebieski lub biały kolor, w zależności od wybranego trybu, a przy tym odgrywana jest piosenka przez, która kończy się po upływie 2 minut wskazując zakończenie mycia zębów. Dodatkowo dziecko może spersonalizować swoją szczoteczkę naklejkami zawartymi w zestawie.
  Zdjęcie|: Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka