Data publikacji:

Szczotka i grzebień do włosów kręconych

Czy włosy kręcone się czesze? Jaki grzebień i szczotka do włosów kręconych sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy do poradnika, w którym odpowiadamy na te pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

szczotka do włosów kręconych

Szczotka i grzebień do włosów kręconych – czy loki się czesze?

To odwiecznie zadawane pytanie. Odpowiedź na nie może być jedna – oczywiście, że tak! Czesanie usuwa z włosów kurz czy brud gromadzący się w ciągu dnia. Ponadto skołtunione włosy źle przyjmują wszelkiego rodzaju kosmetyki czy po prostu niewygodnie się myją. Nie wspominając już o tym, że dobre wyczesanie za pomocą najlepszych szczotek do włosów potrafi złuszczyć martwy naskórek, poprawić ukrwienie cebulek czy usunąć martwe włosy. Ale teraz nasuwa się pytanie – jak czesać kręcone włosy?

Przede wszystkim na mokro. Tak rozczesuj loki po każdym myciu. Jak to zrobić? Po umyciu i odsączeniu włosów nałóż na nie odżywkę. Kiedy włosy będą chłonąć kosmetyk, zabierz się za rozczesywanie. Możesz zrobić to palcami, albo odpowiednim sprzętem – szczotka i grzebień do włosów kręconych sprawdzą się teraz idealnie. Ale o tym więcej poniżej.

Kiedy już loki są wyczesane, a ich skręt zachowany, pora na ugniatanie. Robimy to przez około 3 minuty, a następnie spłukujemy odżywkę. Ten ostatni krok możecie pominąć, jeśli wybierzecie odżywkę bez spłukiwania. Teraz ponownie odsączamy nadmiar wody i wilgotne włosy ciągle ugniatamy, ale tym razem już ich nie czesząc.

Kiedy włosy kręcone czesze się na sucho? Najczęściej w jednym przypadku – przed nałożeniem farby lub rozjaśniacza. Dzięki temu równomiernie nałożysz produkt na włosy i nie zrobisz plam. Niektórzy czeszą włosy na sucho przed olejowaniem, aby produkt mógł dotrzeć w każdy zakamarek loków.

Przeczytaj również: Olejek do włosów – ranking

Jaka szczotka do włosów kręconych?

Najlepsze szczotki do włosów kręconych to takie, które są drewniane i mają szeroko rozstawione ząbki. Wystarczy przejrzeć popularne modele i przeanalizować je pod tym kątem. Dlaczego polecamy szczotki drewniane? Ponieważ są one naturalne i wytrzymałe. Plastik ma większą tendencję do łamania się, a uszkodzone ząbki będą później szkodzić twoim włosom.

Ponadto drewniana szczotka przyspieszy proces suszenia – drewno to przecież naturalny przewodnik ciepła, więc czesząc nim włosy, od razu naturalnie je podsuszasz.

Pisząc o idealnej szczotce do włosów kręconych, nie można zapomnieć o akcesoriach od marki Denman. Ta amerykańska marka stworzyła serię szczotek specjalnie przeznaczoną do włosów kręconych. Mimo dość gęsto ułożonych ząbków, szczotka rewelacyjnie wydobywa skręt i maksymalnie go utrwala. Szczotki marki Denman dostępne są w kilku wariantach i należy dobierać je do rodzaju skrętu.

Jaki grzebień do włosów kręconych?

Wybierając grzebień, kieruj się tą samą zasadą co przy wyborze szczotki – stawiaj na naturalne materiały i szeroko rozstawione ząbki. Taki grzebień to podstawa w szafce każdej osoby z kręconymi włosami. Podobnym grzebieniem dokładnie rozczeszesz włosy po ich umyciu.

W szafce warto mieć również grzebień podłużny. Za jego pomocą dodacie lokom objętości bez konieczności ich tapirowania – jak powszechnie wiadomo, to mocno niszczy i puszy kręcone włosy.

Jak używać takiego grzebienia? Gdy włosy są już suche i odpowiednio wystylizowane, wystarczy, że włożycie grzebień od góry i lekko podniesiecie złapane ząbkami pukle od ich nasady – takim ruchem, jakbyście chcieli coś z włosów wybrać. Powtórzcie zabieg kilka razy w różnych miejscach i gotowe! Poniżej znajdziesz kilka podłużnych grzebieni do zwiększania objętości włosów kręconych.

Czy popularna szczotka Tangle Teezer nada się do włosów kręconych?

Tangle Teezer to jedna z najpopularniejszych marek produkujących akcesoria do włosów. Chyba już każdy testował ich szczotki. Czy jednak sprawdzą się one dla włosów kręconych? Klasyczna wersja niestety nie.

Marka wyszła jednak na przeciw oczekiwań swoich klientów i stworzyła szczotkę przeznaczoną typowo do włosów grubych oraz kręconych. Jak to działa? Szczotka ma przede wszystkim mocniejsze ząbki, które w delikatny sposób rozplątują kręcone włosy. Produkt zapobiega elektryzowaniu, puszeniu i nadaje się do czesania zarówno mokrych, jak i suchych kosmyków.

Co o szczotce mówią testujący? Tangle Teezer dla włosów kręconych ma dłuższe ząbki i nie ciągnie, nie plącze ani nie wyrywa pasm. Dodatkowo opiniujący cenią ją za wygodny kształt i kompaktowy rozmiar.

Okrągła szczotka do stylizacji włosów kręconych – czy się sprawdza?

Okrągła szczotka, a więc z pewnością zakręca włosy i je modeluje – to dość popularne myślenie. Czy jednak prawdziwe? Niestety nie. Okrągłe szczotki nie nadają się do modelowania loków.

Taka szczotka przede wszystkim prostuje włosy i unosi je u nasady, a przy włosach kręconych chcemy wydobyć ich skręt, a nie próbować na siłę rozczesać. Po użyciu okrągłej szczotki efekt jest następujący – puch na głowie, niewidoczny skręt i elektryzujące się kosmyki.

Piękne loki? Grunt to idealnie dobrane akcesoria i prawidłowe nawyki

Piękny skręt jest w zasięgu twojej ręki – wystarczy wprowadzić do codziennej pielęgnacji i stylizacji kilka nawyków. Po pierwsze, na co dzień czesz włosy na mokro. Po drugie, wybieraj tylko szczotki i grzebienie z szeroko rozstawionymi ząbkami. Przetestuj także akcesoria dedykowane kręconym włosom, czyli m.in. szczotki marki Denman czy Tangle Teezer dla loków. Po trzecie, nie zapomnij o ugniataniu – nic nie poprawia skrętu bardziej niż ta czynność.

Autorka: Klaudia Borycka