Data publikacji:

Szlifierka oscylacyjna a mimośrodowa. Którą z nich wybrać?

Każda osoba, która zajmuje się majsterkowaniem lub drobnymi remontami, wie doskonale, że często pojawia się konieczność oszlifowania powierzchni różnych materiałów. Aby zrobić to skutecznie i bezpiecznie, warto wyposażyć się w odpowiednie urządzenie, jakim jest szlifierka. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli. Największą popularnością cieszą się urządzenia oscylacyjne oraz mimośrodowe. Sprawdźmy, czym się różnią i odpowiedzmy na pytanie: szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa?
szlifierka oscylacyjna a mimośrodowa

Szlifierki to elektronarzędzia, które wykorzystywane są do obróbki i wygładzania powierzchni. Stosuje się je np. do usuwania warstw lakieru lub farby, ścierania śladów korozji, wygładzania powierzchni drewna oraz innych materiałów. Wybierając szlifierkę do domowego warsztatu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Wśród nich wymienić należy zastosowanie urządzenia, jego parametry takie jak moc czy prędkość obrotów. Przede wszystkim jednak należy wiedzieć, czym charakteryzuje się konkretny rodzaj szlifierki.

Szlifierka mimośrodowa – co warto o niej wiedzieć?

Szlifierki mimośrodowe to urządzenia, które wyposażone są w elastyczny talerz szlifierski. Ich praca opiera się nie tylko na ruchu oscylacyjnym, ale również obrotowym. Są więc z stanie szybciej poradzić sobie ze szlifowaniem powierzchni – zarówno płaskich, jak i wklęsłych oraz wypukłych. Wyróżniamy dwa rodzaje szlifierek tego typu: szlifierki z ruchem niewymuszonym, gdzie obroty wytwarzane są przez siłę odśrodkową, oraz szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym – obroty są wówczas wspomagane przez silnik.

Przeczytaj także: Jaka szlifierka mimośrodowa będzie najlepsza? Ranking szlifierek mimośrodowych

Czym charakteryzuje się szlifierka oscylacyjna?

Szlifierki oscylacyjne to urządzenia elektryczne, które charakteryzują się prostokątną stopą szlifierską, która pozwala na docieranie do narożników i kątów prostych. Szlifierki tego typu działają na podstawie wahadłowego ruchu, w który wprowadzana jest stopa. Silnik pracuje regularnie i płynnie, dzięki czemu nie mamy do czynienia ze wstrząsami, co pozwala na precyzyjne i delikatne szlifowanie powierzchni. Urządzenia te dostępne są ze stopami o różnych wymiarach. Im większa stopa szlifierska, tym szybciej uda nam się obrobić dużą, płaską powierzchnię. Jednocześnie, jeśli chcemy precyzyjnie docierać do niewielkich elementów, może stanowić problem – wówczas lepiej sprawdzają się stopy o mniejszych wymiarach.

Ofertę urządzeń tego rodzaju znajdziesz na Ceneo.pl.

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa – na jaką warto się zdecydować?

Wiemy już, czym charakteryzuje się jeden i drugi typ szlifierek. Jak jednak wybrać odpowiednią? Przede wszystkim musimy określić, do jakich celów zamierzamy wykorzystywać urządzenie. Szlifierka mimośrodowa wyróżnia się znacznie bardziej uniwersalnym zastosowaniem. Za jej pomocą możemy zgrubnie szlifować zarówno proste, jak i lekko zakrzywione powierzchnie. Sprawdzi się np. w zdzieraniu powłok malarskich.

Szlifierka oscylacyjna jest zaś sprzętem, który pozwala na precyzyjne szlifowanie płaskiej powierzchni, doskonale dociera również do narożników. Może być przy tym wykorzystywana do powierzchni lekko zaokrąglonych, jednak wówczas nie otrzymamy tak precyzyjnego szlifu.

Szlifierka z wymiennymi stopami jako ciekawa alternatywa

Jeśli nie do końca potrafisz określić, które z urządzeń lepiej sprawdziłoby się w twoim przypadku, nie musisz wcale wybierać pomiędzy szlifierką oscylacyjną a mimośrodową. Istnieje bowiem alternatywa stworzona z myślą o osobach wykonujących różne rodzaje prac. Jest to szlifierka posiadająca wymienne stopy, w której znajdziemy zarówno stopę oscylacyjną, jak i mimośrodową.
Autor: Kamila Łońska-Kępa