Data modyfikacji:

Jak podłączyć tablet graficzny do komputera?

Po tablet graficzny do komputera sięgają zarówno osoby pracujące na co dzień z programami do pracy z grafiką 2D i 3D, architekci i różnego typu projektanci. Są one też idealnym narzędziem dla hobbystów i początkujących cyfrowych artystów oraz fotografów. W sklepach znajdziemy bogaty wybór urządzeń tego typu, o bardzo zróżnicowanych możliwościach i cenach. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób podłączamy table graficzny do naszego komputera?
Jak podłączyć tablet graficzny do komputera?

Podłączanie tabletu graficznego do komputera

Masz już wybrany odpowiedni model z rankingu tabeltów graficznych i chciałbyś teraz podłączyć go z PC. Jeżeli chodzi o sposób łączności z komputerem tablety graficzne dzielimy na dwie kategorie urządzeń – przewodowe i bezprzewodowe. Ich nazwy wskazują na to, w jaki sposób będziemy z nich korzystać. Przyjrzyjmy się zatem z bliska obu przypadkom.

Przewodowe tablety graficzne do komputera – instalacja

W instalacji przypadku tabletów przewodowych sprawa jest dość prosta./ Wszystkie modele na rynku korzystają obecnie ze standardowego portu USB. Niegdyś wielu producentów wymagało od użytkownika wykorzystania dedykowanego kabla z końcówką właściwą dla danej serii lub modelu, ale dziś praktyka taka jest rzadko spotykana.
Po podłączeniu tabletu do komputera za pomocą przewodu USB, sprzęt powinien zostać automatycznie wykryty przez system operacyjny Windows. Aby jednak skorzystać z pełnej gamy opcji naszego urządzenia najczęściej musimy zainstalować dodatkowe oprogramowanie i sterowniki, odblokowujące wsparcie dla rysika/stylusa, a także przycisków funkcyjnych i innych funkcji. Informacje na ten temat, wraz z linkami do pobrania odpowiednich plików, znajdziemy w instrukcji użytkownika. Niektóre modele tabletów posiadają także czasami dodatkowe porty USB i mogą spełniać rolę HUB-a, do którego podłączymy np. pendrive lub telefon.
Czasami może zdarzyć się, że dostarczony w pudełku kabel tabletu jest zbyt krótki dla naszego biurka i peceta. Z tego też powodu, zawsze należy zapoznać się z opisem produktu, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Nieco inaczej instalacja wygląda w przypadku tabletu wyposażonych w ekran. W takim wypadku dodatkowo korzystamy też z kabli HDMI lub Display Port, podłączanych do karty graficznej. Niezbędne jest też zewnętrzne zasilanie sieciowe dla urządzenia, transportujący energię przewód podłączamy do przedłużacza lub gniazdka.

Bezprzewodowe tablety graficzne do komputera – instalacja

Obecnie wszystkie bezprzewodowe tablety graficzne wykorzystują standardową komunikację bezprzewodową Bluetooth. Oznacza to, że ich instalacja przebiega w identyczny sposób, jak każdego innego urządzenia z możliwością nawiązania połączenia BT.
Instalację zaczynamy od włączenia tabletu (pamiętajmy o podładowaniu baterii). Następnie aktywujemy opcję parowania, informację, jak to zrobić, znajdziemy w instrukcji obsługi. Teraz uwagę skupiamy na komputerze. W systemie Windows wybieramy tablet z listy nowego automatycznie wykrytego sprzętu. Dostęp do tej funkcji otrzymujemy korzystając z narzędzia „Bluetooth i inne urządzenia”, które dostępne jest w ustawieniach systemowych, w zakładce urządzenia.
Operację przeprowadzimy bezboleśnie na każdym laptopie. W przypadku komputera stacjonarnego najczęściej trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w odbiornik Bluetooth wpinany w port USB. Jego cena to zazwyczaj kilka lub kilkanaście złotych. Czasami producent tabletu dodaje go do zestawu (sprawdźmy to w opisie produktu).
Po sparowaniu tabletu graficzne, by uzyskać dostęp do jego wszystkich funkcji musimy zainstalować dedykowane sterowniki oraz oprogramowanie producenta.
Zdjęcie: Envato Elements